Ռուսաստանը սահմանափակում է Հայաստանից կորիզավոր պտուղների, սմբուկի, կարտոֆիլի և չրերի ներմուծումը
«Ռոսսելխոզնադզորը» հունիսի 3-ից ժամանակավոր սահմանափակումներ է մտցնում հայկական ծագման մշակաբույսերի, կարտոֆիլի, չորացրած մրգերի և կորիզավոր պտուղների ներմուծման վրա։
Ինչպես նշված է կառույցի հայտարարության մեջ, սահմանափակվում է նաև այդ ապրանքների տարանցումը դեպի ԵԱՏՄ անդամ պետություններ՝ այդ երկրների կողմից կարանտինային ապրանքների ստացումը հաստատելու մեխանիզմների բացակայության պատճառով։
«Ռոսսելխոզնադզորն» այս անգամ ուղղակի գնահատական է տալիս Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարությանը։
«Սահմանափակումները սահմանվել են մինչև առաքվող ապրանքների անվտանգությունն ապահովելու համապատասխան ալգորիթմի մշակումը։ Սա ևս մեկ անգամ հաստատում է, որ Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարությունը կառուցվածքային խնդիրներ ունի և չի կարողանում լիարժեք իրականացնել գյուղատնտեսական արտադրողների նկատմամբ վերահսկողություն սահմանելու իր լիազորությունները»,- նշված է հայտարարության մեջ։
Նույն հայտարարության մեջ հիշեցվում է, որ 2019 թվականին կառավարության կողմից իրականացված կառուցվածքային բարեփոխումների արդյունքում Հայաստանի գյուղատնտեսության նախարարությունը լուծարվեց, և դրա գործառույթները փոխանցվեցին էկոնոմիկայի նախարարությանը: Ներկայումս հենց այդ գերատեսչությունն է պատասխանատու գյուղատնտեսության ոլորտի պետական քաղաքականության համար:
2026 թվականի մայիսի վերջին Ռուսաստանը մի շարք սահմանափակումներ սահմանեց Հայաստանից կատարվող ներմուծման նկատմամբ։ «Ռոսսելխոզնադզորը» սկսեց սահմանափակել հայկական բանջարեղենի (լոլիկ, վարունգ, պղպեղ և այլն), մրգերի (ելակ), ինչպես նաև ձկան և ձկնամթերքի ներմուծումը։
Նախկինում սահմանափակումներ էին մտցվել նաև կոնյակի, գինու, ծաղիկների և «Ջերմուկ» հանքային ջրի ներկրման վրա։

Russia Curbs Import of Stone Fruits, Eggplants, Potatoes, Dried Fruit From Armenia
Russia is introducing temporary restrictions on the import of crops, potatoes, dried and stone fruits of Armenian origin as of June 3.
Rosselkhoznadzor, Russia’s agricultural safety watchdog, also announced that the transit of these goods to the EAEU member states is also limited due to the lack of mechanisms for confirming the receipt of quarantine goods by these countries.
On Monday, Rosselkhoznadzor said it had detected a growing number of violations in Armenian fruit shipments to Russia.
It added that it had repeatedly notified Armenia about problems with its products, which it linked to the 2019 dissolution of Armenia’s Ministry of Agriculture and the transfer of its duties to the economy ministry.
Citing Armenia’s alleged noncompliance with EAEU phytosanitary rules, the agency said the economy ministry had structural problems that prevented it from fully carrying out its responsibilities.
In May 2026, Russia imposed several restrictions on imports from Armenia. Rosselkhoznadzor began restricting the import of Armenian vegetables (tomatoes, cucumbers, peppers, etc.), fruits (strawberries), as well as fish and fish products.
Previously, restrictions were also imposed on the import of brandy, wine, flowers, and Jermuk mineral water from Armenia.