Ավստրիայի պատվո հյուպատոսի ավիաընկերությունները փոխվում են, ծրագրերը՝ մնում նույնը
2020 թ. հոկտեմբերին ստեղծված «ՆովԷյր» ավիաընկերությունը, ինչպես տեղեկանում ենք վերջինիս կայքից, ծրագրում է Հայաստանում զարգացնել ոչ միայն ներքին թռիչքները, այլեւ դուրս գալ միջազգային շուկա:
Ինչպես արդեն գրել ենք, «ՆովԷյր» ՍՊԸ-ն, որը փաստացի պատկանում է ՀՀ քաղավիացիայի գլխավոր վարչության պետի նախկին տեղակալ, Հայաստանում Ավստրիայի պատվո հյուպատոս Արամ Նովելի Մարությանին ու, ըստ էության, կրում է վերջինիս հոր անունը, հիմնադրումից օրեր անց՝ անցյալ տարվա հոկտեմբերին, ՀՀ քաղավիացիայի կոմիտեի կողմից ստացել է օդանավ շահագործողի վկայական (ՕՇՎ):
Նախկինում Մարությանների ընտանիքին էին պատկանում «Atlantis European Airways» եւ «Atlantis Armenian Airlines» ավիաընկերությունները, որոնք, սակայն, 2018-ին եւ 2020-ին օտարվել են այլ անձանց: Սրանցից առաջինն անցյալ տարի սնանկ է ճանաչվել ու դուրս եկել հայկական շուկայից, իսկ երկրորդը գործող ընկերություն է, բայց, ՔԱԿ-ի տվյալներով, չունի օդանավ: Մինչեւ «ՆովԷյրի» հիմնադրումը, երբ «Atlantis Armenian Airlines»-ը դեռ պատկանում էր Մարությաններին, այդ ընկերությունն էր գրանցված որպես «L-410» ինքնաթիռի (հայկական գրանցումը՝ EK-4117) շահագործող, որը նախատեսված է Երեւան-Կապան օդային երթուղին շահագործելու համար: Սակայն «Atlantis Armenian Airlines»-ի օտարումից եւ «ՆովԷյրի» ստեղծումից հետո օդանավն անցել է նորաստեղծ ընկերության հաշվեկշռին:
Չեխական արտադրության այս «L-410UVP-E20» ինքնաթիռը, որն արտադրվել է 2015-ին ու Հայաստան տեղափոխվել 2018-ի ամռանը, ձեռք է բերվել Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի կողմից: ԶՊՄԿ-ն է նաեւ Կապանի օդանավակայանի վերագործարկման ծրագիրը ֆինանսավորողը: 2019-ին գրել էինք, որ օդանավի սեփականատերը ԶՊՄԿ-ի հետ առնչություն ունեցող երեւանյան «Գլոբալ Սերվիսիս Գրուպ» ՍՊԸ-ն է, որն, ըստ ՊԵԿ-ի, զբաղվում է հանքարդյունաբերության ոլորտում օժանդակ ծառայություններ մատուցելով: Այդուհանդերձ, «ՆովԷյրի» կայքից տեղեկանում ենք, որ ներկայում ինքնաթիռի սեփականատեր է գրանցված «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» բարեգործական հիմնադրամը, որը նաեւ Կապանի օդանավակայանի կոնցեսիոներ ««Սյունիք» օդանավակայան» ՍՊԸ-ի 50 տոկոսի սեփականատերն է:
Կարելի է ասել, որ Արամ Մարությանի գործընկերները՝ «Atlantis Armenian Airlines»-ի նախկին թիմը, այժմ «ՆովԷյր» ՍՊԸ-ում են: Դրա մասին է խոսում նաեւ այս երկու ընկերությունների ծրագրերի նմանությունը:
2018-ին գրել էինք, որ Ա. Մարությանը «Atlantis European Airways» ավիաընկերությունն օտարել է ու շուկա է մտնում մեկ այլ ընկերությամբ՝ «Atlantis Armenian Airlines»-ով, որը պետք է շարունակեր նախորդի գիծը՝ «codeshare» հիմունքներով Վիեննա-Երեւան-Վիեննա թռիչքների կազմակերպումը «Austrian Airlines»-ի հետ: Բացի դրանից՝ 2018-ին «Atlantis Armenian Airlines»-ը հայտարարել էր, որ «L-410»-ով Երեւանից թռիչքներ է կատարելու ոչ միայն դեպի Կապան, այլեւ Թբիլիսի, Քութայիս ու տարածաշրջանի այլ կետեր: Մյուս կողմից՝ ավիաընկերությունը նպատակ ուներ 2019-ի ամառային աերոնավիգացիոն սեզոնին «Airbus A320» տիպի օդանավով Երեւանից կանոնավոր թռիչքներ իրականացնել դեպի Վիեննա, Պրահա, Աթենք, Կիեւ, Մոսկվա, ինչպես նաեւ չարտերային թռիչքներ դեպի հունական կղզիներ:
Սեփական թռիչքների կազմակերպումն «Atlantis Armenian Airlines»-ի կողմից իրականություն չդարձավ (բացառությամբ հատուկենտ դեպքերի), բայց հիմա, ինչպես տեղեկանում ենք «ՆովԷյրի» կայքից, գրեթե նույն ծրագրերն ունի այս ընկերությունը: Ըստ այդմ՝ Մարությանի այս նոր ավիաօպերատորը նախատեսում է ոչ միայն ներհայաստանյան փոխադրումներ կատարել Երեւան-Կապան երթուղով, այլեւ 2021 թ. ամառային աերոնավիգացիոն սեզոնին «Airbus A320» ինքնաթիռներով թռիչքներ մեկնարկել Երեւանից դեպի ԵՄ եւ ԱՊՀ քաղաքներ, ինչի համար նախ պետք է նման օդանավեր ձեռք բերել: Մյուս կողմից՝ ԵՄ մեկնելը մի փոքր դժվար կլինի, քանի որ հայկական ավիաընկերություններն անցյալ տարվանից ներառված են եվրոպական «սեւ ցուցակում», ու մեր օդանավերի մուտքը ԵՄ երկինք արգելված է: Ելքը կոնկրետ ավիափոխադրողների կողմից միջազգային աուդիտ անցնելն է՝ հաստատելու համար համապատասխանությունը միջազգային չափանիշներին:
Բացի վերոնշյալից՝ «ՆովԷյրը» ցանկացողներին առաջարկելու է նաեւ չարտերային (ոչ կանոնավոր, պատվերով) թռիչքներ:
Ավիաընկերությունն ունի միջազգային կոդեր՝ NG (IATA) եւ NAI (ICAO):
Թե ինչ ապագա կունենան ընկերության ծրագրերը, ցույց կտա ժամանակը: Փաստն այն է, որ ո՛չ «Atlantis European Airways»-ը, ո՛չ «Atlantis Armenian Airlines»-ը սեփական ուղեւորափոխադրումներով աչքի չեն ընկել: Առաջինը իր «A320» տիպի օդանավերը գրեթե միշտ վարձակալությամբ տվել է արտերկրյա փոխադրողների, իսկ երկրորդը, հաշվեկշռում ունենալով «L-410» ինքնաթիռը, հազվադեպ է թռիչք իրականացրել: Երեւան-Կապան օդային երթուղին էլ դեռ սպասում է իր առաջին ուղեւորներին:

Новая авиакомпания почетного консула Австрии в Армении намерена выполнять как внутренние, так и международные рейсы
Созданная в октябре 2020 года авиакомпания “НовЭйр”, согласно ее сайту, планирует выполнять не только внутренние, но и международные рейсы.
Как мы уже писали, ООО “НовЭйр”, которое принадлежит бывшему заместителю начальника Главного управления гражданской авиации РА, почетному консулу Австрии в Армении Араму Новелевичу Марутяну и, по сути, носит имя его отца, в октябре прошлого года, то есть через несколько дней после основания, получило от Комитета гражданской авиации РА свидетельство эксплуатанта воздушного судна.
Ранее семье Марутянов принадлежали авиакомпании “Atlantis European Airways” и “Atlantis Armenian Airlines”, которые в 2018-ом и 2020-ом годах были отчуждены. Первая компания в прошлом году была признана банкротом и покинула армянский рынок, вторая является действующей компанией, но, по данным КГА, не имеет самолетов.
До создания “НовЭйр”, когда “Atlantis Armenian Airlines” еще принадлежала Марутянам, именно эта компания была зарегистрирована как эксплуатант самолета "L-410” (армянская регистрация EK-4117), который был предусмотрен для выполнения авиарейса Ереван-Капан. Однако после отчуждения “Atlantis Armenian Airlines” и создания “НовЭйр” самолет перешел на баланс новой компании.
Произведенный в 2015 году в Чехии “L-410UVP-E20” летом 2018 г. был доставлен в Армению и приобретен Зангезурским медно-молибденовым комбинатом. ЗММК также финансирует восстановление аэропорта в Капане. В 2019 г. мы писали о том, что владельцем самолета является ереванское ООО “Глобал Сервисис Групп” которое, по данным Комитета госдоходов, занимается оказанием вспомогательных услуг в добывающей сфере.
Однако, согласно сайту “НовЭйр”, в настоящее время самолет принадлежит благотворительному фонду “Зангезурский медно-молибденовый комбинат”, который также владеет 50 процентами ООО “Аэропорт “Сюник”, концессионера капанского аэропорта.
Очевидно, что партнер Арама Марутяна, бывшая команда “Atlantis Armenian Airlines”, на сегодняшний день входит в ООО “НовЭйр”. На это указывает даже сходство программ этих двух компаний.
В 2018 г. мы писали о том, что Марутян продал авиакомпанию “Atlantis European Airways” и возвращается на рынок уже с другой компанией – “Atlantis Armenian Airlines”, которая должна была продолжать линию своего предшественника и вместе с “Austrian Airlines” организовать по принципу codeshare рейс Вена-Ереван-Вена. Кроме того, в 2018 г. компания “Atlantis Armenian Airlines” заявила, что будет выполнять на самолете “L-410” рейсы не только из Еревана в Капан, но и в Тбилиси, Кутаиси и другие города региона. С другой стороны, авиакомпания имела целью во время летнего аэронавигационного сезона 2019 г. выполнять полеты в Вену, Прагу, Афины, Киев, Москву, а также чартерные рейсы на греческие острова.
Планы компании “Atlantis Armenian Airlines” по организации собственных рейсов так и не стали реальностью (за исключением отдельных случаев), но сейчас, как сообщает сайт “НовЭйр”, аналогичные намерения у этой компании. Новый авиаоператор Марутяна планирует выполнять не только внутренний рейс Ереван-Капан, но и в летний аэронавигационный сезон 2021 г. осуществлять на “Airbus A320” полеты из Еревана в города Евросоюза и СНГ, для чего в первую очередь необходимо приобрести такие самолеты. С другой стороны полеты в страны ЕС будут сопряжены с трудностями, поскольку в прошлом году армянские авиакомпании были включены в европейские “черные списки”, а это означает, что нашим самолетам запрещено пересекать воздушное пространство Евросоюза. Выход состоит в прохождении международного аудита конкретными авиаперевозчиками, чтобы подтвердить свое соответствие международным стандартам.
Помимо вышеперечисленного, “НовЭйр” может предложить желающим чартерные рейсы. Международные коды авиакомпании – NG (IATA) и NAI (ICAO).
Время покажет, суждено ли осуществиться этим планам. Но факт в том, что ни “Atlantis European Airways”, ни “Atlantis Armenian Airlines” не отличались собственными пассажироперевозками: первая всегда сдавала свои самолеты "A320” в аренду иностранным перевозчикам, а вторая, имея на своем балансе “L-410”, редко выполняла полеты. Авиарейс Ереван-Капан еще ждет своих первых пассажиров.