2025-ին «Զվարթնոց» օդանավակայանը ռեկորդ է սահմանել
2025 թ. Հայաստանի գլխավոր օդային դարպասը՝ Երեւանի «Զվարթնոց» օդանավակայանը, սպասարկել է 5.615.789 ուղեւորի, ինչը ռեկորդ է օդանավակայանի համար: Այս մասին «Հետքը» տեղեկացել է ՀՀ քաղավիացիայի կոմիտեից:
«Զվարթնոցը» կարողացել է գերազանցել 2023-ին գրանցած ցուցանիշը (5.330.308):
Եթե դիտարկենք ամսական կտրվածքով, ապա ուղեւորահոսքի կորն այս անգամ էլ ունի ավանդական տեսք: Ամենապասիվ ամիսը փետրվարն է, ամենաակտիվը՝ օգոստոսը: Ընդ որում, ինչպես կարելի է տեսնել ստորեւ, 2025-ի օգոստոսին «Զվարթնոցում» գրանցվել է աննախադեպ ուղեւորահոսք՝ մեկ ամսում 667.844 մարդ:
Նկատենք, որ նախորդ տարի «Զվարթնոցով» մեկնել է 2.805.078 մարդ, ժամանել՝ 2.810.711 ուղեւոր:
2025-ին Երեւանի գլխավոր օդանավակայանով տեղափոխվել է 42.679 տոննա բեռ եւ փոստ: Սա եւս գերազանցել է նախորդ տարիների ցուցանիշները: Այսպես՝ 2022-ին «Զվարթնոցով» տեղափոխվել էր 23.340 տոննա բեռ եւ փոստ, 2023-ին՝ 33.850 տոննա, իսկ 2024-ին՝ 42.235 տոննա: Ինչպես տեսնում ենք, վերջին շրջանում տարեցտարի բեռնափոխադրման ծավալներն աճում են:
Ընդ որում՝ 2025-ին «Զվարթնոցով» առաքվել է 23.079 տ բեռ ու փոստ, ներմուծվել՝ 19.600 տ:
2024-ի համեմատ աճ է գրանցվել նաեւ թռիչքների ու վայրէջքների սեգմենտում: Եթե այդ տարի «Զվարթնոցում» արձանագրվել էր 39.168 թռիչք ու վայրէջք, ապա 2025-ին այդ ցուցանիշը եղել է 41.999 (21.000 թռիչք + 20.999 վայրէջք): Այս առումով առավել հաջող էր 2023 թվականը, երբ գրանցվեց 43.485 թռիչք ու վայրէջք: Բայց եթե 2025-ին ավելի շատ ուղեւոր է փոխադրվել, քան 2023-ին, նշանակում է, որ նախորդ տարի օդանավերն ավելի ծանրաբեռնված են եղել, եւ/կամ դրանք ավելի տարողունակ են եղել 2023-ի համեմատ:
Հաջորդ հոդվածում կանդրադառնանք Գյումրու «Շիրակ» օդանավակայանի ցուցանիշներին, իսկ Կապանի «Սյունիք» օդանավակայանի 2025 թ. ուղեւորահոսքի մասին կարող եք կարդալ այստեղ:

In 2025, Zvartnots International Airport in Yerevan served a total of 5,615,789 passengers, setting a record for the facility, according to data provided by the Republic of Armenia Civil Aviation Committee.
The airport surpassed its 2023 passenger figure of 5,330,308.
An analysis of monthly statistics reveals that February remained the least active month, while August experienced the highest passenger volume. Notably, August 2025 saw an unprecedented 667,844 passengers passing through Zvartnots in a single month.
That year, 2,805,078 individuals departed from the airport, while 2,810,711 arrivals were recorded.
Cargo and mail transportation at Zvartnots also reached new heights in 2025, with 42,679 tons handled—an increase compared to previous years. In 2022, the airport processed 23,340 tons; in 2023, 33,850 tons; and in 2024, 42,235 tons, indicating consistent annual growth in cargo volumes.
Specifically, the airport facilitated the delivery of 23,079 tons and the import of 19,600 tons of cargo and mail in 2025.
Additionally, the number of flights and landings increased year-over-year, with 41,999 operations (21,000 flights and 20,999 landings) registered in 2025, compared to 39,168 in 2024. Although 2023 recorded a higher total of 43,485 flights and landings, the increased passenger count in 2025 suggests that aircraft operated with higher passenger loads and/or greater capacity relative to 2023.