Ավստրիայի պատվո հյուպատոսի ավիաընկերությունները փոխվում են, ծրագրերը՝ մնում նույնը
2020 թ. հոկտեմբերին ստեղծված «ՆովԷյր» ավիաընկերությունը, ինչպես տեղեկանում ենք վերջինիս կայքից, ծրագրում է Հայաստանում զարգացնել ոչ միայն ներքին թռիչքները, այլեւ դուրս գալ միջազգային շուկա:
Ինչպես արդեն գրել ենք, «ՆովԷյր» ՍՊԸ-ն, որը փաստացի պատկանում է ՀՀ քաղավիացիայի գլխավոր վարչության պետի նախկին տեղակալ, Հայաստանում Ավստրիայի պատվո հյուպատոս Արամ Նովելի Մարությանին ու, ըստ էության, կրում է վերջինիս հոր անունը, հիմնադրումից օրեր անց՝ անցյալ տարվա հոկտեմբերին, ՀՀ քաղավիացիայի կոմիտեի կողմից ստացել է օդանավ շահագործողի վկայական (ՕՇՎ):
Նախկինում Մարությանների ընտանիքին էին պատկանում «Atlantis European Airways» եւ «Atlantis Armenian Airlines» ավիաընկերությունները, որոնք, սակայն, 2018-ին եւ 2020-ին օտարվել են այլ անձանց: Սրանցից առաջինն անցյալ տարի սնանկ է ճանաչվել ու դուրս եկել հայկական շուկայից, իսկ երկրորդը գործող ընկերություն է, բայց, ՔԱԿ-ի տվյալներով, չունի օդանավ: Մինչեւ «ՆովԷյրի» հիմնադրումը, երբ «Atlantis Armenian Airlines»-ը դեռ պատկանում էր Մարությաններին, այդ ընկերությունն էր գրանցված որպես «L-410» ինքնաթիռի (հայկական գրանցումը՝ EK-4117) շահագործող, որը նախատեսված է Երեւան-Կապան օդային երթուղին շահագործելու համար: Սակայն «Atlantis Armenian Airlines»-ի օտարումից եւ «ՆովԷյրի» ստեղծումից հետո օդանավն անցել է նորաստեղծ ընկերության հաշվեկշռին:
Չեխական արտադրության այս «L-410UVP-E20» ինքնաթիռը, որն արտադրվել է 2015-ին ու Հայաստան տեղափոխվել 2018-ի ամռանը, ձեռք է բերվել Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի կողմից: ԶՊՄԿ-ն է նաեւ Կապանի օդանավակայանի վերագործարկման ծրագիրը ֆինանսավորողը: 2019-ին գրել էինք, որ օդանավի սեփականատերը ԶՊՄԿ-ի հետ առնչություն ունեցող երեւանյան «Գլոբալ Սերվիսիս Գրուպ» ՍՊԸ-ն է, որն, ըստ ՊԵԿ-ի, զբաղվում է հանքարդյունաբերության ոլորտում օժանդակ ծառայություններ մատուցելով: Այդուհանդերձ, «ՆովԷյրի» կայքից տեղեկանում ենք, որ ներկայում ինքնաթիռի սեփականատեր է գրանցված «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» բարեգործական հիմնադրամը, որը նաեւ Կապանի օդանավակայանի կոնցեսիոներ ««Սյունիք» օդանավակայան» ՍՊԸ-ի 50 տոկոսի սեփականատերն է:
Կարելի է ասել, որ Արամ Մարությանի գործընկերները՝ «Atlantis Armenian Airlines»-ի նախկին թիմը, այժմ «ՆովԷյր» ՍՊԸ-ում են: Դրա մասին է խոսում նաեւ այս երկու ընկերությունների ծրագրերի նմանությունը:
2018-ին գրել էինք, որ Ա. Մարությանը «Atlantis European Airways» ավիաընկերությունն օտարել է ու շուկա է մտնում մեկ այլ ընկերությամբ՝ «Atlantis Armenian Airlines»-ով, որը պետք է շարունակեր նախորդի գիծը՝ «codeshare» հիմունքներով Վիեննա-Երեւան-Վիեննա թռիչքների կազմակերպումը «Austrian Airlines»-ի հետ: Բացի դրանից՝ 2018-ին «Atlantis Armenian Airlines»-ը հայտարարել էր, որ «L-410»-ով Երեւանից թռիչքներ է կատարելու ոչ միայն դեպի Կապան, այլեւ Թբիլիսի, Քութայիս ու տարածաշրջանի այլ կետեր: Մյուս կողմից՝ ավիաընկերությունը նպատակ ուներ 2019-ի ամառային աերոնավիգացիոն սեզոնին «Airbus A320» տիպի օդանավով Երեւանից կանոնավոր թռիչքներ իրականացնել դեպի Վիեննա, Պրահա, Աթենք, Կիեւ, Մոսկվա, ինչպես նաեւ չարտերային թռիչքներ դեպի հունական կղզիներ:
Սեփական թռիչքների կազմակերպումն «Atlantis Armenian Airlines»-ի կողմից իրականություն չդարձավ (բացառությամբ հատուկենտ դեպքերի), բայց հիմա, ինչպես տեղեկանում ենք «ՆովԷյրի» կայքից, գրեթե նույն ծրագրերն ունի այս ընկերությունը: Ըստ այդմ՝ Մարությանի այս նոր ավիաօպերատորը նախատեսում է ոչ միայն ներհայաստանյան փոխադրումներ կատարել Երեւան-Կապան երթուղով, այլեւ 2021 թ. ամառային աերոնավիգացիոն սեզոնին «Airbus A320» ինքնաթիռներով թռիչքներ մեկնարկել Երեւանից դեպի ԵՄ եւ ԱՊՀ քաղաքներ, ինչի համար նախ պետք է նման օդանավեր ձեռք բերել: Մյուս կողմից՝ ԵՄ մեկնելը մի փոքր դժվար կլինի, քանի որ հայկական ավիաընկերություններն անցյալ տարվանից ներառված են եվրոպական «սեւ ցուցակում», ու մեր օդանավերի մուտքը ԵՄ երկինք արգելված է: Ելքը կոնկրետ ավիափոխադրողների կողմից միջազգային աուդիտ անցնելն է՝ հաստատելու համար համապատասխանությունը միջազգային չափանիշներին:
Բացի վերոնշյալից՝ «ՆովԷյրը» ցանկացողներին առաջարկելու է նաեւ չարտերային (ոչ կանոնավոր, պատվերով) թռիչքներ:
Ավիաընկերությունն ունի միջազգային կոդեր՝ NG (IATA) եւ NAI (ICAO):
Թե ինչ ապագա կունենան ընկերության ծրագրերը, ցույց կտա ժամանակը: Փաստն այն է, որ ո՛չ «Atlantis European Airways»-ը, ո՛չ «Atlantis Armenian Airlines»-ը սեփական ուղեւորափոխադրումներով աչքի չեն ընկել: Առաջինը իր «A320» տիպի օդանավերը գրեթե միշտ վարձակալությամբ տվել է արտերկրյա փոխադրողների, իսկ երկրորդը, հաշվեկշռում ունենալով «L-410» ինքնաթիռը, հազվադեպ է թռիչք իրականացրել: Երեւան-Կապան օդային երթուղին էլ դեռ սպասում է իր առաջին ուղեւորներին:

Airline Owned by Austrian Honorary Consul in Armenia Plans Domestic and International Flights
According to the NovAir company website, the airline plans to develop not only domestic flights in Armenia but also to enter the international market.
NovAir LLC, formed in 2020, belongs to the former Deputy Head of Armenia’s General Department of Civil Aviation and Honorary Consul of Austria in Armenia Aram Marutyan. The company is named after his father, Novel Marutyan.
The company received an Aircraft Operator Certificate (AOC) just days after its registration in October of last year.
Atlantis European Airways and Atlantis Armenian Airlines used to belong to the Marutyan family, but in 2018 and 2020 they were sold off.
The first of these was declared bankrupt last year and left the Armenian market. The second still operates but has no aircraft according to the Armenia’s Civil Aviation Committee (CAC).
Prior to the founding of NovAir, when Atlantis Armenian Airlines was still owned by Marutyan, the company was registered as the operator of an L-410 aircraft (Armenian registration: EK-4117) designed to operate the Yerevan-Kapan air route. However, after the sale of Atlantis Armenian Airlines and the creation of NovAir, the aircraft was transferred to the newly established company.
This Czech-made L-410UVP-E20 aircraft, which was produced in 2015 and transported to Armenia in the summer of 2018, was acquired by the Zangezur Copper and Molybdenum Combine (ZCMC), which is also the sponsor of the Kapan airport reopening project.
In 2019, we wrote that the owner of the aircraft is ZCMC-related Yerevan Global Services Group LLC, which, according to the State Revenue Committee, is engaged in providing ancillary services to the mining sector. However, according to the NovAir website, the plane is currently owned by the Zangezur Copper and Molybdenum Combine Charitable Foundation, which also owns 50% of Kapan Airport concessionaire Syunik Airport LLC.
It can be said that Aram Marutyan's partners, the former team of Atlantis Armenian Airlines, are now at NovAir LLC. The similarity of the programs of these two companies speaks for itself.
In 2018, we wrote that A. Marutyan had sold Atlantis European Airways and was entering the market with another company, Atlantis Armenian Airlines, which was to continue the previous Vienna-Yerevan-Vienna flights on a codeshare basis with Austrian Airlines.
In addition, in 2018, Atlantis Armenian Airlines announced that the L-410 would fly from Yerevan not only to Kapan, but also to Tbilisi, Kutaisi and other places in the region. The airline planned to operate regular flights from Yerevan to Vienna, Prague, Athens, Kiev, Moscow, as well as charter flights to the Greek islands during the 2019 summer season.
The organization of own flights by Atlantis Armenian Airlines did not become a reality (except in special cases). But now, as we learn from the NovAir website, this company has almost the same plans.
Accordingly, Marutyan’s new airline plans not only to carry out domestic Armenian flights (Yerevan-Kapan), but also to operate Airbus A320 flights from Yerevan to EU and CIS cities during the 2021 summer season. The planes must still be purchased.
Then again, flying to the EU will be a bit difficult, as Armenian airlines have been included in the European "blacklist" since last year, and Armenian planes are banned from entering the EU.
The solution is for international airlines to conduct audits to ensure compliance with international standards.
In addition, NovAir will also offer charter flights.
The airline has international codes: NG (IATA) and NAI (ICAO).
Time will tell what the company is planning. The fact is that neither Atlantis European Airways nor Atlantis Armenian Airlines stood out with their own passenger transportation. The former has almost always leased its A320 aircraft to foreign carriers, and the latter, with a stock of L-410 aircraft, has rarely flown. The Yerevan-Kapan air route still awaits its first passengers.