Ավելի լավ է հանցագործությունը չբացահայտվի, քան դատապարտվի անմեղը
Քրեագիտության այս ոսկե կանոնն արդյո՞ք գործում է հայաստանյան իրականության մեջ: «Հետքի» «Խեղված ճակատագրեր» հոդվածաշարի հերոսներն ավելանում են: Պարբերաբար ստանում ենք ահազանգեր բանտերում գտնվող անձանցից, նրանց հարազատներից, ովքեր բարձրաձայնում են անարդար դատավճիռների, դատական սխալների մասին, պնդում, որ իրենք կամ իրենց հարազատն անմեղ են, սակայն դատապարտվել ու պատիժ են կրում: Իսկ քրեական գործերի վերաբացման ուղղությամբ իրենց բոլոր ջանքերը անհաջողությամբ են ավարտվում, քանի որ պետական համապատասխան մարմիններից ստացվում է մեկ պատասխան. «Կա օրինական ուժի մեջ մտած դադավճիռ»: Երբեմն նաև գրվում է. «Քրեական գործը կարող է վերանայվել նոր երևան եկած հանգամանքների հիմքով»:
Այդպիսի մի պատասխան գլխավոր դատախազությունից վերջերս ստացավ «Հետքը», երբ այդ պետական կառույցին դիմել էինք ցմահ դատապարտյալ, 11 տարի բանտում գտնվող, նախկին շարքային, երկկողմանի ծնողազուրկ Ցոլակ Պողոսյանի գործի համար: Հիշեցնենք, որ «Հետքը» դատարանների արխիվում ուսումնասիրել ու շարքով ներկայացրել է այդ քրեական գործը, հանդիպել Ցոլակին «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ում ու հարցազրույց անցկացրել:
Գլխավոր դատախազին ուղղված մեր նամակում մատնանշել էինք, որ շարքային զինվոր Ցոլակ Պողոսյանը չի ունեցել պաշտպան ողջ նախաքննության ընթացքում, չի ունեցել թարգմանիչ, չի տիրապետել հայերեն գրավոր լեզվին, չի ունեցել ծնողներ: Նշել էինք նախաքննության ու դատավարության խախտումների մասին, որ մեկ անձի (այն էլ գործի նման ելքով շահագրգիռ մյուս մեղադրյալ Սայաթ Արշակյանի) պարբերաբար փոփոխվող ու լրացվող ցուցմունքներն են դատավճռի հիմքում և Ցոլակի ինքնախոստովանական ցուցմունքը (վերցված բռնությամբ ու ճնշումներով՝ առանց փաստաբանի), սակայն գլխավոր դատախազությունից «Հետքին» պատասխանեցին, որ կա օրինական ուժի մեջ մտած դատավճիռ և այն կայացվել է դատավարական համապատասխան ընթացակարգերի պահպանմամբ:
Մի՛ ոչնչացրեք գործերի վերաբացման հիմքերը
Վերջին 5 ամիսներին ընթերցողին ենք ներկայացնում երիտասարդ տարիքում՝ 18-21 տարեկանում դատապարտված, հիմնականում զինվորական ծառայության ժամանակ կատարված հանցագործությունների մեջ մեղադրված նախկին զինվորների գործեր: Մոտ 15 քրեական գործ ուսումնասիրելով՝ ակնհայտ երևում է նախաքննական ու դատական մարմինների նույն ձեռագրերը: Հատկապես հին գործերում, 15-18 տարվա վաղեմության (որոնց ծանոթացանք դատարանների կենտրոնական արխիվում), անգամ մահապատժի գործերով այնքան քիչ են գործերի հատորները (միջինը 3 հատոր), քիչ են փորձաքննությունները (1-2 փորձաքննության տեսակ), քիչ են լուսանկարները՝ տեղազննության արձանագրությանը կցված (կամ առհասարակ չկան, դրանց փոխարեն վատ նկարչությամբ սխեմաներ են), քիչ են իրեղեն ապացույցները (քննիչի սենյակից, օրինակ, կարող է կորչել սպանված զինվորի հագուստը, որը կարող է լույս սփռել կատարվածի վրա): Իրեղեն ապացույցները դատավարությունից հետո ոչնչացվում են օրենքով, այդպիսով վերացվում է գործի վերաբացման ամենաառանցքային հիմքը: Դատավճիռների հիմքում շատ հաճախ ինքնախոստովանական ցուցմունքներն են՝ կորզված բռնության հետևանքով:
Փոխարենը շատ են տարբեր վկաների ցուցնունքներ, որոնք հիմնականում շարքայիններ են (միջին ու բարձր սպայական կազմից անձինք չկան): Դատավճիռների հիմքում էլ դրվում են այդպիսի ցուցմունքներ: Ու թեպետ հետո դատարանում այդ վկաները հայտարարում են, որ ծեծի հետևանքով են ստիպված գրել այդ ցուցմունքները, սակայն այդպես էլ քննություն բռնությունների ուղղությամբ չի կատարվում:
Ահազանգում է ՄԻ պաշտպանը
Զինադադարից հետո հայկական բանակում տեղի ունեցող մահվան դեպքերի քննության թերի մակարդակի մասին անդրադարձ կա ՀՀ բոլոր երեք օմբուդսմենների տարեկան զեկույցներում: Դրանց բովանդակությունը գրեթե չի փոխվում, թերևս, փոխվում են միայն թվերն ու կոնկրետ դեպքերը, սակայն խնդիրը մնում է նույնը, քանի որ լուծում չի ստանում: Այսպես՝ Մի պաշտպան Կարեն Անդրեասյանի վերջին տարեկան զեկույցում կարդում ենք. «Խնդրահարույց է մնում խաղաղ պայմաններում զինծառայողների մահվան դեպքերի քննությունը: Այս գործերի թե՛ նախաքննության, թե՛ դատաքննության նկատմամբ առկա է հանրային մեծ անվստահություն: 2013թ. Պաշտպանի կողմից ուսումնասիրվել է ՀՀ զինված ուժերում ծեծի, այլ բռնի գործողությունների ենթարկված և հետագայում մահացած զինծառայող Ժորա Մկրտչյանի քրեական գործը, որի արդյունքում արձանագրվել է, որ նախաքննական մարմինը չի ձեռնարկել անհրաժեշտ միջոցներ՝ վերջինիս ապօրինի կերպով մարտական հերթապահության ուղարկած պաշտոնատար անձանց արարքներին համապատասխան քրեաիրավական գնահատական տալու հարցում: Վարույթ իրականացնող մարմնի կողմից անհապաղ չեն ձեռնարկվել միջոցներ անհրաժեշտ փորձաքննություններ նշանակելու ուղղությամբ: Ուսումնասիրության արդյունքներով կայացվել է մարդու իրավունքների խախտման մասին որոշում… 2013 թվականին արձանագրվել է զինծառայողների փոխհարաբերությունների կանոնագրքային կանոնների խախտման 241 դեպք, սակայն տարվա ընթացքում կարգապահական պատասխանատվության են ենթարկվել ընդամենը 10 զորամասերի հրամանատարներ»:
Ահազանգում են նաև իրավապաշտպանները
«ՀՀ ԶՈՒ խաղաղ պայմաններում զոհված զինծառայողների գործերով նախաքննության ու դատաքննության ընթացքում վերհանված խախտումների դեպքերի վերլուծությամբ», հեղինակներ «Բանակն իրականում» քաղաքացիական նախաձեռնության անդամ Լալա Ասլիկյանն ու բանակային դեպքերի փորձագետ, տուժողների իրավահաջորդի ներկայացուցիչ հանդես եկող Ռուբեն Մարտիրոսյանն ուսումնասիրել են հայկական բանակում կատարված 22 զինվորի մահվան դեպք: Պարզվել է, որ գործերից և ոչ մեկով չկա նախադեպ, երբ դատարանը հարթել է գործում առկա հակասությունները, երբևէ չի միջնորդել, որպեսզի դրանց շուրջ կատարվի լրացուցիչ քննություն: Վերլուծության հեղինակները, ինչպես և «Հետքն» իր լրագրողական ուսումնասիրություններով իրեղեն ապացույցների ոչնչացման, անտեսման մասով հանգել են նույն եզրահանգումների: Վերլուծության մեջ կարդում ենք.
«Որպես կանոն նախաքննական մարմինը ոչնչացնում է դեպքի վայրը` այնտեղից վերցնելով և պարտակելով իրեղեն ապացույցները, որոնք ուղղակի մատնացույց են անում մարդասպանին, կամ առնվազն ապացուցում են, որ տեղի ունեցածն սպանություն է: Որքան քիչ են իրեղեն ապացույցները, այնքան քննիչի համար դյուրին է գործը ցանկալի հունով տանելը, այս կամ այն զինվորին սպանության մեջ մեղադրելը, հետագայում՝ անհրաժեշտություն առաջանալու դեպքում, մեկ այլ զինվորին մեղադրելը: Գրեթե բոլոր գործերում քննիչները փորձաքննության չեն ուղարկում իրեղեն ապացույցները, որոնց հիման վրա տրված եզրակացությունները կարող են էապես հակասել իրենց կեղծ նախաքննությանը: Հաճախ նման իրերը նույնիսկ չեն ճանաչվում որպես իրեղեն ապացույցներ: Նախաքննական մարմինը ոչնչացնում է այն իրեղեն ապացույցները` հագուստ, արյուն, գնդակ, պարկուճ, որոնք կարող են խոչընդոտել կեղծ նախաքննություն կատարելուն…Վերջին տասը տարիների ընթացքում հայտնի չէ թեկուզ մեկ դեպք, երբ սպանության գործիքի վրա հայտնաբերվեն մատնահետքեր և այդ փաստը դրվի մեղադրանքի հիմքում»:
Իրեղեն ապացույցների պահպանմամբ կարելի է հասնել արդարացումների
Քրեագիտության ոսկե կանոնը հաճախ չի գործում անգամ իրավական պետություններում, որտեղ, սակայն, չեն բացառում դատական սխալի հավանականությունը, ուստի և գործիքներ են ստեղծվում, որպեսզի թեկուզ տարիներ անց վերաբացվեն հին քրեական գործեր: Գրեթե ամեն օր միջազգային մամուլը գրում է ԱՄն-ում, Ճապոնիայում, Կանադայում այս կամ այն արդարացված դատապարտյալի մասին, ով մինչև կյանքի վերջ պիտի մնար բանտում, սակայն ԴՆԹ թեստը՝ իրեղեն ապացույցների պահպանման շնորհիվ ապացուցում է բանտարկյալի անմեղությունը: Հայաստանը դեռ այս գործիքները չի կիրառում, դեռ հեռու է նաև մեր իրավական համակարգը սեփական սխալներն ընդունելուց: Սակայն նոր ձևավորվող հանրային ճնշման տակ համակարգը վաղ թե ուշ կգնա սեփական սխալները սրբագրելու ճանապարհով:

Лучше оставить преступление безнаказанным, чем осудить невиновного
Действует ли в армянской действительности это золотое правило криминалистики? Число героев публикуемых “Hetq” статей под общим названием “Искалеченные судьбы” увеличивается. Мы регулярно получаем от родственников осужденных сигналы о несправедливых судебных приговорах, о судебных ошибках, сами заключенные или их родные утверждают, что невиновны, но были осуждены и несут наказание. А все их усилия по повторному рассмотрению уголовных дел терпят неудачу, поскольку соответствующие государственные органы дают один и тот же ответ: “Есть вступивший в законную силу судебный приговор”. Иногда встречается также фраза: “Уголовное дело может быть пересмотрено на основе вновь открывшихся обстоятельств”.
Такой ответ из Генпрокуратуры “Hetq” получил недавно, когда мы обратились в эту госструктуру по делу находящегося 11 лет в тюрьме бывшего рядового, круглого сироты Цолака Погосяна. Напомним, что мы изучили в архивах судов и представили это уголовное дело, встретились с Цолаком в тюрьме “Нубарашен” и взяли у него интервью.
В адресованном в Генпрокуратуру письме мы отметили, что на протяжении всего предварительного следствия Цолак Погосян не имел переводчика, хотя не владеет письменным армянским. Указали также на нарушения, допущенные в ходе предварительного следствия и судебного процесса, на тот факт, что в основу судебного приговора легли постоянно менявшиеся и дополнявшиеся показания одного лица – другого обвиняемого Саята Аршакяна, который к тому же был заинтересован в подобном исходе дела, а также самопризнательные показания Цолака, полученные в результате применения физического насилия и давления и в отстутсвие адвоката. Однако из Генпрокуратуры “Hetq” получил следующий ответ: есть вступивший в законную силу приговор суда, вынесенный с соблюдением соответствующих судопроизводственных процедур.
Не уничтожайте основания для повторного рассмотрения дел
Последние пять месяцев мы представляем читателям дела бывших солдат, обвиненных в совершении преступлений во время службы в армии и осужденных в 18-21-летнем возрасте. Изучение около 15 уголовных дел однозначно выявило одинаковый почерк следственных и судебных органов. В частности в делах 15-18-летней давности (с которыми мы ознакомились в Центральном архиве судов) и даже в делах о смертной казни томов очень мало (в среднем по три тома), мало экспертиз (одна-две) и приложенных к протоколу осмотра местности фотографий (иногда их вообще нет, а вместо фото имеются плохо нарисованные схемы), мало вещественных доказательств (например, из кабинета следователя могла исчезнуть одежда убитого солдата, которая позволила бы пролить свет на случившееся). После судебного процесса вещественные доказательства в соответствии с законом уничтожаются, и тем самым ликвидируется ключевое основание для повторного рассмотрения дела. Очень часто за основу судебных приговоров берутся самопризнательные показания, полученные в результате применения насилия.
Вместо этого много показаний различных свидетелей, которыми в основном являются рядовые (представителей среднего и высшего офицерского состава нет). За основу судебных приговоров берутся именно такие показания. И хотя потом в суде свидетели заявляют, что вынуждены были написать такие показания вследствия избиения, однако следствие не проводит работу по этим случаям.
ЗПЧ сигнализирует
О неудовлетворительном уровне расследования смертных случаев, происходивших в армянской армии после установления перемирия, говорилось в ежегодных докладах всех трех омбудсменов РА. Их содержание почти не меняется. Меняются только цифры и конкретные случаи, однако проблема остается, так как не получает решения. Так, в последнем годовом докладе Защитника прав человека РА Карена Андреасяна читаем: “В отношении и предварительного следствия, и судебного процесса по таким делам имеется большое общественное недоверие. В 2013 году ЗПЧ изучил уголовное дело об избиении в армии и применении других насильственных действий к умершему в дальнейшем военнослужащему Жоре Мкртчяну, в результате чего было констатировано, что следственный орган не осуществил необходимые меры для представления соответствующей уголовно-правовой оценки поведения должностных лиц, незаконным образом отправивших Мкртчяна на боевое дежурство. Осуществляющим производством органом не были безотлагательно применены меры для назначения необходимых экспертиз. В результате изучения было принято решение о нарушении прав человека… В 2013 году был зарегистрирован 241 случай неуставных отношений между военнослужащими, однако в течение года к дисциплинарной ответственности были привлечены командиры всего 10 воинских частей”.
Правозащитники тоже сигнализируют
Член гражданской инициативы “Армия в реальности” Лала Асликян и эксперт по случаям в армии, выступающий в качестве представителя правопреемников потерпевших Рубен Мартиросян, являющиеся авторами исследования “Анализ случаев нарушений, выявленных в ходе предварительного следствия и судебного процесса по делам военнослужащих, погибших в мирныхусловиях в ВС РА”, изучили 22 случая смерти солдат в армянской армии. Выяснилось, что ни по одному делу нет прецедента, чтобы суд сгладил имеющиеся в деле противоречия, никогда не ходатайствовал о проведении по ним дополнительного расследования.
Авторы исследования и “Hetq” в своих журналистских публикациях пришли к одним и тем же выводам в вопросе уничтожения и игнорирования вещественных доказательств. В исследовании читаем: “Орган предварительного следствия, как правило, уничтожает место происшествия, забирая оттуда и скрывая вещественные доказательства, которые непосредственно указывают на убийцу или по меньшей мере доказывают, что произошедшее было убийством. Чем меньше вещественных доказательств, чем легче следователю повести дело в желательном для себя направлении, обвинить в убийстве того или иного солдата, а в дальнейшем, в случае необходимости, обвинить другого солдата. Почти во всех случаях следователи не отправляют вещественные доказательства на экспертизу, результаты которой могут заметно противоречить их ложному расследованию. Очень часто такие вещи не признаются вещественными доказательствами. Орган предварительного следствия уничтожает те вещественные доказательства – одежду, кровь, пулю, патрон, которые могут помешать проведению ложного предварительного следствия… За последние десять лет не было ни одного случая, чтобы на орудии убийства были обнаружены отпечатки пальцев и чтобы этот факт лег в основу обвинения”.
При сохранении вещественных доказательств можно добиться оправданий
Золотое правило криминалистики часто не действует даже в правовых государствах, где, однако, не исключают вероятность судебной ошибки, а потому создают инструменты, которые позволяют даже спустя годы вернуться к рассмотрению старых уголовных дел. Мировая пресса почти каждый день пишет об оправданных в США, Японии, Канаде осужденных, которые весь остаток жизни должны были провести в тюрьме. Однако благодаря сохранению вещественных доказательств были проведены тесты ДНК, которые и подтвердили невиновность осужденных. Армения не использует эти инструменты, и наша правовая система пока очень далека от признания собственных ошибок. Однако под вновь формирующимся общественным давлением система рано или поздно пойдет по пути исправления допущенных ею ошибок.