Փաշինյանն ու Ալիևը կհանդիպեն ապրիլի 6-ին Բրյուսելում
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը կհանդիպեն ապրիլի 6-ին Բելգիայի մայրաքաղաք Բրյուսելում։ Հանդիպումը ներառված է Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի հաջորդ շաբաթվա աշխատանքային օրակարգում։ Նախատեսվում է, որ կկայանա Փաշինյան-Ալիև-Միշել եռակողմ հանդիպում։
Հանդիպման վերաբերյալ այլ մանրամասներ այս պահի դրությամբ հայտնի չեն։
Փաշինյան-Ալիև վերջին դեմ առ դեմ հանդիպումը դարձյալ կայացել էր Բրյուսելում՝ 2021 թվականի դեկտեմբերի 14-ին։ Այդ հանդիպման մասին պայմանավորվածությունը ձեռք էր բերվել նոյեմբերի 19-ին, երբ Եվրոպական խորհրդի նախագահը հեռախոսազրույցներ էր ունեցել Փաշինյանի և Ալիևի հետ։
«Եվրոպական խորհրդի ղեկավար Շառլ Միշելն առաջարկել է Բրյուսելում, ԵՄ Արևելյան գործընկերության գագաթնաժողովի շրջանակներում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի և Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպում կազմակերպել։ Առաջնորդները համաձայնել են Բրյուսելում անցկացնել հանդիպում՝ տարածաշրջանային իրավիճակի և լարվածության հաղթահարման ճանապարհների քննարկման համար»,- նշվում էր նախորդ տարվա նոյեմբերի 19-ին տարածված հաղորդագրության մեջ։
Մինչ այդ, Փաշինյանն ու Ալիևը հանդիպել էին նոյեմբերի 26-ին Սոչիում, որտեղ եռակողմ հանդիպում էր տեղի ունեցել Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ։ Այն տեղի էր ունենում Սյունիքում ակտիվ ռազմական գործողություններից հետո, երբ կողմերն սկսել էին կիրառել հրետանի և զրահատեխնիկա։ Սոչիում տեղի ունեցած հանդիպումից հետո կողմերը հայտարարել էին, որ սկսում են հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանազատման ու սահմանագծման աշխատանքներ։
Այս հանդիպմանը նախորդում է Արցախում առկա լարվածությունը:
Արցախում տեղակայված ռուսական խաղաղապահ զորախմբի հրամանատարությունը կոչ էր ուղարկել ադրբեջանական կողմին, որպեսզի վերջինս զորքերը հետ քաշի նախորդ օրերին Ասկերանի շրջանում գրաված տարածքներից։
Այս պահին ռուսական խաղաղապահ զորախմբի հրամանատարությունը միջոցներ է ձեռնարկում իրավիճակի կարգավորման և զորքերի՝ ելման դիրքեր վերառնալու համար։ Ադրբեջանական կողմին ուղարկվել է զորքերի հետքաշման կոչ»,- ասվում էր ՌԴ ՊՆ տեղեկագրում։
Հաջորդ օրը ռուսական կողմը հայտարարեց, որ ադրբեջանցիները դուրս են եկել Փառուխից, սակայն, ըստ Արցախի ՊԲ-ի ,նրանք շարունակում են գտնվել Քարագլխի մի հատվածում։
Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովը, թուրքական Anadolu գործակալությանը տված հարցազրույցում, հայտարարել էր, որ Բաքուն Երևանին 5 կետանոց առաջարկ է արել, որոնք կարող են դառնալ հայ-ադրբեջանական խաղաղության պայմանագրի բանակցային կետերը։

Pashinyan, Aliyev to Meet in Brussels on April 6
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and Azerbaijani President Ilham Aliyev will meet on April 6 in Brussels.
According to a statement issued by the European Council, the two leaders will meet with European Council President Charles Michel.
Details about the meeting are not known as this time.
The previous face-to-face meeting between Pashinyan and Aliyev took place in Brussels on December 14, 2021. The scheduling of that meeting was reached on November 19, when Michel had telephone conversations with Pashinyan and Aliyev.
Prior to the November meeting, Pashinyan and Aliyev met on November 26 in Sochi, where a trilateral meeting had taken place with Russian President Vladimir Putin.
It took place after military clashes occurred in Armenia’s Syunik Province. After the meeting in Sochi, the parties announced that would start the demarcation and delineation of the Armenian-Azerbaijani border.
On March 25, Artsakh Human Rights Defender Gegham Stepanyan reported that fourteen Armenian servicemen were wounded in attacks launched by the Azerbaijani Armed Forces. Later, the Artsakh Defense Army (ADA) reported three servicemen had been killed.
On March 26, the Artsakh Defense Ministry reported that Azerbaijani troops again tried to advance in the direction of the eastern border of Artsakh, in the area under the responsibility of the Russian peacekeeping contingent, using different caliber firearms.
That evening, the Artsakh Defense Ministry reported that Azerbaijani troops tried to advance, again in the area of responsibility of the Russian peacekeeping troops, towards the Karaglukh heights. The ADA retaliated to stop the Azerbaijani advance.
The command of the Russian peacekeeping contingent stationed in Artsakh then called on Baku to withdraw its troops from the territories occupied in the Askeran region in the previous days.
Despite a Russian announcement that Azerbaijani troops had withdrawn from the village of Parukh, the ADA reported they still occupied a section of the Karaglukh heights.