Սերժիկ և Էլլա Վարդանյանների ճակատագրական առավոտը Հադրութում
Ամուսիններ Սերժիկ և Էլլա Վարդանյանները 2020-ի հոկտեմբերի 10-ի առավոտյան Հադրութի իրենց տանը սպասում էին տարհանող մեքենային, սակայն այլևս անհնար է եղել մոտենալ նրանց տանը։ Ադրբեջանցիները շատ մոտ էին, նրանց տունը` ուղիղ նշանառության տակ։ Հենց հոկտեմբերի 10-ին էլ Արցախի Հադրութ քաղաքը հայտնվեց Ադրբեջանի զինված ուժերի վերահսկողության ներքո, իսկ քաղաքը գրաված զինծառայողները գնդակահարեցին 71-ամյա Սերժիկ Վարդանյանին և 68-ամյա Էլլա Վարդանյանին։
Սերժիկ Վարդանյանը ծնվել է 1949 թվականին, Էլլա Վարդանյանը՝ 1952-ին։ Նրանք իրենց որդու՝ Նվերի հետ ապրում էին Հադրութ քաղաքում։ Սերժիկ և Էլլա Վարդանյանները թոշակառուներ էին, իսկ Նվերը խանութներից մեկում բանվոր էր աշխատում։ Տարիներ առաջ Սերժիկ Վարդանյանի ձախ ոտքը փտախտի (գանգրենա) հետեւանքով անդամահատվել էր, նա տեղաշարժվում էր անվասայլակով, բացի այդ` շաքարային դիաբետ ուներ։ Էլլա Վարդանյանն էլ սրտային հիվանդություն ուներ։
Վարդանյանների որդին՝ Նվերը, «Հետքի» հետ զրույցում պատմում է, որ 2020-ի պատերազմի սկսվելուց օրեր առաջ Ստեփանակերտում հորը ճողվածքի վիրահատություն են արել։ Սեպտեմբերի 28-ին բժիշկը զանգահարել է Նվերին, ասել, որ գա հորը տուն տանի։ Նույն օրը Նվերը Սերժիկ Վարդանյանին բերել է Հադրութ, իսկ ինքը պահեստազորի կազմում մեկնել Հադրութի դիրքեր։
Նվեր Վարդանյանը հոկտեմբերի 6-ին հրազենային վիրավորում է ստացել։ Նրան տեղափոխել են նախ Ջաբրայիլի զինվորական հոսպիտալ, ապա` Ստեփանակերտ։
Հադրութի քաղաքապետ Վահան Սավադյանը «Հետքին» պատմել է, որ հոկտեմբերի 8-ին հեռախոսով զրուցել է Էլլա Վարդանյանի հետ, ասել է, որ ավտոմեքենա է ուղարկում նրանց հետևից, թող պատրաստվեն, որ դուրս գան քաղաքից։
«Կինն ասեց՝ դեռ պատրաստ չենք, թո՛ղ պատրաստվենք։ Հենց ավելի շուտ պատրաստ լինենք, մենք կզանգենք, ավտոն կուղարկեք։ Ամսի 9-ին ասել եմ, քաղաքում մնացած բնակիչները եկել են վարչակազմի շենք, իրենց հարևաններից էլ մի քանի հոգի կային, բայց իրենք չկային։ Նորից զանգեցի իրենց, կինը ասեց, որ վաղը առավոտ պատրաստ կլինեն, թող ավտոն գա։ Դե էլ ո՞վ իմանար, թե վաղը առավոտ ինչ կլինի, ամսի 10-ին էլ հնարավոր չէր իրենց հանելը: Տունը ձորի մոտ էր, թուրքերը հենց էդ կողմով էին մտել»,- հիշում է Հադրութի քաղաքապետը։ Վերջինս նույնպես հոկտեմբերի 10-ին վիրավորվել է և քաղաքում մնացած մյուս բնակիչների հետ տարհանվել։
Նվեր Վարդանյանը պատմում է, որ պատերազմի ավարտից հետո Հադրութում որոնողական աշխատանքների ընթացքում փրկարարներն ու ռուս խաղաղապահները չեն կարողացել հայտնաբերել ծնողների աճյունները։ Նվերը խնդրել է, որ իրեն թույլ տան մասնակցել որոնողական աշխատանքներին։ 2021թ․ հունվարի 4-ին փրկարարական խմբի հետ նա գնացել է Հադրութ։ Իրենց տան բակում հայտնաբերել են Սերժիկ Վարդանյանի աճյունը՝ կրծքավանդակի հրազենային վնասվածքով, իսկ հարևանի՝ Ելենա Հակոբյանի տան բակում հայտնաբերել են Էլլա Վարդանյանի (նույնպես կրծքավանդակի հրազենային վնասվածքով) և Ելենա Հակոբյանի աճյունները։

Роковое утро в Гадруте для Сержика и Эллы Варданян
Утром 10 октября 2020 г. супруги Сержик и Элла Варданяны ждали в своем доме в Гадруте приезда машины, на которой они должны были эвакуироваться из города. Однако машина не смогла подъехать к дому Варданянов, так как азербайджанцы уже находились очень близко, и их дом был под прямым прицелом.
10 октября арцахский город Гадрут оказался под контролем вооруженных сил Азербайджана. Захватившие город азербайджанцы расстреляли 71-летнего Сержика Варданяна и 68-летнюю Эллу Варданян.
Сержик Варданян родился в 1941 году, Элла Варданян – в 1952-ом. Они с сыном Нвером жили в Гадруте. Супруги были на пенсии, а Нвер работал рабочим в одном из магазинов. Несколько лет назад у Сержика Варданяна началась гангрена, и ему ампутировали ногу. Мужчина передвигался в инвалидной коляске. У его жены было больное сердце.
В беседе с Hetq.am сын Варданянов рассказал, что через несколько дней после начала арцахской войны 2020 года отцу в Степанакерте прооперировали грыжу. 28 сентября врач позвонил Нверу и сказал, что отца можно забрать домой. В тот же день Нвер привез его в Гадрут, а сам в составе резервистов отправился на позиции.
6 октября Нвер Варданян получил огнестрельное ранение и был доставлен в военный госпиталь в Джабраиле, а оттуда в Степанакерт.
Мэр Гадрута Ваан Савадян рассказал нам, что 8 октября он говорил по телефону с Эллой Варданян, попросил собрать вещи, так как за ними приедет машина. Женщина попросила дать время на сборы, пообещав позвонить, как только они будут готовы. “Я говорил с ними 9-го октября. Оставшиеся в городе жители собрались перед зданием администрации, пришли и их соседи, но их самих не было. Я снова позвонил. Жена сказала, что будут готовы завтра утром, пусть машина приезжает. Кто мог подумать, что утром следующего дня, то есть 10 октября, эвакуировать их уже будет невозможно. Их дом находился недалеко от ущелья, и турки зашли именно с этой стороны…” – рассказал бывший мэр.
По словам Нвера Варданяна, проводившие после войны поисковые работы спасатели и российские миротворцы не смогли найти тела его родителей. Нвер попросил разрешить ему участвовать в поиске. 4 января 2021 г. он вместе со спасательной группой отправился в Гадрут. Во дворе своего дома Нвер обнаружил тело отца с огнестрельным ранением в области груди, а во дворе соседнего дома – тела соседки Елены Акопян и матери Эллы Варданян. Обе они были расстреляны…