«Atlantis European Airways»-ը 7 ամսով զրկվել է կոմերցիոն թռիչքների իրավունքից
ՀՀ քաղավիացիայի կոմիտեն օգոստոսի 11-ին կասեցրել է հայկական «Atlantis European Airways» ավիաընկերության օդանավ շահագործողի վկայականի գործողությունը, ինչը նշանակում է, որ օպերատորն առժամանակ չի կարող զբաղվել կոմերցիոն փոխադրումներով:
ՔԱԿ-ի թռիչքային պիտանիության վարչության պետ Կարեն Գյուրջյանը «Հետքին» հայտնեց, որ խնդիրը կապված է ոչ թե թռիչքային անվտանգության հետ, այլ ֆինանսական է: Կոմիտեն ուսումնասիրություն է կատարել ընկերությունում եւ ի հայտ բերել ֆինանսական խնդիրներ, ինչի հիման վրա 7 ամսով՝ մինչեւ 2021 թ. մարտի 11-ը, կասեցրել է փոխադրողի ՕՇՎ-ի գործողությունը (փաստացի ավիաընկերության ներկա ՕՇՎ-ի ժամկետն ավարտվում է 2021-ի փետրվարի 20-ին, որն, իհարկե, կարող է երկարացվել): Այս ընթացքում ավիաընկերությունը հնարավորություն ունի կարգավորել իր գործերը, այլապես կարող է զրկվել կոմերցիոն թռիչքների համար հիմք հանդիսացող կարեւորագույն փաստաթղթից:
Կ. Գյուրջյանը նաեւ փոխանցեց, որ ՕՇՎ-ի կասեցման հիմքով ինքը հետ է կանչել «Atlantis European Airways»-ի («AEA») օդանավերի թռիչքային պիտանիության սերտիֆիկատները:
Հիշեցնենք, որ այս ընկերության անունով ներկայում գրանցված է 3 հատ «Airbus A320-200», որոնցից երկուսը (EK-32008. տեղավորում է 168 ուղեւոր, EK-32002. տեղավորում է 180 ուղեւոր) կայանված են Երեւանի «Զվարթնոց» օդանավակայանում, իսկ մեկը (EK-32003)՝ Մոլդովայի մայրաքաղաք Քիշնեւում: Նկատենք, որ ՕՇՎ-ի կասեցման պահին Երեւանում գտնվող ինքնաթիռներն ունեին թռիչքային պիտանիության վավեր սերտիֆիկատներ, այսինքն՝ մինչեւ վկայականի կասեցումը հարկ եղած դեպքում կարող էին շահագործվել, իսկ Քիշնեւում կայանված օդանավի սերտիֆիկատի գործողության ժամկետը լրացել էր դեռ անցյալ տարի եւ ենթակա էր երկարաձգման:
«Atlantis European Airways»-ի մասին «Հետքը» պարբերաբար գրել է: Այս ՍՊԸ-ն հիմնադրվել է 1999 թ. հունվարին որպես «Ատլանտա Յուրոփիան Էյուեյս», հետագայում մի քանի անգամ փոխել է անունը եւ 2018-ի մայիսից կոչվում է «Ատլանտիս Յուրոփիան Էյրվեյզ»:
Առաջին հիմնադիրներից մեկը եղել է ՀՀ քաղավիացիայի գլխավոր վարչության պետի նախկին տեղակալ (2007-2014 թթ.) Արամ Նովելի Մարությանը, ով 2001-2003 թթ. «Հայկական ավիաուղիների» կոմերցիոն տնօրենն էր: Մինչեւ 2016 թվականը ընկերությունը փաստացի պատկանել է Մարությանին, իսկ այդ տարի ՍՊԸ-ի վերահսկիչ բաժնեմասի փայատեր է դարձել երեւանցի Կարեն Բդոյանը, ով 2018-ին ամբողջությամբ գնել է ընկերությունը Մարությաններից:
Չնայած «AEA»-ն տարիներ շարունակ ունեցել է ՕՇՎ, ՀՀ-ում գրանցված օդանավեր, IATA-ի ու ICAO-ի կոդեր (TD եւ LUR), որոնք անհրաժեշտ են միջազգային թռիչքներ իրականացնելու համար, ինքնաթիռներն իր կարիքների համար չի շահագործել, այլ վարձակալությամբ տվել է մոլդովական եւ հունական ավիափոխադրողներին, ընդ որում՝ այս պրակտիկան շարունակվել է նաեւ Մարությաններից հետո, երբ ՍՊԸ-ի միակ սեփականատերն ու տնօրենը դարձել է Կ. Բդոյանը:
Մարությանների օրոք «AEA»-ի գործունեության առանցքային մյուս ուղղությունը «Austrian Airlines»-ի եւ «Czech Airlines»-ի հետ Երեւանից դեպի Վիեննա ու Պրահա թռիչքների իրականացումն էր «codeshare» հիմունքներով: Այսինքն՝ չվերթներն իրականացրել են այս հայտնի փոխադրողների օդանավերը, իսկ հայկական ընկերությունը եղել է նրանց տեղական գործընկերը, բայց իրավունք է ունեցել տոմսեր իրացնել նաեւ իր անունից (իբրեւ չվերթի կատարող նշվել է նաեւ «Atlantis European Airways»-ի անունը), ու նստատեղերը բաշխվել են կողմերի միջեւ: Արամ Մարությանի այս ընկերության ու եվրոպացիների համագործակցության մասին նախկինում գրել ենք:
Ներկայում «Atlantis European Airways»-ի IATA-ի ու ICAO-ի կոդերն են՝ 2R եւ LUR: Բայց, ինչպես ասվեց, հայկական փոխադրողն իր օդանավերը գերազանցապես վարձով տվել է («թաց լիզինգի» պայմաններով) օտարերկրյա ընկերությունների՝ մոլդովական «Fly One»-ին եւ «Air Moldova»-ին, հունական «Ellinair»-ին, «Air Mediterranean»-ին, թունիսյան «Tunisair»-ին:
«AEA»-ի սեփական թռիչքներից կարող ենք առանձնացնել կորոնավիրուսի համավարակի օրերին ՀՀ քաղաքացիների տեղափոխումը Հայաստան Իտալիայից եւ Հնդկաստանից:
Կարող ենք վստահաբար ասել, որ «Atlantis European Airways»-ի վրա բացասական ազդեցություն է ունեցել ոչ միայն կորոնավիրուսի համավարակը, որն ազդել է ամբողջ համաշխարհային ավիացիայի վրա, այլեւ այս տարվա հունիսին ԵՄ-ի կողմից ՀՀ-ում գրանցված օդանավերը «սեւ ցուցակ» ներառելու որոշումը, որով արգելվեց հայկական օդանավերի մուտքը ԵՄ երկինք: Այս որոշումից, թերեւս, ամենաշատը տուժեց հենց «AEA»-ն, քանի որ վերջինիս ինքնաթիռները մոլդովական եւ հունական օպերատորներն օգտագործում էին հիմնականում դեպի ԵՄ քաղաքներ թռիչքներ կատարելիս:
Հետաքրքիր է, որ այն բանից հետո, երբ հունիսի 2-ին Եվրահանձնաժողովը նման որոշում կայացրեց ՀՀ փոխադրողների վերաբերյալ, հունիսի 3-ին Մոնտենեգրոյի (Չեռնոգորիա) քաղավիացիայի գործակալության տնօրենը նույնատիպ որոշում ընդունեց, չնայած այդ երկիրը ԵՄ անդամ չէ: ԵՄ «սեւ ցուցակում» հայտնվելն իր ազդեցությունն է ունեցել նաեւ ԱՄՆ դիրքորոշման վրա. ՀՀ-ում ամերիկյան դեսպանատունը հայտարարել է, որ այդ երկրի կառավարության ներկայացուցիչներն իրավունք չունեն օգտվել հայկական ավիաընկերությունների ծառայություններից իրենց պաշտոնական ուղեւորությունների ժամանակ:
Չի բացառվում, որ «Atlantis European Airways»-ը «Տարոն-Ավիայից» եւ «Մարս Ավիայից» հետո մեկուկես տարում դառնա երրորդ հայկական ավիաընկերությունը, որը կկորցնի իր ՕՇՎ-ն եւ դուրս կմնա ավիափոխադրումների հայկական շուկայից: Հիշեցնենք նաեւ, որ «AEA»-ն, դրա հաշվեկշռում գտնվող EK-32002 գրանցումով ինքնաթիռն ու վերջինիս կիպրական սեփականատերը ներքաշված են մի դատական գործընթացում, որի շրջանակներում «Տարոն-Ավիայի» սեփականատեր Գառնիկ Պապիկյանի արաբական ընկերությունը պատասխանողներից պահանջում է վճարել իր «Boeing 737-500» օդանավի նախկին վարձակալությունից առաջացած 773 հազ. դոլարի պարտքը եւ հաշվարկված տոկոսները:

Авиакомпания “Atlantis European Airways” лишилась на 7 месяцев права выполнять коммерческие полеты
11 августа Комитет гражданской авиации РА приостановил действие свидетельства эксплуатанта воздушного судна армянской авиакомпании "Atlantis European Airways”. Это означает, что оператор какое-то время не сможет осуществлять коммерческие перевозки.
В беседе с Hetq.am начальник управления летной годности КГА Карен Гюрджян сообщил, что проблема не в безопасности полетов, а в финансах. Комитет изучил деятельность аивакомпании и выявил финансовые проблемы, в связи с чем приостановил на 7 месяцев (до 11 марта 2021 года) действие свидетельства эксплуатанта воздушного судна (срок действия нынешнего СЭВС истекает 20 февраля 2021 г. и может быть продлен). За этот период авиакомпания может уладить свои дела, в противном случае лишится важнейшего документа, позволяющего выполнять коммерческие полеты.
К.Гюрджян также сообщил, что на основании прекращения действия СЭВС он отозвал сертификаты летной годности самолетов "Atlantis European Airways”. Напомним, что на эту компанию зарегистрированы три "Airbus A320-200”, два из которых (EK-32008, вмещающий 168 пассажиров, и EK-32002, вмешающий 180 пассажиров) стоят в ереванском аэропорту “Звартноц”, а третий (EK-32003) – в аэропорту столицы Молдовы Кишинева.
Отметим, что на момент прекращения действия СЭВС находившиеся в Ереване самолеты имели действительный сертификат летной годности. То есть до прекращения действия СЭВС самолеты в случае необходимости могли эксплуатироваться. Что касается самолета в Кишиневе, то срок действия его сертификата истек еще в прошлом году и подлежал продлению.
Об “Atlantis European Airways” Hetq.am писали ранее. Компания была основана в январе 1999 г.. Одним из первых учредителей этого ООО стал бывший заместитель начальника Главного управления гражданской авиации РА (2007-2014 гг.) Арам Марутян, занимавший в 2001-2003 гг. должность коммерческого директора “Армянских авиалиний”. До 2016 г. компания фактически принадлежала Марутяну. А в указанном году контрольный пакет акций ООО приобрел Карен Бдоян, который в 2018 г. купил у Марутяна всю компанию.
Несмотря на то, что “AEA” на протяжении многих лет имела СЭВС, зарегистрированные в Армении самолеты, коды IATA и ICAO (TD и LUR), которые необходимы для выполнения международных полетов, компания не эксплуатировала самолеты на собственные нужды, а сдавала их в аренду молдавским и греческим авиаперевозчикам. Эта практика продолжалась и после Марутяна, когда единственным собственником и директором авиакомпании стал Карен Бдоян.
Другим ключевым направлением деятельности “AEA” при Марутяне было выполнение совместно с “Austrian Airlines” и “Czech Airlines” рейсов из Еревана в Вену и Прагу на основании ”codeshare”. Это значит, что рейсы выполнялись самолетами указанных известных перевозчиков, а армянская компания была их местным партнером, имевшим право реализовать билеты в том числе и от своего имени (в качестве выполнявшей рейс авиакомпании указывалась также “Atlantis European Airways”). В результате места в самолете распределялись между сторонами. О сотрудничестве компании Марутяна и европейцев мы уже писали.
В настоящее время кодами IATA и ICAO компании “Atlantis European Airways” являются 2R и LUR. Но, как уже было сказано, армянский перевозчик сдает свои самолеты в аренду (на условиях мокрого лизинга) иностранным компаниям – молдавским “FlyOne”, “Air Moldova”, греческим “Ellinair”, “Air Mediterranean”, тунисской “Tunisair”.
Из собственных полетов “AEA” можно выделить перевозку граждан Армении из Италии и Индии на родину в дни пандемии коронавируса.
Можно с уверенностью сказать, что отрицательное воздействие на “Atlantis European Airways” оказала не только пандемия, от которой пострадала авиация всего мира, но и принятое в июне этого года решение ЕС о включении в “черный список” зарегистрированных в Армении самолетов, которым запрещены полеты в страны Евросоюза. Больше всего от этого решения пострадала именно “AEA”, поскольку молдавские и греческие операторы использовали самолеты этой авиакомпании для выполнения рейсов в города Евросоюза.
Интересно, что после принятия 2 июня Еврокомиссией решения по армянским перевозчикам аналогичное решение принял 3 июня директор Агентства гражданской авиации Монтенегро (Черногории), хотя эта страна не является членом ЕС. Появление в “черном списке” ЕС повлияло и на позицию США. Американское посольство в Армении заявило, что представители правительства их страны не имеют права во время своих официальных визитов пользоваться услугами армянских авиакомпаний.
Не исключено, что после “Тарон-Авиа” и “Марс Авиа” “Atlantis European Airways” станет третьей армянской авиакомпанией, которая лишится своего свидетельства эксплуатанта воздушного судна и покинет армянский рынок авиаперевозок. Напомним также, что “AEA”, находящийся на ее балансе самолет с регистрацией EK-32002 и его кипрский собственник вовлечены в судебный процесс, в рамках которого арабская компания владельца “Тарон-Авиа” Гарника Папикяна требует от ответчиков погасить задолженность с процентами на сумму 773 тыс. долларов,  накопившуюся от аренды своего самолета “Boeing 737-500”.