Հայկական ինքնաթիռի արկածներն ու անպատասխան հարցերը
Իրանում հայտնված հայկական ինքնաթիռի արկածները շարունակվում են: Սա բազմաշերտ պատմություն է, որում ներգրավված են մի քանի գործող անձինք՝ օդանավի սեփականատերը, շահագործող ընկերությունը՝ «Fly Armenia Airways»-ը, ՀՀ քաղավիացիայի կոմիտեն, Իրանն ու իրանական ընկերությունը, որն, ըստ ամենայնի, փորձել է ձեռք բերել այս օդանավը, ԱՄՆ-ն, որի արտադրանքն է «խաղասեղանին»: Եվ այդ «խաղասեղանի» մոտ հայտնվել է ամերիկյան պատժամիջոցների տակ գտնվող մեր հարավային հարեւանը, ինչը չի կարող չմտահոգել ու, ճիշտ կլինի ասել, չզայրացնել ԱՄՆ-ին:
Կծիկը քանդելու համար մի փոքր հետ կգնանք ու տեղի ունեցած առանցքային իրադարձությունները կներկայացնենք հերթականությամբ:
2020 թ. հուլիսին ՀՀ քաղավիացիայի կոմիտեի կողմից օդանավ շահագործողի վկայական (ՕՇՎ) ստացած «Fly Armenia Airways» ավիաընկերության անունով (որպես շահագործող) անցյալ տարեվերջին օդանավերի ռեգիստրում գրանցվել է ամերիկյան արտադրության 2 ինքնաթիռ՝ «Boeing 737-400» եւ «Boeing 737-300»:
Սրանցից առաջինը Ուկրաինայից Հայաստան էր տեղափոխվել նոյեմբերի 26-ին ու դեկտեմբերի 28-ին ՔԱԿ-ի կողմից գրանցվել ռեգիստրում որպես EK-FAB (ուկրաինական նախկին գրանցումը՝ UR-CNP): 1989 թ. արտադրված ինքնաթիռը նախկինում շահագործվել է բազմաթիվ երկրներում, այդ թվում՝ Հրվ. Կորեայում, Բելգիայում, Ավստրալիայում, Մեծ Բրիտանիայում, Ինդոնեզիայում, Ղրղըզստանում, Իրաքում, Ուկրաինայում, Հորդանանում, Էրիթրեայում: Օդանավի սեփականատերը ԱՄԷ-ում գրանցված «Eastok Avia (FZC)» ընկերությունն է: Հայաստան բերվելուց եւ մեկ ամիս անց հայկական գրանցում ստանալուց հետո մինչ օրս EK-FAB-ը կայանված է «Զվարթնոցում» (լուսանկարում):
Ըստ «Fly Armenia Airways»-ի կայքի՝ այն նախատեսված է 152 ուղեւորի համար: Օդանավի գրանցումը Հայաստանում վավեր է մինչեւ 2022 թ. հոկտեմբերի 12-ը, ինչն, ըստ էության, պայմանավորված է արաբական սեփականատիրոջ եւ հայկական շահագործողի միջեւ կնքված վարձակալության պայմանագրի ժամկետով:
EK-FAB-ի գրանցումից 2 օր անց՝ դեկտեմբերի 30-ին, ՔԱԿ-ը գրանցել է «Fly Armenia Airways»-ի երկրորդ օդանավը որպես EK-FAA: Սա էլ արտադրվել է 1997 թ., նախկինում շահագործվել է Նոր Զելանդիայում, Էստոնիայում, Ուկրաինայում, Վրաստանում, Աֆղանստանում, Հունաստանում, Ջիբութիում, Սլովենիայում, Ռումինիայում, Լիտվայում, Գերմանիայում, Թունիսում, Իռլանդիայում:
2020 թ. ապրիլի 6-ին այս «Boeing 737-300»-ի շահագործող լիտվական «GetJet Airlines»-ը Կաունասից օդանավը տեղափոխել է Էստոնիայի մայրաքաղաք Տալլին, որտեղ ինքնաթիռը մնացել է մի քանի ամիս: Planespotters.net-ն ինքնաթիռի սեփականատեր է նշում ամերիկյան «World Star Aviation»-ին, ինչը մի փոքր դժվար է պատկերացնել՝ հաշվի առնելով, որ օդանավը հայտնվել է ամերիկյան պատժամիջոցների տակ գտնվող Իրանում, ու այդ ամենից սեփականատերը դժվար թե անտեղյակ լիներ:
Դեկտեմբերի 30-ին հայկական EK-FAA գրանցումը ստացած օդանավը մինչ օրս Հայաստան չի բերվել: «Ավիացիայի մասին» ՀՀ օրենքը չի արգելում մեր երկրում գրանցել օդանավ, եթե նույնիսկ գրանցման պահին այն Հայաստանում չի գտնվում: Այդպես էլ արվել է: ՔԱԿ-ը մարտի 4-ին հայտարարեց, որ չնայած գրանցվելուն՝ «Fly Armenia Airways»-ի ինքնաթիռին չի տրվել թռիչքային պիտանիության սերտիֆիկատ (չնայած այս հայտարարությանը՝ հունվարի 8-ին կոմիտեի հրապարակած ցուցակում նշում չկա այն մասին, որ EK-FAA-ն չունի նման սերտիֆիկատ. սա գուցե վրիպակ է, որովհետեւ փետրվարի 1-ի ու 22-ի ցուցակներում նման նշում կա):
Թռիչքային պիտանիության սերտիֆիկատն այն կարեւորագույն փաստաթուղթն է, որը թույլ է տալիս օդանավը երկինք բարձրացնել: Էստոնիայի մայրաքաղաքում գտնվող հայկական EK-FAA-ն ՀՀ քաղավիացիայի կոմիտեի կողմից չի ստացել նման սերտիֆիկատ, քանի որ Տալլինի օդանավակայանում տեխսպասարկում անցնելիս է եղել: «Fly Armenia Airways»-ը եւ ՔԱԿ-ը հայտարարել են, որ տեխսպասարկման աշխատանքների մի մասը պետք է կատարվեին Ուկրաինայի մայրաքաղաք Կիեւից ոչ հեռու գտնվող Գոստոմել (Հոստոմել) քաղաքի օդանավակայանում:
Տալլին-Գոստոմելի փոխարեն՝ Տալլին-Վառնա. ինչպե՞ս
Տալլին-Գոստոմել տեխնիկական թռիչքի համար «Fly Armenia Airways»-ը, բնականաբար, պետք է թույլտվություն ստանար: ՔԱԿ-ը մարտի 4-ին հայտարարեց, որ ինքը «հիմք ընդունելով ավիաընկերության կողմից «օդանավի թռիչքի թույլտվություն» ստանալու նպատակով ներկայացված հայտը, 2021 թ. փետրվարի 11-ին, չհակասելով միջազգային ավիացիոն ստանդարտներին, տվել է համապատասխան թույլտվություն՝ Տալլինից Կիեւ ուղղությամբ մեկանգամյա թռիչք իրականացնելու համար՝ 2021 թ. փետրվարի 12-22-ը վավերության ժամկետով»։
Թռիչքային պիտանիության սերտիֆիկատ չունեցող օդանավին թռիչքի թույլտվություն տալը նորմալ պրակտիկա է, եւ այն չի հակասում գործող նորմերին: ՀՀ քաղավիացիայի գլխավոր վարչության (ՔԱԳՎ, ներկայում՝ ՔԱԿ) պետի 2004 թ. հրամանը սահմանում է. «Այն դեպքերում, երբ օդանավը կարող է կատարել անվտանգ թռիչք, սակայն չունի օդանավի թռիչքային պիտանիության սերտիֆիկատ, կոմիտեի կողմից ICAO-ի «Թռիչքային պիտանիության ձեռնարկի» (DOC 9760) դրույթներին համապատասխան տրվում է օդանավի թռիչքի թույլտվություն»: Կոմիտեն առաջնորդվել է հենց այս նորմերով:
Ավիատոր Հակոբ Ճաղարյանն ասում է, որ թռիչքի իրավունք ստանալու կարգն այսպես է. շահագործողը թույլտվության համար դիմում է իր գրանցման երկրի ավիացիոն իշխանություններին (այս դեպքում՝ ՀՀ ՔԱԿ-ին)՝ նշելով թռիչքի նպատակը, ուղղությունը: Թույլտվությունից հետո (ինչպես վերեւում ասվեց, կոմիտեն այն տվել է փետրվարի 11-ին)՝ թռիչքից 2-3 օր առաջ, կազմվում է թռիչքի նախնական պլան, որի հիման վրա ստացվում են տարանցիկ չվերթի թույլտվություններ այն երկրներից, որոնց երկնքով անցնելու է օդանավը: Տալլին-Գոստոմել թռիչքի ժամանակ EK-FAA-ն, բացի Էստոնիայից ու Ուկրաինայից, պետք է օգտագործեր Լատվիայի ու Բելառուսի օդային տարածքները: Բնականաբար, ստացվում են նաեւ մեկնակետից ու վերջնակետից, այս դեպքում՝ Էստոնիայից եւ Ուկրաինայից, թռիչք ու վայրէջք կատարելու թույլտվություններ: Նախնական պլանի հիման վրա բուն թռիչքից 1-1,5 ժամ առաջ արդեն պետք է պատրաստ լինի թռիչքի պլանը (flight plan)՝ բոլոր մանրամասներով:
Ինչպես արդեն գրել ենք, փետրվարի 19-ին EK-FAA-ն Տալլինից ուղղություն է վեցրել դեպի բուլղարական Վառնա՝ անցնելով Լատվիայի, Բելառուսի, Ուկրաինայի, Ռումինիայի ու Բուլղարիայի վրայով (տես նկարում):
Ինչպե՞ս է օդանավն իրավունք ստացել Ուկրաինայում վայրէջքի փոխարեն տարանցիկ (տրանզիտ) չվերթ կատարել դրա վրայով, ապա նույնկերպ անցնել Ռումինիայի երկնքով ու վայրէջք կատարել Բուլղարիայում, եթե նախնական պլանում եւ «flight plan»-ում պետք է լիներ Տալլին-Գոստոմել թռիչք Էստոնիա-Լատվիա-Բելառուս-Ուկրաինա ուղեգծով: Հարց է ծագում. արդյո՞ք «Fly Armenia Airways»-ը կեղծ փաստաթղթեր է կազմել ու այդպես օդանավը հասցրել Բուլղարիա:
Մարտի 4-ին ՔԱԿ-ի տարածած հայտարարությունից հետեւում է, որ ամբողջ մեղավորությունը Տաջիկստանի քաղաքացի օդաչուներինն է:
Տաջիկական անձնակազմը
«Ավիացիայի մասին» օրենքը սահմանում է. «ՀՀ-ում գրանցված օդանավերի անձնակազմի անդամներ կարող են հանդիսանալ ՀՀ քաղաքացիները, եթե կոմիտեն բացառության կարգով այլ որոշում չի կայացնում»:
Կոմիտեն հայտարարել է, որ «Fly Armenia Airways»-ը դիմել էր իրեն՝ «ճանաչելու Տաջիկստանի Հանրապետության քաղաքացիներ հանդիսացող օդաչուական անձնակազմի վկայականները եւ թույլատրել այդ անձնակազմով իրականացնել «մեկ թռիչք» դեպի Գոստոմելի օդանավակայան։ Սահմանված ընթացակարգերի համապատասխան՝ կոմիտեն իր լիազորությունների շրջանակում կատարել է անհրաժեշտ հարցումներ, որոնց վերաբերյալ հաստատումները ստանալուց հետո վավերացրել է անձնակազմի վկայականները՝ 2021 թ. փետրվարի 12-20-ն ընկած ժամանակահատվածում կատարել թռիչք Տալլին-Կիեւ երթուղիով»:
ՔԱԳՎ պետի 2015 թ. մեկ այլ հրամանով հաստատվել է թռիչքային անձնակազմի անդամների՝ այլ պետությունների կողմից տրված վկայականների ճանաչման կարգը: Ըստ այդ կարգի՝ հայկական օդանավ շահագործողը (այս դեպքում՝ «Fly Armenia Airways»-ը) սահմանված հայտ է ներկայացնում կոմիտեին՝ կցելով օդաչուներին վերաբերող մի շարք փաստաթղթեր, այդ թվում օտարերկրյա պետության կողմից տրված վկայականի պատճենը: Եթե դրանցում կոմիտեն խնդիր չի հայտնաբերում, էլեկտրոնային փոստի միջոցով հարցում է կատարում վկայականը տրամադրած պետության լիազոր մարմնին՝ վկայականի իսկությունը հավաստելու համար: Այս դեպքում էլ խնդիրներ չծագելու դեպքում կոմիտեն հայտատու ավիաընկերությանը տեղեկացնում է օդաչուների մասնագիտական համապատասխանության գործընթացի մասին, որը ներառում է անգլերենի իմացության չորրորդ մակարդակի թեստավորում: Թեստավորման դրական արդյունքի դեպքում ավիաընկերությանը տրամադրվում են օդաչուների վկայականների վավերագրերը, այսինքն՝ այդ ձեւով վկայականները ճանաչվում են ՔԱԿ-ի կողմից:
Մարտի 4-ի իր հայտարարության մեջ կոմիտեն միայն հայտնել է, որ «իր լիազորությունների շրջանակում կատարել է անհրաժեշտ հարցումներ, որոնց վերաբերյալ հաստատումները ստանալուց հետո վավերացրել է անձնակազմի վկայականները»: Այսինքն՝ ՔԱԿ-ի կողմից Տաջիկստանի քաղաքացիների անգլերենի թեստավորման մասին խոսք չկա: Նկատենք, որ ՀՀ կառավարության կողմից հաստատված վերոնշյալ կարգը չի տարբերակում՝ այլ պետության կողմից տրված եւ ՀՀ-ում վավերացման ենթակա վկայական ունեցող օդաչուները հայկական օդանավով մե՞կ թռիչք պետք է կատարեն, թե՞ մեկից ավելի, կամ նրանք Հայաստանի՞ քաղաքացի են, թե՞ այլ երկրի: Կարգի առանցքում այլ պետության կողմից տրված վկայականի ճանաչում-վավերացումն է՝ վալիդացիան:
Դեպի Շարժա՞. իսկ ի՞նչ իրավունքով
Արդեն գրել ենք, որ փետրվարի 20-ին EK-FAA-ն Վառնայից թռել ու Թուրքիայի երկնքով անցել է Իրանի տարածք, որտեղ էլ վայրէջք է կատարել: Ինչպես որ պաշտոնապես չի պարզաբանվում, թե ինչ իրավական հիմքով է օդանավը հայտնվել Բուլղարիայում, նույնկերպ բացատրություն չկա, թե ինչպես է այն իրավունք ստացել Վառնայից օդ բարձրանալ ու, Թուրքիան տարանցելով, մտնել Իրան:
ՔԱԿ-ը հայտարարել է, թե «օդանավի անձնակազմը, ի հակառակ իրեն նախապես տրված թույլտվության եւ չպահպանելով կոմիտեի կողմից տրամադրված թույլտվության վերջնակետը (իրականում օդանավը չի էլ մոտեցել Գոստոմելին - «Հետք»), թռիչքն իրականացրել է դեպի Վառնայի (Բուլղարիա) օդանավակայան, այնուհետեւ ուղղություն է վերցրել դեպի Շարժա (ԱՄԷ), սակայն վայրէջք է կատարել Իրանի «Մեհրաբադ» օդանավակայանում»:
Բայց եթե օդանավի գրանցման երկրի՝ Հայաստանի ավիացիոն իշխանությունները նման թույլտվություն տված չեն եղել, հնարավոր չէ պատկերացնել, որ օդաչուները իրենց իսկ որոշմամբ կարող էին այդպիսի արկածախնդրության դիմել: Հետեւաբար, ո՞վ է կանգնած եղել նրանց թիկունքին, դրդել կամ օժանդակել դիմել այդ քայլին եւ ամենակարեւորը՝ կեղծել փաստաթղթեր, առանց որի հնարավոր չէր լինի այդքան երկրի օդային տարածք մտնել-ելնել: Ո՞վ է նախաձեռնողը՝ սեփականատե՞րը, շահագործող հայկական ավիաընկերությու՞նը, ինքնաթիռի հավանական ձեռքբերող իրանական ընկերությու՞նը, թե՞ բոլորը միասին:
«Ավիաընկերությունը նույնպես կոմիտեին տեղեկացրել է, որ նախատեսված թռիչքուղու փոփոխությունը տեղի է ունեցել առանց վերջիններիս համաձայնության եւ գիտության»,- նշել է ՔԱԿ-ը՝ միաժամանակ շեշտելով, որ օդանավը շահագործող ավիաընկերությունն է պատասխանատու թռիչքի կազմակերպման ու թույլտվությունների ստացման գործընթացի, ինչպես նաեւ թռիչքի վերգետնյա սպասարկման համար:
Կոմիտեն ասում է, որ օդանավը Վառնայից ուղղություն էր վերցրել դեպի արաբական Շարժա, սակայն մեր նախորդ հոդվածում հրապարակած պատկերներից (տես ստորեւ), որոնցում երեւում է ուղեգիծը, կարող ենք եզրակացություն անել, որ այն նպատակադրված թռել է Թեհրան:
Այստեղ կա մի դետալ, որը նկատել են ավիացիային առնչվող մարդիկ: Բանն այն է, որ ԱՄԷ-ն դեռ 2012-ի հունվարից արգելում է հայկական գրանցում ունեցող ինքնաթիռների մուտքը իր տարածք: Մինչ այդ մի շարք հայկական բեռնափոխադրողներ բազավորվում էին հենց ԱՄԷ-ում՝ Շարժայում, սակայն դրանց մի մասը ներքաշված էին մութ պատմություններում, այդ թվում՝ թռիչքներ էին կատարում Աֆրիկայի կոնֆլիկտային գոտիներում ու հետո հայտնվում ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի փորձագետների զեկույցներում: Էլ չենք խոսում ավիացիոն միջադեպերի ու պատահարների մասին:
Հայ ավիատորները դեռ 2012-ի տարեվերջին մեզ պատմել էին, որ Հայաստանից առաջ ԱՄԷ-ն նման արգելք էր դրել ղազախական, մոլդովական, իսկ հետո՝ նաեւ տաջիկական ինքնաթիռների վրա: Պատահական չէ, որ այն ժամանակ Շարժայում բազավարվող հայկական ավիաընկերությունների օդանավերի մի մասը 2012-ի հունվարից հետո փոխեց հայկական գրանցումն ու տեղափոխվեց այլ երկրների ռեգիստրներ: 2012-ի նոյեմբերի 20-ին Աբու Դաբիում ՀՀ եւ ԱՄԷ կառավարությունների միջեւ ստորագրվել է օդային հաղորդակցության համաձայնագիր, որը, սակայն, որեւէ լուծում չի տվել վերը նշված խնդրին: Ավիատոր Հակոբ Ճաղարյանն ասում է, որ եթե հայկական ավիաընկերությունը չի անցել IOSA աուդիտ (IATA Operational Safety Audit), ապա ՀՀ-ում գրանցված նրա օդանավերի մուտքը ԱՄԷ երկինք փակ է: Այլ կերպ ասած՝ այսօր հայկական գրանցում ունեցող օդանավերին նույնպիսի անվստահությամբ են նայում թե՛ ԵՄ-ն, թե՛ ԱՄԷ-ն: Ու թե ինչպես կարող էր վերջինս թույլ տալ «Fly Armenia Airways»-ի օդանավին մտնել իր տարածք, մեծ հարց է:
Նախորդ անգամ նշել էինք, որ եթե տեղի ունեցածը հայկական օդանավը Իրան տեղափոխելու եւ այնտեղի օպերատորներից որեւէ մեկին հանձնելու փորձ է, ապա նման պրակտիկա հայկական ավիաընկերությունները նախկինում ունեցել են (գործել է մի փոքր այլ սխեմա): Նշել էինք, որ կա եւս մեկ հետաքրքիր դետալ, որը վերաբերում է «Fly Armenia Airways»-ի հենց այս օդանավի եւ Իրանի կապին:
Իրանական հետքին կամ ձեռագրին կանդրադառնանք հաջորդ հոդվածում:
- Իրանում հայտնված ինքնաթիռը շահագործող հայկական ընկերությունից հեռացել է դրա սկանդալային նախկին սեփականատերը

Приключения армянского самолета и вопросы без ответов
Приключения оказавшегося в Иране армянского самолета продолжаются. Это многослойная история, в которую вовлечены несколько действующих лиц – собственник самолета, эксплуатирующая его компания “Fly Armenia Airways”, Комитет гражданской авиации Армении, Иран и иранская компания, которая, судя по всему, пыталась приобрести этот самолет, а также Соединенные Штаты, самолет которых и оказалась в центре этой истории.
Чтобы распутать образовавшийся клубок, необходимо вернуться в недалекое прошлое и изложить в хронологическом порядке наиболее ключевые события.
В конце прошлого года авиакомпания “Fly Armenia Airways”, которой Комитет гражданской авиации РА в июле 2020 года выдал свидетельство эксплуатанта воздушного судна, зарегистрировала 2 самолета американского производства – “Boeing 737-400” и “Boeing 737-300”.
Первый самолет был доставлен в Армению из Украины 26 ноября, а 28 декабря Комитет гражданской авиации зарегистрировал воздушное судно в реестре как EK-FAB (украинский номер регистрации – UR-CNP). Произведенный в 1989 г. "Boeing" ранее эксплуатировался в Южной Корее, Бельгии, Австралии, Великобритании, Индонезии, Киргизии, Ираке, Украине, Иордании, Эритреи. Владельцем самолета является зарегистрированная в ОАЭ компания “Eastok Avia (FZC)”. Спустя месяц после прибытия в Армению самолет получил армянскую регистрацию и по сей день стоит в аэропорту “Звартноц” (на снимке).
Согласно сайту "Fly Armenia Airways”, воздушное судно рассчитано на 152 пассажира, его регистрация в Армении действительна до 12 октября 2022 г., что, по сути, обусловлено сроком действия договора аренды, заключенного между его арабским владельцем и армянским эксплуатантом.
30 декабря, спустя два дня после регистрации EK-FAB, Комитет гражданской авиации РА зарегистрировал второй самолет "Fly Armenia Airways” как EK-FAA. Последний произведен в 1997 г., в прошлом эксплуатировался в Новой Зеландии, Эстонии, Украине, Афганистане, Греции, Джибути, Словении, Румынии, Литве, Германии, Тунисе, Ирландии.
6 апреля 2020 г. эксплуатант "Boeing 737-300”, литовская компания “GetJet Airlines”, доставил самолет из Каунаса в столицу Эстонии Таллин, где он остался несколько месяцев. Planespotters.net называет собственником судна американскую компанию “World Star Aviation”, что трудно представить, учитывая то обстоятельство, что самолет оказался в находящемся под санкциями США Иране, о чем собственник вряд ли не был осведомлен.
Самолет, получивший 30 декабря армянскую регистрацию EK-FAA, до сих пор не доставлен в Армению. Закон РА “Об авиации” не запрещает регистрировать в нашей стране воздушное судно даже в тех случаях, когда оно на момент регистрации не находится в Армении. Именно это и имело место. 4 марта КГА заявил, что, хотя самолет “Fly Armenia Airways” был зарегистрирован, он не получил сертификат летной годности (тем не менее, в опубликованном 8 января списке КГА не содержится информация о том, что у EK-FAA нет такого сертификата, что, возможно, является опиской, поскольку в списках от 1 и 22 февраля данные об этом имеются).
Сертификат летной годности представляет собой важнейший документ, позволяющий судну подниматься в воздух. Находившийся в столице Эстонии армянский EK-FAA не получил такой сертификат от КГА Республики Армения, поскольку проходил техобслуживание в таллинском аэропорту. “Fly Armenia Airways” и КГА заявили, что часть работ по техобслуживанию должна быть выполнена в аэропорту города Гостомель недалеко от Киева.
Вместо технического полета Таллин-Гостомель – Таллин-Варна: каким образом?
Для выполнения технического полета Таллин-Гостомель компания “Fly Armenia Airways”, естественно, должна была получить разрешение. 4 марта КГА заявил, что, основываясь на заявке авиакомпании, 11 февраля 2021 года выдал разрешение на выполнение разового полета из Таллина в Киев со сроком действия с 12 по 22 февраля 2021 г., что “не противоречит международным авиационным нормам”.
Выдача разрешения самолету, не имеющему сертификата летной годности, обычная практика, которая не противоречит действующим нормам. Приказ начальника Главного управления гражданской авиации Армении от 2004 г. устанавливает: “В тех случаях, когда самолет может выполнять безопасный полет, но не имеет сертификата летной годности, разрешение на полет самолета выдается в соответствии с положениями “Пособия по летной годности” ICAO (DOC 9760)”. Именно этими нормами и руководствовался Комитет.
По словам авиатора Акопа Чагаряна, порядок получения права на полет состоит в следующем: для получения разрешения эксплуатант обращается к авиационным властям своей страны (в данном случае в КГА РА), указывая цель и направление полета. После получения разрешения (Комитет, как было сказано выше, выдал его 11 февраля) за 2-3 дня до полета составляется предварительный план полета, на основании которого страны, через воздушное пространство которых должен пролетать самолет, выдают разрешения на транзитный рейс. Во время выполнения маршрута Таллин-Гостомель EK-FAA, помимо Эстонии и Украины, должен был использовать воздушное пространство Латвии и Беларуси. Естественно, необходимо было получить разрешения на вылет и посадку соответственно от Эстонии и Украины. Детальный план полета (flight plan) должен быть готов за 1-1,5 часа до вылета.
19 февраля EK-FAA, взявший курс из Таллина на болгарский город Варну, должен был пролететь над Латвией, Беларусью, Украиной, Румынией и Болгарией (см.снимок).
Спрашивается, каким образом самолет получил право вместо посадки в Украине выполнить транзитный полет через ее воздушное пространство, затем аналогичным образом пролететь над Румынией и совершить посадку в Болгарии, если, согласно предварительному плану и “flight plan”, предстоял полет Таллин-Гостомель по курсу Эстония-Латвия-Беларусь-Украина? Не обзавелась ли компания “Fly Armenia Airways” ложными документами, на основании которых самолет долетел до Болгарии?
Из распространенного 4 марта заявления Комитета гражданской авиации следует, что вся вина лежит на летчиках, гражданах Таджикистана.
Таджикский экипаж
Согласно закону РА “Об авиации”, “членами экипажей зарегистрированных в РА самолетов могут являться граждане РА, если Комитет в порядке исключения не принимает другое решение”.
Комитет заявил, что компания “Fly Armenia Airways” обратилась к ним для “признания свидетельств членов экипажа, являющихся гражданами Республики Таджикистан, и разрешить экипажу совершить “разовый полет” в Гостомель.
В соответствии с установленным порядком Комитет в рамках своих полномочий направил необходимые запросы и, получив подтверждения, ратифицировал свидетельства членов экипажа с целью выполнения ими полета по маршруту Таллин-Киев в период с 12 по 20 февраля 2021 г.
Другим приказом начальника Главного управления гражданской авиации от 2015 г. утвержден порядок признания свидетельств членов экипажа самолета, выданных другими государствами. В соответствии с этим порядком эксплуатант армянского самолета (в данном случае компания “Fly Armenia Airways”) представляет в Комитет заявку с приложенными документами пилотов, в том числе копиями свидетельств, выданных иностранным государством. Если Комитет не обнаруживает в документах какую-либо проблему, то отправляет по электронной почте запрос выдавшему свидетельство полномочному органу государства с целью получения подтверждения достоверности документа. Если и в этом случае не возникают проблемы, то Комитет сообщает подавшей заявку компании о начале процесса определения профессионального соответствия летчиков, который включает тест на владение английским языком на четвертом уровне. В случае положительных результатов КГА признает свидетельства летчиков авиакомпании.
В заявлении от 4 марта КГА сообщил, что “в рамках своих полномочий направил необходимые запросы, после подтверждения которых ратифицировал свидетельства членов экипажа”.
То есть о тестировании Комитетом гражданской авиации граждан Таджикистана на владение английским языком не было и речи. Отметим, что утвержденный правительством РА вышеупомянутый порядок не учитывает, один или больше одного полета должны выполнить на армянском самолете летчики, чьи свидетельства подлежат ратификации в Республике Армения, или являются они гражданами Армении или другого государства.
То есть ключевым пунктом порядка является валидация свидетельства, выданного другим государством.
В Шарджу. А по какому праву?
Мы уже писали о том, что 20 февраля EK-FAA вылетел из Варны и направился через воздушное пространство Турции в Иран, где и совершил посадку. Нет никаких официальных объяснений того, на каком правовом основании самолет оказался в Болгарии. Точно так же не объясняется, как воздушное судно получило право вылететь из Варны и транзитом через Турцию прибыть в Иран.
КГА заявил, что “экипаж самолета вопреки заранее выданному разрешению и без соблюдения конечного пункта разрешения, выданного Комитетом гражданской авиации (в действительности самолет даже не приближался к Гостомелю – Hetq.am, см. снимок) выполнил полет в Варну (Болгария), откуда взял направление на Шарджу (ОАЭ), но совершил посадку в аэропорту “Мехрабад” в Иране.
Однако если авиационные власти страны, зарегистрировавшей самолет, то есть Армении, не выдали подобное разрешение, то невозможно представить, что летчики могли пойти на такую авантюру по собственному решению. Кто тогда стоит за ними? Кто содействовал тому, чтобы они пошли на такой шаг? И самое главное: кто сфальсифицировал документы, без которых невозможно было пересечь воздушные пространства всех этих стран? Кто инициатор – собственник компании, армянская авиакомпания-эксплуатант, иранская компания, являющаяся потенциальным покупателем самолета, или все вместе?
“Авиакомпания тоже проинформировала Комитет о том, что изменение предусмотренного курса произошло без его согласия и ведома”,- отметили в КГА, подчеркнув, что ответственность за процесс организации полета, получение разрешений и наземное обслуживание несет эксплуатирующая самолет авиакомпания.
По утверждению КГА, из Варны самолет взял курс на арабскую Шарджу, но как видно в снимках, он целенаправленно летел в Тегеран.
Здесь есть еще одна деталь, на которую обратили внимание специалисты. Дело в том, что еще с января 2012 года ОАЭ запретили вход в свое воздушное пространство самолетам с армянской регистрацией. До этого ряд армянских грузоперевозчиков базировались именно в Шардже, однако часть из них оказалась причастна к темным историям, в том числе выполняла полеты в конфликтных зонах Африки, в результате чего была упомянуута в докладах экспертов Совета безопасности ООН, не говоря уже об авиационных инцидентах и происшествиях.
Еще в конце 2012 года армянские авиаторы рассказали нам, что до Армении ОАЭ ввела подобный запрет для казахских, молдавских, а затем и таджикских самолетов. Неслучайно, что после января 2012 г. часть базировавшихся в Шардже самолетов армянских авиакомпаний изменила армянскую регистрацию, перейдя в реестры других стран. 20 ноября 2012 г. правительства Армении и Эмиратов подписали в Абу-Даби соглашение о воздушном сообщении, которое, однако, не содержало какое-либо решение вышеупомянутой проблемы. По словам Акопа Чагаряна, если армянская авиакомпания не прошла аудит IOSA (IATA Operational Safety Audit), то для зарегистрированных в РА самолетов вход в воздушное пространство ОАЭ закрыт. Иными словами, сегодня и в ЕС, и в ОАЭ с недоверием относятся к самолетам с армянской регистрацией. И большой вопрос, как Эмираты могли разрешить самолету “Fly Armenia Airways” войти в свое воздушное пространство.
Ранее мы отмечали, что если произошедшее является попыткой доставить армянский самолет в Иран и передать его одному из местных операторов, то в прошлом армянские авиакомпании уже имели подобную практику (действовала несколько другая схема). Как мы отметили, есть еще одна любопытная деталь, касающаяся связи между именно этим самолетом “Fly Armenia Airways” и Ираном.