Սերժիկ և Էլլա Վարդանյանների ճակատագրական առավոտը Հադրութում
Ամուսիններ Սերժիկ և Էլլա Վարդանյանները 2020-ի հոկտեմբերի 10-ի առավոտյան Հադրութի իրենց տանը սպասում էին տարհանող մեքենային, սակայն այլևս անհնար է եղել մոտենալ նրանց տանը։ Ադրբեջանցիները շատ մոտ էին, նրանց տունը` ուղիղ նշանառության տակ։ Հենց հոկտեմբերի 10-ին էլ Արցախի Հադրութ քաղաքը հայտնվեց Ադրբեջանի զինված ուժերի վերահսկողության ներքո, իսկ քաղաքը գրաված զինծառայողները գնդակահարեցին 71-ամյա Սերժիկ Վարդանյանին և 68-ամյա Էլլա Վարդանյանին։
Սերժիկ Վարդանյանը ծնվել է 1949 թվականին, Էլլա Վարդանյանը՝ 1952-ին։ Նրանք իրենց որդու՝ Նվերի հետ ապրում էին Հադրութ քաղաքում։ Սերժիկ և Էլլա Վարդանյանները թոշակառուներ էին, իսկ Նվերը խանութներից մեկում բանվոր էր աշխատում։ Տարիներ առաջ Սերժիկ Վարդանյանի ձախ ոտքը փտախտի (գանգրենա) հետեւանքով անդամահատվել էր, նա տեղաշարժվում էր անվասայլակով, բացի այդ` շաքարային դիաբետ ուներ։ Էլլա Վարդանյանն էլ սրտային հիվանդություն ուներ։
Վարդանյանների որդին՝ Նվերը, «Հետքի» հետ զրույցում պատմում է, որ 2020-ի պատերազմի սկսվելուց օրեր առաջ Ստեփանակերտում հորը ճողվածքի վիրահատություն են արել։ Սեպտեմբերի 28-ին բժիշկը զանգահարել է Նվերին, ասել, որ գա հորը տուն տանի։ Նույն օրը Նվերը Սերժիկ Վարդանյանին բերել է Հադրութ, իսկ ինքը պահեստազորի կազմում մեկնել Հադրութի դիրքեր։
Նվեր Վարդանյանը հոկտեմբերի 6-ին հրազենային վիրավորում է ստացել։ Նրան տեղափոխել են նախ Ջաբրայիլի զինվորական հոսպիտալ, ապա` Ստեփանակերտ։
Հադրութի քաղաքապետ Վահան Սավադյանը «Հետքին» պատմել է, որ հոկտեմբերի 8-ին հեռախոսով զրուցել է Էլլա Վարդանյանի հետ, ասել է, որ ավտոմեքենա է ուղարկում նրանց հետևից, թող պատրաստվեն, որ դուրս գան քաղաքից։
«Կինն ասեց՝ դեռ պատրաստ չենք, թո՛ղ պատրաստվենք։ Հենց ավելի շուտ պատրաստ լինենք, մենք կզանգենք, ավտոն կուղարկեք։ Ամսի 9-ին ասել եմ, քաղաքում մնացած բնակիչները եկել են վարչակազմի շենք, իրենց հարևաններից էլ մի քանի հոգի կային, բայց իրենք չկային։ Նորից զանգեցի իրենց, կինը ասեց, որ վաղը առավոտ պատրաստ կլինեն, թող ավտոն գա։ Դե էլ ո՞վ իմանար, թե վաղը առավոտ ինչ կլինի, ամսի 10-ին էլ հնարավոր չէր իրենց հանելը: Տունը ձորի մոտ էր, թուրքերը հենց էդ կողմով էին մտել»,- հիշում է Հադրութի քաղաքապետը։ Վերջինս նույնպես հոկտեմբերի 10-ին վիրավորվել է և քաղաքում մնացած մյուս բնակիչների հետ տարհանվել։
Նվեր Վարդանյանը պատմում է, որ պատերազմի ավարտից հետո Հադրութում որոնողական աշխատանքների ընթացքում փրկարարներն ու ռուս խաղաղապահները չեն կարողացել հայտնաբերել ծնողների աճյունները։ Նվերը խնդրել է, որ իրեն թույլ տան մասնակցել որոնողական աշխատանքներին։ 2021թ․ հունվարի 4-ին փրկարարական խմբի հետ նա գնացել է Հադրութ։ Իրենց տան բակում հայտնաբերել են Սերժիկ Վարդանյանի աճյունը՝ կրծքավանդակի հրազենային վնասվածքով, իսկ հարևանի՝ Ելենա Հակոբյանի տան բակում հայտնաբերել են Էլլա Վարդանյանի (նույնպես կրծքավանդակի հրազենային վնասվածքով) և Ելենա Հակոբյանի աճյունները։

Serzhik and Ella Vardanyan never made it out of Hadrut before Azerbaijani troops captured the southern Artsakh town in October 2020.
The couple, both pensioners, were waiting for a car to pick them up and take them to safety, but Azerbaijani troops had advanced too close to the town. Their house was under direct fire.
On October 10, Azerbaijani troops captured Hadrut and shot 71-year-old Serzhik Vardanyan and 68-year-old Ella Vardanyan to death.
Nver, the couple’s son, told Hetq that his father, a diabetic, was confined to a wheelchair after his leg was amputated because of gangrene. His mother had heart disease.
Never said his father underwent hernia surgery in Stepanakert a few days before the start of the 2020 war. After picking up his father and returning his to Hadrut on September 28, Nver left for the frontline as a reservist soldier.
Wounded on October 6, Nver was hospitalized at the Jabrayil Military Hospital and then in Stepanakert.
Hadrut Mayor Vahan Savadyan told Hetq that he telephoned Ella Vardanyan on October 8, saying that he was sending a car and they should get ready to leave the city.
“She said they needed more time to prepare and that they’d call me. I called again the next day and she said to send the car on the tenth. Who knew what was to happen? The house was near the gorge, and the Turks had entered from that side," Savadyan
The mayor was wounded on October 10 and evacuated along with the other Hadrut residents.
Nver Vardanyan says that after the ceasefire, emergency workers and Russian peacekeepers didn’t find his parents’ remains. Nver asked to be allowed to participate in the search.
On January 4, 2021, he went to Hadrut with the rescue team.
Serzhik Vardanyan's body, with a gunshot wound to the chest, was found in the yard of the family house.  Ella Vardanyan’s body, also with a gunshot wound to the chest, was found in the yard of a neighbor’s house. That neighbor, Elena Hakobyan, had also been shot to death.