Կապանն ու 18 գյուղերը դարձել են սահմանապահ․ ըստ համայնքապետ Փարսյանի՝ անվտանգությունն առաջնային հարց է
44-օրյա պատերազմից հետո, երբ ադրբեջանցիները հնարավորություն ստացան առաջանալ մինչեւ Կապանի սահմաններ, Սյունիքի մարզկենտրոնը դարձավ ոչ թե պարզապես սահմանամերձ, այլ հենց սահմանապահ համայնք։ 2017-ին Կապանը խոշորացվել է․ քաղաքի հետ միավորվել է նախկին 31 գյուղական համայնք, բայց բնակավայրերի թիվն ավելի շատ է (գյուղական որոշ համայնքներ ներառել են մեկից ավելի գյուղ, որոնք բոլորը հիմա Կապան համայնքի կազմում են)։
2018-ից Կապան խոշորացված համայնքը ղեկավարող Գեւորգ Փարսյանն ասում է, որ քաղաքն ու 18 գյուղական բնակավայր պատերազմից հետո դարձել են սահմանապահ․ հիմա ադրբեջանական դիրքերից հայկական բնակավայրերը գտնվում են 1-ից մինչեւ մի քանի կմ հեռավորության վրա, իսկ Կապանը, ավելի կոնկրետ՝ դրա արդյունաբերական թաղամասն ու օդանավակայանը, թշնամու հենակետերից ընդամենը մի քանի հարյուր մետրի վրա են։ Սա նշանակում է, որ քաղաքի ու 18 գյուղերի բնակիչների համար կա ֆիզիկական անվտանգության խնդիր, ինչը փաստում է նաեւ համայնքապետ Փարսյանը։
«Իհարկե, այս ամենը շատ մտահոգիչ է, շատ ծանր էր հատկապես սկզբնական փուլում, երբ 1990-ականներից հետո իրավիճակային փոփոխություն ունեինք»,- ասում է Գեւորգ Փարսյանը՝ հավելելով, որ եթե առաջին պատերազմից հետո Կապանի հեռավորությունը առաջնագծից տասնյակ կիլոմետրերի էր հասնում (Կապանից մինչեւ մոտակա ադրբեջանական քաղաքը՝ Հորադիզ, 80 կմ էր), ապա հիմա այդ հեռավորությունն ընդամենը մի քանի հարյուր մետր է։
«Կապանցիները բոլոր հնարավոր միջոցներով թե՛ պատերազմի ժամանակ, թե՛ դրանից հետո լծված էին Կապանի պաշտպանությանը, այնուհետեւ՝ սահմանների պաշտպանությանը։ Հիմա, ճիշտ է, մեր սահմաններում կանգնած են մեր զինված ուժերը, իրենց ծառայությունն են կատարում, բայց մտահոգիչ հարցեր, խնդիրներ շարունակում են լինել,- նկատում է Կապանի ղեկավարը,- հիմա, համեմատած նախկին իրավիճակի, մեր բնակիչների շրջանում այդ անհանգիստ վիճակը փոքր-ինչ քչացել է, բայց միեւնույնն է՝ անվտանգային հարցը մնում է առաջնային։ Ադրբեջանական զինված ուժերի առկայությունը Կապան համայնքի հարեւանությամբ անհանգստացնող է»։
«Վաղարշակ Հարությունյանն, ասաց, որ տարբերակ չկա, պիտի հետ գանք, դա զայրացնող, հիասթափեցնող էր»
Հիշեցնենք, որ պատերազմի ավարտից հետո՝ 2020 թ․ նոյեմբերի 10-ի դրությամբ, Կապանը հեռու էր մարտագծից, հայկական ուժերը գտնվում էին քաղաքից ու շրջակա գյուղերից մի քանի կմ արեւելք։ Սակայն նույն տարվա դեկտեմբերին իրավիճակը փոխվեց։ Դեկտեմբերի 17-ին ՊՆ-ից հրաման էր իջեցվել մինչեւ ամսի 18-ի ժամը 17։00-ն թողնել Կապանի ու հարակից 18 գյուղերի (Դավիթ Բեկ, Կաղնուտ, Ուժանիս, Եղվարդ, Խդրանց, Ագարակ, Վարդավանք, Բարգուշատ, Սյունիք, Սզնակ, Դիցմայրի, Գոմարան, Գեղանուշ, Ճակատեն, Շիկահող, Սրաշեն, Ներքին Հանդ, Ծավ) անվտանգությունն ապահովող բարձունքները, որոնք այդ պահին գտնվում էին հայկական ուժերի վերահսկողության տակ։
«Մենք դրա մասին տեղեկացանք դեկտեմբերի 17-ին։ Հանդիպեցինք այն ժամանակվա պաշտպանության նախարարի՝ Վաղարշակ Հարությունյանի հետ, ասաց, որ տարբերակ չկա, պիտի հետ գանք։ Ի՞նչ ասեմ ձեզ՝ դա զայրացնող էր, հիասթափեցնող էր։ Մենք հավատում էինք, որ մնալու ենք այն բնագծերում, որտեղ կանգնած էինք, որտեղ արդեն իսկ ամրացել էինք, որովհետեւ նոյեմբերի 9-ի չարաբաստիկ ակտում նշված է, որ զորքերը մնում են այնտեղ, որտեղ գտնվում են այդ պահի դրությամբ, բացի դրանից՝ այդ օրվա դրությամբ մեզ ոչ ոք չէր ասել, որ նման սցենար հնարավոր է, նույնիսկ ավելին ասեմ՝ եղել է խոսակցություն, որ մնալու ենք նույն բնագծերում։ Դեկտեմբերի 18-ին՝ ժամը 17։00-ին, ստիպված զիջեցինք այդ բնագծերը, որոնք մինչ այդ ամեն կերպ պահել էինք, ամեն կերպ ամրացել էինք այդ բնագծերում, լուրջ ինժեներական, ամրաշինական աշխատանքներ էինք կատարել, այսինքն՝ դրանք մեզ համար դարձել էին վերջնական բնագծեր։ 2020 թ․ դեկտեմբերի 18-ին ստիպված եղանք այդ ամեն ինչը թողնել, որովհետեւ պաշտպանության նախարարն ասաց, որ տարբերակ չկա»։
2020-ի դեկտեմբերի 25-ին Փարսյանը հանդիպել էր ԱԺ պատգամավորներին ու պատմել ամսի 17-ին Սյունիքի համայնքապետների եւ նախարար Վաղարշակ Հարությունյանի հանդիպման մասին. «Պաշտպանության նախարարի հետ հանդիպել ենք, ես էդ հարցը հնչեցրել եմ՝ ո՞նց եղավ մեր դիրքերից հետ գնացինք, նախարարն ինձ պատասխանեց, որ համաձայնությունն ի սկզբանե է եղել։ Եթե եղել է, ինչի՞ մենք տեղյակ չենք եղել, ինչի՞ ենք էդքան ամրացել դիրքերում, նոյեմբերի 9-ից հետո երկրորդ, երրորդ բնագիծ ենք կազմել»:
Արդեն 2021 թ․ մարտին իշխանական պատգամավոր Արման Եղոյանը հայտարարեց, թե Սյունիքում տեղի ունեցածը (հայկական զորքերը հրադադարից հետո հետ քաշելը) եղել է պատերազմի սպառնալիքի տակ: Այս հայտարարությունից շաբաթներ անց՝ մայիսի 12-ին, թշնամին ներխուժեց ՀՀ սուվերեն տարածք՝ Սյունիք (Իշխանասարի եւ Սեւ լճի հատված) եւ Գեղարքունիք (Վարդենիսի հատված)։
2020-ի դեկտեմբերին հայկական զորքերի հետքաշումն ավելի ուշ՝ 2021-ի հոկտեմբերի 27-ին, մեկնաբանեց նաեւ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, ով ԱԺ ամբիոնից ասաց. «Որոշումը կայացվել է պատերազմից խուսափելու համար, որովհետեւ իմ համոզմունքն այն էր, որ եթե այդ որոշումը չկայացվեր, այնտեղ ռազմական գործողություններ էին սկսելու, եւ իրոք Սյունիքում մենք ունենալու էինք խնդիրներ… Ես եմ տվել հրաման հետ քաշվելու, Վաղարշակ Հարությունյանն իրականացրել է այդ հրամանը»։
Պատմությունն այս անգամ էլ կրկնվեց։ Փաշինյանի հայտարարությունից հաշված օրեր անց՝ 2021 թ․ նոյեմբերի 16-ին, թշնամին նոր ագրեսիա սանձազերծեց Սյունիքի մարզի հյուսիսում՝ Ծիծեռնաքարի հատվածում, եւ Ջերմուկի մոտ, ինչի հետեւանքով հայկական կողմը մարդկային եւ դիրքային կորուստներ ունեցավ, այսինքն՝ պատերազմից խուսափելու նպատակով նահանջելու Փաշինյանի քաղաքականությունը գործնականում երկրորդ անգամ տապալվեց։
Կապան համայնքը եւս տարածքային կորուստներ է ունեցել հայկական ուժերի նահանջից հետո
Հայկական կողմի նահանջից հետո 2020-ին ադրբեջանցիներն առաջացան այնքան, որքան նրանց թույլ էր տալիս, մասնավորապես, ամերիկյան «Google» ընկերության քարտեզում նշված հայ-ադրբեջանական սահմանագիծը։ Նման սիրողական ճշգրտումներից հետո Գորիսի կազմում ներառված Որոտան գյուղի տներից մեկը, որի վերաբերյալ սեփականատերն ուներ ՀՀ կադաստրի կոմիտեի կողմից տրված սեփականության օրինական վկայական, անցավ ադրբեջանցիներին, թշնամու վերահսկողությանն անցավ նաեւ Շուռնուխ գյուղի ներքին թաղը, որի տներից մեկը միայն մասամբ մնաց հայկական կողմում։ Այսպիսի կամայական բաժանումներ եղել են նաեւ Կապան խոշորացված համայնքում։
«Դավիթ Բեկ բնակավայրում ունենք հողատարածքներ, որոնք կադաստրային քարտեզներով եւ պետական գրանցում ստացած վկայականներով պատկանում են մեր գյուղացիներին։ Հիմա Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո են։ Ունենք խնդիրներ Կաղնուտի հատվածում, Ուժանիսի հատվածում»,- «Հետքի» հետ զրույցում նշում է Գեւորգ Փարսյանը։
Համայնքի ղեկավարը, սակայն, ընդգծում է, որ ամենացավոտ հարցը թշնամու ներթափանցումներն են ՀՀ սուվերեն տարածք մի քանի ուղղություններով։ Կապան համայնքի հատվածում ադրբեջանցիները ներխուժել են Ներքին Հանդ եւ Ծավ գյուղերի տարածքներ։
Կապանի ղեկավարը վստահ չէ, որ Տաթեւի այլընտրանքային ճանապարհը կդիմանա երթեւեկին
Հայկական կողմի դեկտեմբերյան նահանջից հետո թշնամին ոչ միայն առաջացավ ընդհուպ մեր բնակավայրերը, այլեւ 2021-ի նոյեմբերին փակեց Գորիս-Կապան եւ Կապան-Ճակատեն ճանապարհները։ Գորիս-Կապան հատվածը, որը միջպետական Մ-2 (Երեւան-Մեղրի) ճանապարհի մի մասն է, փոխարինվել է Շինուհայր-Տաթեւ-Աղվանի-Կապան ճանապարհով, որի Տաթեւ-Կապան հատվածն անցյալ տարի հիմնանորգվեց, բայց շատ արագ շարքից դուրս եկավ ու հիմա կրկին վերանորոգվում է։ Կապան-Ճակատեն հատվածում էլ նոր ճանապարհ է կառուցվում։
«2020 թ․ դեկտեմբերի 18-ին ինձ մոտ պատկերացում կար, որ խնդիրներն ավելի են խորանալու թե՛ անվտանգության, թե՛ կոմունիկացիաների տեսանկյունից, մասնավորապես՝ ճանապարհների առումով խնդիրներ են առաջանալու»,- պատմում է համայնքապետ Փարսյանը՝ որպես հիմնավորում բերելով Կապան քաղաքը Ագարակ, Եղվարդ, Ուժանիս, Խդրանց գյուղերին կապող ճանապարհի փակվելը։ Ճանապարհն անցնում է Փայլասարի լեռներով (կապանցիների շրջանում հայտնի է որպես Փելասար), որի մի մասում հիմա թշնամու ստորաբաժանումներն են, մի մասում՝ հայկական ուժերը, նաեւ՝ ռուս սահմանապահները։
Կապույտ սլաքները ցույց են տալիս թշնամու դիրքերը Կապանի արդյունաբերական թաղամասի եւ օդանավակայանի հարեւանությամբ, նարնջագույն սլաքը ցույց է տալիս Կապան-Ագարակ փակված ճանապարհը
Գեւորգ Փարսյանն ասում է, որ չնայած Կապան-Սյունիք-Ագարակ ճանապարհին կա այլընտրանքային ուղի՝ Կապան-Սյունիք-Վարդավանք-Խդրանց-Ագարակ, այն անմխիթար, անբարեկարգ վիճակում էր։ Այս տարվա հունիսին «Ճանապարհային դեպարտամենտ» հիմնադրամը հայտնեց, որ հիմնանորոգվում է Մ-2 մայրուղուց Վարդավանքով եւ Խդրանցով Ագարակ տանող 13 կմ երկարությամբ ճանապարհը։
Ինչ վերաբերում է Կապան-Ճակատեն նոր կառուցվող ճանապարհին, ՀՀ մարդու իրավունքների նախկին պաշտպան Արման Թաթոյանը հայտարարել էր, որ այն անվտանգ չէ, քանի որ դիտարկվում է թշնամու կողմից։ Կապանի համայնքապետը հաստատում է Թաթոյանի խոսքերը․ «Իհարկե, անվտանգ չէ, չի էլ կարող լինել։ Եթե մենք հարցը դիտարկում ենք այն կողմից, որ գտնվում է թշնամու դիտարկման ներքո, ապա այդ առումով անվտանգ չեն ո՛չ Մ-2 (նկատի ունի միջպետական այդ մայրուղու՝ Կապանից Շուռնուխ եւ Որոտան գնացող հատվածը - հեղ․), ո՛չ Կապան-Ճակատեն ճանապարհները»։
Կարմիր սլաքները ցույց են տալիս Կապան-Ճակատեն նոր կառուցվող ճանապարհը, նարնջագույն սլաքները՝ գոյություն ունեցող, բայց փակված ճանապարհը, կապույտ սլաքները՝ թշնամու դիրքերը փակված ճանապարհին կից
«Հետքի» հարցին, թե Կապան-Ճակատեն հատվածում արդյոք հնարավոր էր այնպիսի ճանապարհ կառուցել, որը չէր լինի թշնամու դիտարկման տակ, այսինքն՝ անցներ ոչ թե շփման գծի երկայնքով, այլ ավելի խորքով, Փարսյանն ասում է, որ հնարավոր էր, բայց չի մանրամասնում․ «Պատասխանի մեջ սահմանափակ կլինեմ, որովհետեւ որոշակի բաներ կան, որոնք բացեիբաց չեմ կարող ասել»։
Գորիս-Կապան մայրուղուն այլընտրանք դարձած Տաթեւ-Կապան ճանապարհի մասին Գեւորգ Փարսյանն ասում է․ «Բազմիցս խոսել ենք այդ մասին, ասել ենք, որ Կապան-Տաթեւ այլընտրանքային ճանապարհն ի սկզբանե նախատեսված չէ մեծ, ծանրաքարշ մեքենաների համար ոչ միայն իր հիմքով, այլ նաեւ հարմարավետությամբ։ Կարող եք գնահատել, թե Տաթեւ գյուղից մինչեւ Սատանի կամուրջ տանող ոլորաններն ինչքան նեղ են եւ կտրուկ, երկու մեծ մեքենա իրար կողքով անցնելուց գրեթե անհնար է դառնում շարժը։ Բացի դրանից՝ այս ձմռանն էլ շատ լուրջ խնդիրներ ենք ունեցել, անընդհատ խցանումներ, ճանապարհը սկսեց քանդվել ու ձմեռվանից հետո ավելի խայտառակ վիճակում էր։ Հիմա նորից նորոգման աշխատանքներ են ընթանում, բայց ես վստահ չեմ, որ էս ինտեսիվությամբ շահագործվելու դեպքում ճանապարհը կդիմանա, որովհետեւ դա պարզապես նախատեսված չէ այդպիսի մեքենաների համար»։
Տաթեւ-Կապանի վերանորոգման ընթացքում ճանապարհի վրա գտնվող Վերին Խոտանան գյուղը շրջանցող նոր հատված է կառուցվում, քանի որ գյուղի ոլորաններում բեռնատարները շարունակաբար խնդիրներ են ունենում՝ առաջացնելով խցանումներ։ Բացի դրանից՝ նախատեսվում է Տաթեւից ճանապարհը դեպի Մ-2 շարունակել ոչ թե Շինուհայրով, այլ դեպի Սիսիանի Լծեն գյուղ, ինչը հնարավորություն կտա կրճատել ոչ միայն ամբողջ ճանապարհն ու ժամանակը, այլեւ բաց թողնել Տաթեւից Շինուհայր տանող (Սատանի կամուրջ իջնող) անհարմար ոլորանները Որոտանի կիրճում։
«Վերին Խոտանանը շրջանցելը որոշակի առումով լուծում է խնդիրը,- նկատում է Կապանի համայնքապետը,- Վերին Խոտանանից դեպի Տանձավեր ոլորանների ծանր հատված կա, դրա հարցը լուծում է, մի քանի անգամ ոլորանների թիվը կրճատում է։ Լծենի ճանապարհի հետ կապված գնահատական չեմ կարող տալ, որովհետեւ ծանոթ չեմ ռելիեֆին, թե կոնկրետ որ հատվածով է անցնում ճանապարհը։ Բայց միեւնույնն է՝ կարծում եմ, որ եթե նույնիսկ մի շերտ էլ ասֆալտ անեն (այսինքն՝ երկու շերտ – հեղ․), Տաթեւ-Կապան ճանապարհը հիմքի հետ կապված խնդիր ունի, դրա համար չի դիմանալու»։
Թե ինչպես է պատկերացնում լուծումը, համայնքապետ Փարսյանն ասում է․ «Հիմնական ճանապարհների հետ կապված իմ հույսը «Հյուսիս-հարավն» է, եւ մեծ ակնկալիքներ ունեմ օդանավակայանի գործարկման հետ»։ Մեր հարցին, թե արդյոք թշնամու առկայությունը չի խանգարի օդանավակայանի գործարկմանը, Կապանի ղեկավարը նշում է․ «Խնդիրն ադրբեջանական կողմից անվտանգության երաշխիքներն են, բազմաթիվ անգամ իշխանությունների, պատասխանատուների հետ խոսել ենք, քննարկել ենք այդ թեման։ Չշտապեմ, սահմանափակվեմ դրանով․ հույս ունեմ, որ կգործարկվի»։ «Հետքի» զրուցակիցը դրական է արձագանքում հարցին, թե արդյոք այդ հույսը հիմքեր ունի։
Ադրբեջանական կեղծ քարոզչությունը կարող է ունենալ հեռահար նպատակներ
Անդրադառնալով շփման գծում գրանցվող միջադեպերին եւ վերջին դեպքին, երբ մայիսի 28-ին Ներքին Հանդի հատվածում թշնամու կրակոցից վիրավորում էր ստացել ժամկետային զինծառայող Դավիթ Վարդանյանը, որը գիշերը հիվանդանոցում մահացել էր, համայնքապետն ասում է, որ կրակոցներ լինում են, հիմնականում՝ Ներքին Հանդի, Ծավի ուղղությամբ, բայց թիրախային կրակոցները շատ չեն։ Կրակոցների թիրախային լինելը գնահատվում է հասցված վնասներով։ «Մայիսին զոհ ունեցանք ցավալիորեն, մեր հատվածում առաջին զոհն էր, դա թիրախավորված կրակոց էր, որովհետեւ վրանի վրա էին կրակել»,- նշում է Գեւորգ Փարսյանը։
Կապանի ղեկավարն ուշադրություն է հրավիրում մեկ այլ հանգամանքի վրա։
-Ինձ հիմա ֆիզիկական անվտանգությունը, ճիշտ է, անհանգստացնում է, բայց սկսել է նաեւ անհանգստացնել պատմական փաստերը խեղաթյուրելը, պատմական անվտանգությունը, պատմությունը խեղաթյուրելու քաղաքականությունը, որը հիմա վարում է ադրբեջանական կողմը։ Ինձ ավելի շատ անհանգստացնում է, որ այսօրվա դրությամբ Ադրբեջանի նախագահն առիթը բաց չի թողնում խոսելու Զանգեզուրի, Երեւանի, Սեւանա լճի ադրբեջանական պատմական հողեր լինելու մասին։ Սա պատմական փաստերն ակնհայտ խեղաթյուրելու քաղաքականություն է նրանց կողմից։ Դա ինձ անհանգստացնում է նրանով, որ չի բացառվում, որ նրանց մոտ հեռահար նպատակներ լինեն։
-Նոր պատերազմ սկսելո՞ւ։
-Չէի ուզենա էդպիսի տագնապ առաջացնել, բայց անհանգստություն կա։
-Արդյոք Ձեր անհանգստությունը կախված է նաեւ Հայաստանի իշխանությունների չարձագանքելուց։
-Այո, մեր իշխանություններն ընդհանրապես չեն արձագանքում նման հայտարարություններին, ինչն ինձ համար զարմանալի է։ Ի՞նչ է նշանակում, երբ ինչ-որ մեկը խոսում է Զանգեզուրի ադրբեջանական հողերի մասին։ Դա ակնհայտ կեղծիք է եւ ակնհայտ վարվող քաղաքականություն, որը կարող է ունենալ հեռահար նպատակներ։ Մի երկրի ղեկավար խոսում է այն բնակավայրերի, այն շրջանների մասին, որտեղ հայկական քաղաքակրթություն եղել է, երբ իրենք որպես ազգ գոյություն չեն ունեցել։ Մենք հունիսի 25-ին նշել ենք Վահանավանքի հիմնադրման 1111-ամյակը, ինչը խոսում է այն մասին, որ Կապանի տարածաշրջանում հայկական քաղաքակրթություն է եղել այն ժամանակ, երբ ադրբեջանցիները որպես ազգ գոյություն չեն ունեցել, ու Ադրբեջանի ղեկավարը դեռ փորձում է խոսել պատմական փաստերի մասին։

Капан и 18 сел стали пограничными: на первый план вышел вопрос безопасности, утверждает руководитель общины
После 44-дневной войны, когда азербайджанцы получили возможность продвинуться до Капана, областной центр Сюника стал не просто приграничной, а именно пограничной общиной. В 2017 году Капан был объединен с 31 сельской общиной, но в действительности число населенных пунктов гораздо больше.
С 2018 года укрупненную общину Капан возлавляет Геворк Парсян. По его словам, после войны город и 18 сельских населенных пунктов стали пограничными, и сегодня они находятся на расстоянии от одного до нескольких километров от азербайджанских позиций. А Капан, точнее его промышленный квартал, и аэропорт оказались в нескольких сотнях метров от опорных пунктов врага. Это значит, что для жителей города и 18 сел возникла проблема физической безопасности, на что обратил внимание и Г.Парсян.
“Все это, разумеется, вызывает серьезную обеспокоенность. Особенно тяжело было на начальном этапе, когда после 1990-х годов ситуация изменилась”,- отметил глава общины, добавив, что если после первой арцахской войны расстояние от Капана до передовой составляло несколько десятков километров (от Капана до ближайшего азербайджанского города Горадиз было 80 км), то сейчас – всего несколько сотен метров.
“Во время войны и после нее капанцы всеми взможными способами участвовали в защите Капана, а затем и в защите границ. Правда, сегодня на наших границах стоят наши вооруженные силы, но тревожные вопросы и проблемы остаются,- говорит руководитель администрации Капана. – Сейчас по сравнению с прежней ситуацией местные жители стали проявлять меньше беспокойства, но все равно вопрос безопасности остается первоочередным. Присутствие азербайджанских вооруженных сил рядом с общиной Капан вызывает тревогу”.
“Вагаршак Арутюнян сказал, что другого варианта нет, мы должны отойти назад. Это вызвало возмущение и разочарование”
Напомним, что после завершения войны, по состоянию на 10 ноября 2020 г., Капан находился далеко от линии фронта, армянские силы располагались в нескольких километрах к востоку от города и соседних с ним сел. Однако в декабре того же года ситуация изменилась. 17 декабря из министерства обороны поступил приказ: до 17:00 18-го декабря оставить высоты, обеспечивавшие безопасность Капана и сопредельных с ним 18 сел (Давид-Бек, Кахнут, Ужанис, Егвард, Хдранц, Агарак, Вардаванк, Баргушат, Сюник, Сзнак, Дицмайри, Гомаран, Гехануш, Чакатен, Шикаох, Срашен, Неркин Анд, Цав), которые на тот момент находились под контролем армянских сил.
“Об этом стало известно 17 декабря. Мы встретились с тогдашним министром обороны Вагаршаком Арутюняном, который сказал: другого варианта нет, мы должны отойти назад. Что сказать, это вызвало у нас возмущение и разочарование. Мы верили, что останемся на тех рубежах, на которых уже закрепились, потому что в злосчастном акте от 9 ноября было написано, что войска остаются там, где находятся на данный момент. Кроме того, по положению на тот день нам никто не говорил, что такой сценарий возможен. Скажу больше, разговор шел о том, что мы останемся на тех же рубежах. 18 декакбря в 17։00 мы вынуждены были уступить эти рубежи, которые до этого всячески охраняли, на которых выполнили серьезные инженерные укрепительные работы. То есть они стали для нас окончательными рубежами. 18 декабря 2020 г. мы вынуждены были оставить их, так как министр обороны заявил, что другого варианта нет”.
25 декабря 2020 г. Геворк Парсян встрелися с депутатами Национального Собрания, которым рассказал о состоявшейся 17 декабря встрече глав общин Сюника с министром обороны Вагаршаком Арутюняном. “Мы встретились с министром обороны, которого я спросил, как получилось, что мы отошли от наших позиций. Министр ответил, что это было изначально согласовано. Если так, почему мы об этом не знали? Почему укрепились на своих позициях? Почему после 9-го ноября создали, второй, третий рубежи?”
Уже в марте 2021 года властный депутат Арман Егоян заявил, что произошедшее в Сюнике (то есть отход армянских войск после установления перемирия) было обусловлено угрозой войны. Спустя несколько недель после этого заявления, 12 мая, враг вторгся на суверенную территорию РА в районе Сюника (на участке Ишханасара и Черного озера) и Гегаркуника (на Варденисском участке).
Позднее, 27 октября 2021 года, отход армянских войск в декарбе 2020 года прокомментировал также премьер-министр Никол Пашинян, который с трибуны Национального Собрания заявил: “Решение было принято во избежание войны, потому что я был убежден, что в случае непринятия такого решения там начались бы военные действия, и мы бы действительно имели проблемы в Сюнике… Я отдал приказ отойти, и Вагаршак Арутюнян выполнил этот приказ”.
История повторилась и на этот раз. Через считанные дни после заявления Пашиняна, 16 ноября 2021 года, враг развязал новую агрессию на севере Сюникской области, на участке Цицернакара, и недалеко от Джермука, вследствие чего армянская сторона понесла людские и позиционные потери. То есть политика Пашиняна, выражающаяся в отходе с целью избежания войны, вновь провалилась.
После отступления армянских сил территориальные потери понесла и община Капан
В 2020 году, после отступления армянской стороны, азербайджанцы продвинулись вперед настолько, насколько им позволяла, в частности, армяно-азербайджанская граница, указанная на карте американской компании «Google». После таких любительских уточнений один из домов включенного в состав общины Горис села Воротан, владелец которого имел свидетельство о собственности, выданное Комитетом кадастра Республики Армения, отошел к азербайджанцам. Под контроль врага перешел и нижний квартал села Шурнух, один из домов которого лишь частично остался на армянской стороне. Такие произвольные разграничения имели место и в укрупненной общине Капан.
“В населенном пункте Давид-Бек есть земельные участки, которые в соответствии с кадастровыми картами и получившими государственную регистрацию свидетельствами принадлежат нашим фермерам, но сейчас они находятся под контролем Азербайджана. Проблемы есть и на участках Кахнута и Ужаниса”,- рассказал в беседе с Hetq.am Геворк Парсян.
Однако самый больной вопрос, по словам руководителя общины, это проникновение врага на суверенную территорию РА на нескольких направлениях. На капанском участке азербайджанцы вторглись на территорию сел Неркин Анд и Цав.
Руководитель Капана не уверен, что альтернативная Татевская дорога выдержит автомобильное движение
После декабрьского отступления армянской стороны враг не только вплотную приблизился к нашим населенным пунктам, но и в ноябре 2021-го перекрыл дороги Горис-Капан и Капан-Чакатен. Участок Горис-Капан, составляющий часть межгосударственной автомагистрали М-2 (Ереван-Мегри), был заменен на автотрассу Шинуайр-Татев-Агвани-Капан. Дорожный участок Татев-Капан в прошлом году был отремонтирован, но очень скоро вышел из строя и сейчас вновь ремонтируется. На участке Капан-Чакатен строится новая дорога.
“18 декабря 2020 года у меня сложилось впечатление, что проблемы будут обостряться как в плане безопасности, так и в плане коммуникаций. В частности, возникнут проблемы с дорогами”,- отметил Геворк Парсян, сославшись в качестве обоснования на закрытие дороги, связывающей город Капан с селами Агарак, Егвард, Ужанис, Хдранц. Дорога проходит через Пайласарский горный хребет, на котором в настоящее время находятся подразделения врага, армянские силы и российские пограничники.
Синими стрелками обозначены позиции врага у промышленного квартала Капана и рядом с аэропортом, оранжевыми стрелками – закрытая дорога Капан-Агарак
По словам Г.Парсяна, несмотря на наличие альтернативной дороги Капан-Сюник-Вардаванк-Хдранц-Агарак, она находилась в плачевном состоянии. В июне этого года фонд “Дорожный департамент” сообщил, что ремонтируется 13-километровый участок, который ведет от автомагистрали М-2 к Агараку через Вардаванк и Хдранц.
Что касается вновь строящейся дороги Капан-Чакатен, то бывший Защитник прав человека РА Арман Татоян предупредил о том, что она не безопасна, поскольку просматривается врагом.
Его слова подтвердил и руководитель Капана: “Конечно, не безопасна. Если рассматривать ситуацию с той стороны, что находится под наблюдением врага, то не безопасны ни М-2 (имеется в виду ее участок от Капана до Шурнуха и Воротана.- Авт.), ни дорога Капан-Чакатен”.
Красные стрелки указывают на вновь строящуюся дорогу Капан-Чакатен, оранжевые – на существующую, но закрытую дорогу, синие – на примыкающие к закрытой дороге позиции врага
На вопрос Hetq.am, можно ли было построить на участке Капан-Чакатен дорогу, которая не просматривалась бы врагом, то есть проходила не вдоль линии соприкосновения, а в глубине территории, Парсян ответил утвердительно, но при этом отметил: “Я отвечу коротко, поскольку есть определенные вещи, о которых не могу говорить открыто”.
О дороге Татев-Капан, ставшей альтернативой атомагистрали Горис-Капан, наш собеседник сказал: “Мы неоднократно говорили о том, что альтернативная дорога Капан-Татев изначально не была предусмотрена для больших тяжелогрузных машин. Вы сами можете увидеть, насколько узкие и крутые повороты имеются на дороге от села Татев к Чертову мосту. Там две большие машины не смогут проехать рядом. Кроме того, этой зимой возникли серьезные проблемы: постоянные заторы, обвал дороги… После зимы стало еще хуже. Сейчас там опять идут ремонтные работы, но я не уверен, что в случае такой интенсивной эксплуатации дорога выдержит, так как она не предназначена для подобных автомобилей”.
В процессе ремонта дороги Татев-Капан строится новый участок в обход села Верин Хотанан, поскольку на крутых поворотах грузовые автомобили постоянно сталкиваются с проблемами, создавая заторы. Кроме того, дорогу от Татева к М-2 предусмотрено продолжить не через Шинуайр, а через село Лцен в Сисиане, что позволит сократить не только весь путь и время, но и пропустить неудобные повороты в Воротанском ущелье, ведущие от Татева к Шинуайру.
“Оценку дороге через Лцен я не могу дать, поскольку не знаком с рельефом. Но в любом случае я думаю, что даже если уложить еще один слой асфальта, фундамент дороги Татев-Капан останется проблематичным и не выдержит”,- ометил Геворк Парсян.
На вопрос, как представляет решение проблемы, он сказал: “Что касается основных дорог, то вся моя надежда на автомагистраль Север-Юг. И еще большие ожидания у меня от задействования аэропорта”. Говоря о том, не помешает ли этому наличие врага, руководитель Капана отметил: “Проблема в гарантиях безопасности с азербайджанской стороны. Мы много раз обсуждали этот вопрос с представителями властей, ответственными лицами. Ограничусь пока этим, надеюсь, что можно будет задействовать”. На вопрос, есть ли основания для такого оптимизма, наш собеседник ответил положительно.
Азербайджанская лжепропаганда может иметь далеко идущие цели
Касаясь инцидентов на линии соприкосновения и последнего случая, когда 28 мая на участке села Неркин Анд от выстрела врага ранение получил срочный военнослужащий Давид Варданян, который ночью скончался в больнице, Геворк Парсян отметил, что стреляют в основном в направлении сел Неркин Анд, Цав, однако прицельных выстрелов не много. “К сожалению, в мае погиб человек. Это была первая жертва на нашем участке. Стреляли прицельно, мишенью была палатка”,- сказал наш собеседник.
Он обратил внимание и на другое обстоятельство: “Меня тревожит не только физическая безопасность, но и искажение исторических фактов, политика по искажению истории, которую сегодня проводит азербайджанская сторона. Меня очень беспокоит то, что президент Азербайджана не упускает повода, чтобы не заявить, что Зангезур, Ереван, озеро Севан – это исторические азербайджанские земли. У меня это вызывает тревогу, поскольку не исключено, что они преследуют далеко идущие цели.
Хотят начать новую войну?
Мне бы не хотелось вызывать панику, но обеспокоенность есть.
Связано ли Ваше беспокойство с отсутствием реакции со стороны властей Армении?
Да, наши власти вообще не реагируют на подобные заявления, что меня удивляет. Когда кто-то заявляет, что Зангезур – азербайджанская земля, это явная ложь и открыто проводимая политика, которая преследует далеко идущие цели. Руководитель одной страны говорит о тех населенных пунктах, о тех районах, где армянская цивилизация была еще тогда, как азербайджанского народа как такового просто не существовало. 25 июня мы отметили 1111-летие основания Ваанаванка, что свидетельствует о существовании в Капанском регионе армянской цивилизации в период, когда азербайджанцев просто не было. И руководитель Азербайджана еще пытается говорить о каких-то исторических фактах.