Տեղաշարժ՝ 19 տարվա վաղեմության երկու քրեական գործով
«Խեղված ճակատագրեր» հոդվածաշարի լուսաբանումների արդյունքում երկու քրեական գործով ունենք տեղաշարժ. առաջինը՝ Արցախյան պատերազմի մասնակից, հետախույզ, 2-րդ կարգի հաշմանդամ, 1995 թ.-ին իրանահպատակ ադրբեջանցու սպանության մեղադրանքով մահապատժի դատապարտված Սողոմոն Քոչարյանի վերաբերյալ գործն է, երկրորդը՝ 1997 թ.-ին 19 տարեկանում 5 համածառայակիցների սպանության մեղադրանքով մահապատժի դատապարտված նախկին շարքային Արթուր Մկրտչյանի քրեական գործը:
Երկու քրեական գործերով էլ նախկին դատախազները 19 տարի անց բացահայտել են նախորդ դարի 90-ականներին քննված գործերով նոր հանգամանքներ: Սողոմոն Քոչարյանի գործով Գերագույն դատարանում մեղադրանքը պաշտպանած դատախազ Ժիրայր Խառատյանն իր ինքնակենսագրականում հայտնել է, որ Սողոմոն Քոչարյանի մահվան դատավճռի պահանջը եղել է մեկ այլ պետության՝ Իրանի կողմից քաղաքական ճնշման հետևանք: Իսկ Արթուր Մկրտչյանի գործով նախկին զինդատախազ Գագիկ Ջհանգիրյանը 19 տարի անց հայտնել է օպերատիվ տեղեկություններ, որոնք քննության նյութ չեն դարձել 1996 թ.-ին:
Երկու դեպքերում էլ նախ «Հետքը», ապա Հայաստանի Հելսինկյան կոմիտեն՝ ի դեմս փաստաբան Ռոբերտ Ռևազյանի, դիմել են ՀՀ գլխավոր դատախազություն` նոր երևան եկած հանգամանքների հիմքով վերանայման վարույթներ հարուցել 19 տարի անց՝ հիմք ընդունելով «Հետքի» լուսաբանումները:
Սողոմոն Քոչարյանի գործով գլխավոր դատախազությունը մերժել է վերանայման վարույթ հարուցել: Մերժումները բողոքարկվում են դատարանում: Իսկ Արթուր Մկրտչյանի գործի վերաբերյալ դիմումի պատասխանը դեռ չի ստացվել:
Նշենք, որ ՀՀ գլխավոր դատախազ Գևորգ Կոստանյանն իր տարեսկզբյան ասուլիսի ժամանակ պատասխանելով «Հետքի» հարցին՝ նշել է, որ գլխավոր դատախազությունում հետևում են «Հետքի» հրապարակումներին, և եթե մենք հայտնաբերենք նոր հանգամանքներ, ապա ցանկացած գործ կվերաբացվի անկախ վաղեմության ժամկետից: Սակայն նման նախադեպ դեռ չկա: Ինչո՞ւ… այս հարցով «Հետքը» դիմել է փորձագետների, պաշտոնյաների, փաստաբանների ու իրավապաշտպանների:
Մասնագիտական կարծիքներ
Ըստ փաստաբան Գեղամ Հակոբյանի, ով տասնյակ արդարացման դատավճիռներ է բերել իր պաշտպանյալներին, հին գործերի վերաբացումներից խուսափելու պատճառները տարբեր կարող են լինել՝ «սկսած Քրեական դատավարության օրենսգրքով նախատեսված հիմքերի բացակայությունից, մինչև սուբյեկտիվ որոշ գործոններ: Մասնավորապես, վերաբացումների պարագայում նախկին դատավորների, դատախազների և քննիչների պատասխանատվության հարց կարող է առաջանալ և տարբեր խնդիրներ առաջացնել, որն էլ ինքնին կարող է արգելակող գործոն հանդիսանալ»:
ԱԺ պետաիրավական մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հովհաննես Սահակյանը գտնում է, որ պիտի քննարկվեն լուծումները տարբեր պետական մարմինների հետ: «Գտնենք ոսկե միջինը, սկսենք ամենափոքր քայլից: Նայենք, օրինակ, 1990-ականների գործերը: Չէ՞ որ դրանից հետո օրենքները շատ են փոխվել: Կարողանանք մի մեխանիզմ ստեղծել, որ այդ գործերը կամ պատժաչափերը վերանայվեն: Եթե նույնիսկ մեկ ճակատագիր կարողանանք փրկել, կլինի մեծ գործ: Եթե այդ մեկ մարդու փրկությունը մյուսների համար կարող է հույս լինել, շատ ավելի լավ: Կրկնում եմ` չմոռանալով տուժողներին»:
Ըստ իրավապաշտպան Ավետիք Իշխանյանի, ամեն ինչ Հայաստանում, սկսած դեռ 1990-ականներից, որոշվում է քաղաքական նպատակահարմարությամբ: «Չկա ցմահ դատապարտյալների գործերին անդրադառնալու քաղաքական որոշում, դա է պատճառը, որ նոր երևան հանգամանքներ են ի հայտ գալիս, բայց համակարգը չի գնում գործերի վերաբացման ճանապարհով: Հայաստանում գործում է Մուսոլինիի օրենքը՝ մեր ընկերներին ու բարեկամներին թույլատրվում է ամեն ինչ, օրենքները մեր հակառակորդների համար են: Գործում է քաղաքական ընտրովի վերաբերմունք քաղաքացիների համար»:
Փաստաբան Հայկ Ալումյանի կարծիքով, համակարգը մի օր պետք է իր մեջ խիզախություն գտնի, անդրադառնա այդ խնդիրներին: «Եթե կա չնչին կասկած, որ անմեղ մարդ է դատապարտվել, իհարկե, պիտի գնալ այդ գործի հետևից, պիտի խոշորացույցի տակ վերաքննել այդ գործը: Մի խնդիր էլ կա, թե ինչու համակարգը կխուսափի վերաքննել այդ գործերը: Անմեղ դատապարտյալին ազատություն վերադարձնելով՝ պետությունը հսկայական գումարներ պիտի փոխհատուցի նրան կրած բարոյական և այլ տառապանքների համար»:
ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետի սահմանադրական իրավունքի ամբիոնի վարիչ, Սահմանադրական իրավունքի կենտրոնի խորհրդի նախագահ, իրավագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Գևորգ Դանիելյանի կարծիքով, քրեական գործի վերանայումն ինքնանպատակ չէ, դրա համար անհրաժեշտ են հիմքեր, ոոնք անտեսելու դեպքում արդեն առիթ կլինի խոսել կոնկրետ խախտումների ու թերությունների մասին: «Սակայն մնում եմ այն կարծիքին, որ միայն բարի կամքն ի զորու չէ համարժեք լուծում տալ կուտակված իրավական խնդիրներին: Կարող եմ համամիտ լինել միայն այն կտրվածքով, որ քրեական գործերի վերանայման լիարժեք ու բնականոն մշակույթ դեռևս չի ձևավորվել, իսկ դրան չեն նպաստել իրավական կարգավորումները: Անմեղ մարդկանց դատապարտված վիճակում պահելը շահեկան չէ նաև հանցագործությունների դեմ պայքարի արդյունավետության տեսանկյունից. իրական հանցագործը և նրա համակիրներն ավելի են հակվում անպատժելիության մտայնությանը»:
Ըստ «Մեդիա նախաձեռնությունների կենտրոնի» արտադրության բաժնի ղեկավար Հարություն Մանսուրյանի, խնդիրը քաղաքական ասպեկտում պիտի դիտարկել. «Իշխանությունն այսօր խնդիր չի դրել սրբագրելու նախկին սխալները, որովհետև եթե հիմա սրբագրի նախորդի սխալները, կգա հաջորդը և կսրբագրի իր սխալները: Այսինքն՝ կդրվի նոր մշակույթի սկիզբ, որի կարիքը չունեն այսօր իշխանությունները: Բացի այդ, նախորդ ու հաջորդ իշխանություններն այնքան սերտաճած են մեզանում, մի քիչ վերևից նայելով՝ տեսնում ենք, որ գրված սցենար է»:

По двум уголовным делам 19-летней давности есть сдвиги
Благодаря циклу “Искалеченные судьбы” имеются сдвиги по двум уголовным делам. Одно из них дело участника Арцахской войны, разведчика, инвалида 2-ой группы Согомона Кочаряна, осужденного к смертной казни в 1995 г. по обвинению в убийстве гражданина Ирана азербайджанской национальности, другое – дело бывшего рядового Артура Мкртчяна, осужденного к смертной казни в 1997 г., в 19-летнем возрасте, по обвинению в убийстве пятерых сослуживцев.
В обоих случаях бывшие прокуроры спустя 19 лет сообщили новые подробности по уголовным делам, которые рассматривались в 90-х годах прошлого века. Бывший прокурор Жирайр Харатян, поддерживавший в Верховном суде обвинение по делу Согомона Кочаряна, в своей автобиографии сообщил, что вынесение Кочаряну смертного приговора стало следствием политического давления со стороны другого государства – Ирана. В отношении дела Артура Мкртчяна бывший военный прокурор Гагик Джангирян через 19 лет сообщил оперативные сведения, которые в 1996 г. не стали предметом изучения.
По обоим делам сперва Hetq.am, а затем и Хельсинкский комитет Армении в лице адвоката Роберта Ревазяна обратились в Генпрокуратуру РА для пересмотра дел в свете открывшихся через 19 лет новых обстоятельств.
По делу Согомона Кочаряна Генпрокуратура отказалась возбудить производство. В настоящее время отказ обжалуется в суде. Что касается дела Артура Мкртчяна, то ответ на заявление пока не получен.
Отметим, что на своей пресс-конференции в начале года генпрокурор РА Геворк Костанян в ответ на вопрос Hetq.am сказал, что в Генпрокуратуре следят за публикациями сайта, и если мы найдем вновь открывшиеся обстоятельства, то любое дело, независимо от срока давности, будет пересмотрено. Однако такого прецедента пока нет. Почему? С этим вопросом мы обратились к экспертам, чиновникам, адвокатам и правозащитникам.
Мнения специалистов
Причины уклонения от пересмотра старых дела различны – начиная с отсутствия оснований, предусмотренных Уголовно-процессуальным кодексом, и кончая некоторыми субъективными факторами, говорит адвокат Гегам Акопян, добившийся десятка оправдательных приговоров для своих подзащитных. По его словам, в случае пересмотра дел может встать вопрос об ответственности бывших судей, прокуроров и следователей, что, по всей видимости, и является препятствующим фактором.
Председатель постоянной комиссии по государственно-правовым вопросам Национального Собрания РА Ованнес Саакян полагает, что решения следует обсудить с различными государственными органами: “Мы должны найти золотую середину и начать с маленького шага. Возьмите дела 1990-х годов, с того времени законы очень изменились. Нужно создать такой механизм, который позволит пересмотреть эти дела или меры наказания. Если нам удастся спасти даже одну судьбу, мы уже сделаем большое дело”,- отметил О.Саакян.
По мнению правозащитника Аветика Ишханяна, начиная с 1990-х годов в Армении все определяется политической целесооборазностью. “Нет политического решения о возвращении к делам пожизненно осужденных. Именно поэтому, несмотря на появление вновь открывшихся обстоятельств, система не идет на пересмотр дел. В Армении действует закон Муссолини: нашим друзьям и родственникам разрешено все, законы для наших противников. Действует избирательное политическое отношение к гражданам”.
Адвокат Айк Алумян считает, что когда-нибудь система должна найти в себе смелость и коснуться этих проблем: “Если есть малейшее сомнение в том, что осужден невинный человек, то нужно вернуться к этим делам и рассмотреть их под микроскопом. Есть еще одна проблема, из-за которой система будет избегать пересмотра этих дел. Вышедшему на свободу невинно осужденному государство обязано выплатить огромные суммы в качестве компенсации за понесенные им физические и моральные страдания”.
По мнению заведующего кафедрой конституционного права юридического факультета Ереванского государственного университета, председателя совета Центра конституционного права, доктора юриспруденции, профессора Геворка Даниеляна, пересмотр уголовного дела не является самоцелью, для этого нужны основания. И только их игнорирование может стать поводом к тому, чтобы говорить о конкретных нарушениях и недостатках. “Но я продолжаю считать, что одним проявлением доброй воли решить накопившиеся правовые проблемы не удастся. Я могу согласиться лишь с тем, что полноценная культура пересмотра уголовных дел пока не сформировалась, а правовое регулирование этому не способствовало. Держать в тюрьме невинно осужденных людей невыгодно и с точки зрения эффективности борьбы с преступностью. В этом случае настоящий преступник и его подельники будут чувствовать себя еще более безнаказанными”.
Представитель Центра медиа-инициатив Арутюн Мансурян считает, что проблему нужно рассматривать в политическом аспекте: “Власти не ставят сегодня задачу исправить ошибки прошлого. Если они это сделают, то их преемники исправят их ошибки. То есть будет заложена новая культура, в которой сегодняшние власти не нуждаются. Кроме того, в нашей стране предыдущая и последующая власти настолько срослись, что если посмотреть со стороны, то можно увидеть, что это запланированный сценарий”.