Վրացիները թույլատրում են ադրբեջանական ռազմական օդանավի թռիչքներն իրենց տարածքով
Ադրբեջանի ռազմաօդային ուժերի «Իլ-76» բեռնատար օդանավը (գրանցումը՝ 4K-78131) Վրաստանի երկնքով շարունակում է թռիչքներ կատարել դեպի Թուրքիա եւ հետադարձ ուղղությամբ: Հիշեցնենք, որ հոկտեմբերի 4-ին Վրաստանի կառավարությունը հայտարարել էր, թե իբր արգելելու է իր օդային տարածքով ռազմական բեռի տեղափոխումը հայ-ադրբեջանական կոնֆլիկտի գոտի: Դրանից հետո մի որոշ ժամանակ նշված ինքնաթիռը չվերթներ չէր իրականացնում, սակայն հոկտեմբերի վերջին տասնօրյակում կրկին սկսել է օդ բարձրանալ:
Ինչպես արդեն գրել ենք մի քանի անգամ, Ադրբեջանի օդային կապը, մասնավորապես, Թուրքիայի, Իսրայելի, Ուկրաինայի ու Աֆղանստանի հետ ապահովում են «Silk Way Airlines», «Silk Way West Airlines» քաղաքացիական բեռնափոխադրողների եւ այդ երկրի ազգային օպերատոր «Azerbaijan Airlines»-ի ուղեւորատար օդանավերը (թուրքական «Turkish Airlines»-ին չենք անդրադառնում): Հասկանալի է, որ նշված 3 ընկերությունների թռիչքների ֆոնին ռազմական բորտի փոխադրումները շատ ավելի քիչ են, բայց այդ թռիչքները հատկանշական են մեր հյուսիսային հարեւան Վրաստանի հայտարարության ֆոնին, որը, փաստորեն, չի արգելում պատերազմի մեջ գտնվող երկրի ռազմական ինքնաթիռի տարանցիկ չվերթներն իր օդային տարածքով:
Բնականաբար, վրացիները կարող են ասել, թե ռազմական օդանավն իրականացնում է հումանիտար թռիչքներ, սակայն նման հայտարարություն անելուց առաջ ցանկացած կողմ պետք է ունենա իր ասածը հիմնավորող հստակ փաստեր՝ քաղաքական չեզոքություն պահպանելու եւ կողմերի միջեւ անհավասար պայմաններ չստեղծելու համար:
Օրինակ այն, որ հոկտեմբերի 30-ին ռազմական 4K-78131-ը թռել է Ստամբուլից ոչ հեռու գտնվող Թեքիրդաղի օդանավակայան (վերադարձել է ամսի 31-ին), որն օգտագործվում է ոչ միայն քաղաքացիական, այլեւ ռազմական նպատակներով, մեծ կասկածներ է առաջացնում այն բանի վերաբերյալ, թե ինչ բեռ կարող էր տեղափոխել ինքնաթիռը:
Բավական է ասել, որ հոկտեմբերի 29-31-ը վերոնշյալ ռազմական «Իլ-76»-ը Վրաստանի երկնքով դեպի Թուրքիա է թռել 4 անգամ:
Հետաքրքիր է նաեւ, որ դրա թռիչքները, համաձայն flightradar24.com կայքի, համարակալվում են ոչ թե Ադրբեջանի ռազմաօդային ուժերի համապատասխան կոդով (AZAF), այլ քաղաքացիական ավիաօպերատոր «Azerbaijan Airlines»-ին տրված J2 կոդով, ինչը տեսականորեն նշանակում է, թե ռազմական բորտն իրականացնում է թռիչքներ «Azerbaijan Airlines»-ի անունից: Ընդ որում՝ նման բան եղել է նաեւ պատերազմից առաջ ու հետո՝ ռազմական գործողությունների առաջին օրերին: Սա, թերեւս, կարող ենք ադրբեջանական խորամանկություն համարել, ինչը նաեւ շատ հարմար պատրվակ կարող է լինել վրացիների համար՝ ռազմական ինքնաթիռի տարանցիկ թռիչքները թույլատրելու համար:
- «AZAL»-ի մարդատար ինքնաթիռներն ակտիվ թռիչքներ են իրականացնում դեպի Թուրքիա
- Թուրքիայից ու Իսրայելից հետո ադրբեջանցիները նոր «երակ» են բացել Աֆղանստանից
- Ադրբեջանական բեռնատար օդանավերը մեկ շաբաթից քիչ ժամկետում 33 անգամ Թուրքիա ու Իսրայել են թռել
- Ի հեճուկս Վրաստանի հայտարարության՝ ադրբեջանական բեռնատարները մեկնում են Թուրքիա. Աֆղանստանից եւս բեռ է տեղափոխվել
- Ադրբեջանը քաղաքացիական օդանավերով բեռնափոխադրումներ է կատարում Թուրքիայից եւ Իսրայելից՝ օգտագործելով Վրաստանի երկինքը
- Ադրբեջանական բեռնատար օդանավերը պատերազմի օրերին թռչում են Իսրայել ու Թուրքիա
- Լիբիական օդանավը Թուրքիայի աջակցությունը վայելող Տրիպոլիից մեկնել է Բաքու
Լուսանկարում՝ պատերազմի սանձազերծումից 2 օր առաջ՝ սեպտեմբերի 25-ին, ադրբեջանական ռազմական «Իլ-76»-ը (4K-78131) գտնվում էր ուկրաինական Լվովում. jetphotos.com/Vasia Mechanic

Грузины разрешили полеты азербайджанского военного самолета над своей территорией
Грузовой самолет “Ил-76” военно-воздушных сил Азербайджана (бортовой номер 4K-78131) продолжает совершать полеты через воздушное пространство Грузии в Турцию и обратно.
Как уже сообщалось, 4 октября правительство Грузии заявило, что якобы запретит перевозку военных грузов через свое воздушное пространство в зону армяно-азербайджанского конфликта. После этого указанный самолет какое-то время не совершал рейсы, однако последние десять дней вновь начал подниматься в воздух.
Как мы уже не раз писали, воздушная связь Азербайджана в частности с Турцией, Израилем, Украиной и Афганистаном обеспечивают гражданские грузоперевозчики “Silk Way Airlines”, “Silk Way West Airlines” и пассажирские самолеты национального оператора этой страны “Azerbaijan Airlines” (мы не касаемся турецкой авиакомпании “Turkish Airlines”). Понятно, что на фоне полетов трех вышеуказанных компаний количество перевозок, совершаемых военным бортом, намного меньше, однако эти полеты примечательны с учетом заявлений нашего северного соседа – Грузии, которая фактически не запрещает транзитные полеты через свое воздушное пространство военных самолетов страны, которая находится в состоянии войны.
Грузины, естественно, могут сказать, что военный самолет осуществляет гуманитарные рейсы, но перед тем, как делать подобные заявления, любая страна должна иметь конкретные доказательства своих утверждений, чтобы сохранять политический нейтралитет и избегать создания неравных условий для обеих сторон.
К примеру, то обстоятельство, что 30 октября военный самолет 4K-78131 направился в аэропорт города Текирдаг недалеко от Стамбула, который используется не только в гражданских, но и в военных целях, вызывает большие сомнения относительно того, какой груз может перевозить этот борт.
Достаточно сказать, что 29-31 октября вышеуказанный военный “Ил-76” четыре раза летал в Турцию через воздушное пространство Грузии.
Примечательно и то, что, согласно сайту flightradar24.com, эти полеты нумеруются не кодом ВВС Азербайджана – AZAF, а кодом J2, предоставленным гражданскому авиаоператору “Azerbaijan Airlines”. Теоретически это означает, что военный борт выполняет полеты от имени “Azerbaijan Airlines”. Отметим, что аналогичная ситуация была как до войны, так и в первые дни военных действий. Это, пожалуй, можно считать хитрой уловкой Азербайджана, которая позволяет грузинам давать разрешения на транзитные полеты военных самолетов.
См.также:
- Афганистан: следующая после Турции и Израиля “жила” для азербайджанцев
- Азербайджанские грузовые самолеты в течение нескольких дней 33 раза летали в Турцию и Израиль
- Вопреки заявлению Грузии азербайджанские грузовые самолеты летают в Турцию. Грузы доставляются также из Афганистана
- Азербайджан осуществляет грузоперевозки из Турции и Израиля, используя небо Грузии
- Азербайджанские грузовые самолеты в дни войны летают в Израиль и Турцию
На снимке: азербайджанский военный самолет “Ил-76” (4K-78131) в украинском городе Львов. 25 сентября, за два дня до развязывания войны Азербайджаном