Ադրբեջանցիների և թուրքերի ցանկությունն է հասնել Հայաստանի հարավ. Ֆրանսուա Պուպոնի
«Հետքը» զրուցել է Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի պատգամավոր, «Ֆրանսիա-Հայաստան» բարեկամության խմբի անդամ Ֆրանսուա Պուպոնիի հետ։
Դուք Հայաստան եք այցելել Հայոց ցեղասպանության 106-րդ տարելիցի միջոցառումներին մասնակցելու նպատակով, սակայն շատ ակտիվ եք նաև Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության, մասնավորապես՝ հայ ռազմագերիների վերադարձին առնչվող հարցերում: Ապրիլի 27-ին բանաձևի առաջարկ եք ներկայացրել՝ կոչ անելով Ֆրանսիայի կառավարությանը գործուն միջոցներ ձեռնարկել՝ Ադրբեջանից պահանջելու, որպեսզի ռազմագերիներն անհապաղ վերադարձվեն հայրենիք: Ի՞նչ ակնկալիքներ ունեք՝ հաշվի առնելով ֆրանսիական դիվանագիտությունը, Ֆրանսիայի դերը Մինսկի խմբում, ինչպես նաև Ադրբեջանի դիրքորոշումը:
Մի շարք գործընկերների հետ միասին մենք կարծում ենք, որ Ֆրանսիան գուցե փոքր-ինչ բացակա է եղել Մինսկի խմբից վերջին տարիներին: Այդ պատճառով է, որ Ազգային ժողովում ընդունեցինք Արցախի ճանաչման բանաձևը, որպեսզի Ֆրանսիան լինի առաջին երկիրը, որը դա կանի։ Բացի դրանից՝ ես ներկայացրեցի ռազմագերիների վերադարձի վերաբերյալ բանաձևը, որովհետև դա պարզապես խայտառակություն է. այն, ինչ Ադրբեջանն անում է այդ ռազմագերիների հետ, խախտում է բոլոր պատերազմական օրենքները, խախտում է միջազգային իրավունքը: Եվ խորհրդարանում այս տեքստի ընդունման նպատակն այն է, որ Ֆրանսիան ճնշում գործադրի այդ հարցում: Ես ցանկանում եմ, և մի շարք մեր զրուցակիցներ, որոնց հանդիպել ենք այս այցի շրջանակում, նույնպես ցանկանում են, որ Ֆրանսիան կարևոր դեր վերստանձնի Մինսկի խմբում, բնականաբար, Ռուսաստանի և ԱՄՆ-ի հետ համաձայնությամբ: Այսինքն, այն ամենն, ինչ անում ենք, միտված է նրան, որ Ֆրանսիան կրկին դառնա այս հակամարտության կարևոր դերակատար, և որպեսզի վերջապես կարողանանք լուծել հակամարտությունը՝ Արցախի գոյատևումն ապահովելու համար, որպեսզի այն կարողանա ապրել անկախ, որպես ճանաչված պետություն, ու նաև անվտանգության երաշխիքով ապագայի համար, քանի որ այն չի կարող շարունակել ապրել այս իրավիճակում, երբ, ինչպես տեսանք, Արցախը չափից ավելի շատ ագրեսիայի է ենթարկվում Ադրբեջանի և Թուրքիայի կողմից, ուստի պետք է ապահովել Արցախի գոյատևումը:
Հայտնի է, որ խորհրդարանի բանաձևերն ավելի շատ խորհրդատվական, քան պարտադիր բնույթ են կրում, ինչպե՞ս կարձագանքի, Ձեր կարծիքով, կառավարությունը...
Եթե դիտարկեմ Արցախի ճանաչման վերաբերյալ երկու բանաձևերի օրինակը, որ ընդունվել են Սենատի և Ազգային ժողովի կողմից, կառավարությունը չի կարող անտեսել դրանք: Երբ Ֆրանսիայում պառլամենտը որևէ բան է արտահայտում, դա պարտավորեցնում է երկրին: Ուստի, եթե առաջիկայում Ազգային ժողովը, այնուհետև Սենատն ընդունեն իմ առաջարկած բանաձևը՝ ռազմագերիների ազատ արձակման վերաբերյալ, դա կլինի Ֆրանսիայի հանձնառությունը և Ֆրանսիայի խոսքը: Ի դեպ, հեռախոսազրույց է տեղի ունեցել նախագահ Մակրոնի և վարչապետ Փաշինյանի միջև, ինչպես նաև նախագահ Մակրոնի և նախագահ Պուտինի միջև, և ես կարծում եմ, որ Ֆրանսիան արդեն հասկացել է, որ ներկայիս իրավիճակն ընդունելի չէ, և որ անհրաժեշտ է վճռական դիրքորոշում գրավել՝ Արցախի անվտանգությունն ապահովելու համար, այնպես որ, այն բանաձևերը, որ մենք ընդունում ենք, նաև այդ նպատակն ունեն՝ Ֆրանսիայի դիրքը հստակեցնել:
Ե՞րբ եք մտադիր քվեարկության դնել բանաձևը:
Առաջիկա շաբաթներում: Առաջարկությունը ներկայացված է, մի շարք պատգամավորներ ստորագրել են այն, այնպես որ, հենց որ առիթը ունենանք, ինչը կլինի առաջիկա մի քանի շաբաթվա ընթացքում, մենք կառաջարկենք Ազգային ժողովին քվեարկության դնել այդ բանաձևը:
Նախորդ անգամ, Ֆրանսիայի պետքարտուղար Ժան Բատիստ Լըմուանը, որը ներկա էր Սենատի քննարկումներին, ասաց, որ Ֆրանսիան չի կարող որևէ կողմին հարել այս հակամարտությունում, քանի որ միջնորդ է հանդիսանում Մինսկի խմբի շրջանակներում, ուստի եթե ճանաչի Արցախի անկախությունը, դա նրան կզրկի Ադրբեջանի հետ խոսելու հնարավորությունից:
Այո: Դա եղել է Ֆրանսիայի կառավարության դիրքորոշումը՝ տարիներ ի վեր: Չեզոքություն՝ երկխոսությունը վարելու համար: Սակայն երբ տեսնում ենք այդ չեզոքության արդյունքը Ադրբեջանի և Թուրքիայի ագրեսիայի պայմաններում, դա նշանակում է, որ Ֆրանսիայի քաղաքականությունն այս հարցում ճիշտ չի եղել: Ուստի այժմ անհրաժեշտ է փոխել քաղաքականությունը: Քանզի չեզոքության քաղաքականությունը չխանգարեց Ադրբեջանին հարձակվել Լեռնային Ղարաբաղի և Հայաստանի վրա: Եվ կարծում եմ, որ Ֆրանսիայի կառավարությունն այժմ գիտակցում է դա: Եվ գիտակցում է, որ ավելի հստակ դիրքորոշում է պետք, և այն, ինչ տեղի է ունեցել Ղարաբաղում, պարզապես անհանդուրժելի և անասելի ագրեսիա է, Արցախի գոյատևումն է դրած խաղասեղանին, և շատ լավ գիտենք, որ դրա հետևում կարող է լինել հենց Հայաստանի գոյատևման հարցը: Գիտենք նաև, որ ադրբեջանցիների և թուրքերի ցանկությունն է այնուհետև հասնել Հայաստանի հարավ: Այսպիսով, տեսնում ենք, որ չեզոքությունն արդյունավետ չի եղել, ուստի մենք կողմնակից ենք Ֆրանսիայի առավել ազդեցիկ ներկայության և միջամտության, և կարծում եմ, որ կառավարությունը սկսում է հասկանալ դա:
Ի՞նչ պատժամիջոցներ կարող է կիրառել Ֆրանսիան Ադրբեջանի դեմ։
Կարող են լինել տնտեսական պատժամիջոցներ, կարող են լինել դիվանագիտական պատժամիջոցներ, կարելի է նաև ՄԱԿ-ի հետ համատեղ միջոցներ ձեռնարկել, սակայն առաջին հերթին Մինսկի խմբի շրջանակներում պետք է քայլեր ձեռնարկվեն, քանի որ այսօր, եթե նայենք երեք համանախագահներին, տեսնում ենք, որ Ֆրանսիան՝ նախագահ Մակրոնը հստակ դիրքորոշում է արտահայտել, Միացյալ նահանգները երկու կարևոր դիրքորոշում են արտահայտել՝ նախ Ցեղասպանության ճանաչման առումով, ապա ռազմական համագործակցության առաջարկ է արել Հայաստանին։ Եվ Ռուսաստանը, որը նույնպես ներկա է, որն ապահովեց հրադադարը, և որն այսօր ապահովում է Արցախի անվտանգությունը: Այսինքն, տեսնում ենք, որ Մինսկի խմբի երեք համանախագահները հասկացել են, որ Ադրբեջանի վարքն անընդունելի է: Այսինքն, կարելի է ավելի ուժեղ դեր ստանձնել որպես Մինսկի խումբ, բայց կարող են լինել նաև տնտեսական և դիվանագիտական պատժամիջոցներ:
Ըստ Ձեզ, արդյո՞ք կոնսենսուս կա Մինսկի խմբի ներսում՝ երեք երկրների միջև:
Արդյոք կարելի՞ է արդեն խոսել կոնսենսուսի մասին: Վստահ չեմ: Կարելի է առնվազն ասել, որ, ըստ իս, երեք երկրները համարել են և համարում են, որ Ադրբեջանի կողմից իրականացրած ագրեսիան Թուրքիայի աջակցությամբ, անընդունելի էր: Եվ այն, թե ինչպես են վարել հակամարտությունը, ինչպես են վարվում ռազմագերիների հետ, արժանապատիվ չէ, ընդունելի չէ, հետևաբար, այս երեք մեծ երկրները հասկացել են, որ պետք է, կասեի, վերջ տալ Ադրբեջանի և Թուրքիայի այս պահվածքին:
Ադրբեջանն արցախյան այս պատերազմում ֆրանսիական տեխնոլոգիաներ է կիրառել, ինչպես նաև կանադական, իսրայելական։ Թուրքական արտադրության «Բայրաքթարների» վրա կան բաղադրիչներ՝ արտադրված ֆրանսիական «Beringer Aero» եւ «ASB Aerospatiale Group» ընկերությունների կողմից: Բացի դրանից՝ Ալիևը հայտարարել է, որ արբանյակների կիրառումն իրենց առավելություն է տվել այս պատերազմում: Խոսքն «AzerSky» արբանյակի մասին է, որն ուղեծիր է բարձրացվել «Airbus»-ի միջոցով: Ինչպիսի՞ն է Ձեր դիրքորոշումը ռազմական ագրեսիա դավանող Թուրքիային եւ Ադրբեջանին նման տեխնոլոգիաներ վաճառելու վերաբերյալ։ Ես այս հարցը տվեցի Ֆրանսիայի ԱԳՆ-ի ներկայացուցչին, սակայն պատասխան չստացա:
Գիտեք, իմ գործընկեր Ֆրանսուա Ռոշբլուանի հետ Ազգային ժողովում մոտ երեք-չորս տարի առաջ ցանկանում էինք հետաքննող հանձնաժողով ստեղծել՝ հստակեցնելու համար Ֆրանսիայի, ֆրանսիական ձեռնարկությունների, ֆրանսիացի քաղաքական գործիչների կասկածելի հարաբերությունները Ադրբեջանի հետ: Գաղտնիք չէ, որ Ադրբեջանը կարող է բավական հուժկու լոբբինգ իրագործել: Նրանք մեծ գումարներ են ծախսում դրա վրա: Եվ գիտենք, որ կան մարդիկ, ձեռնարկություններ, որոնք շատ սերտ հարաբերություններ ունեն Ադրբեջանի հետ: Եվ Ֆրանսիան արժանապատիվ վարք չի դրսևորել այս հակամարտությունում, քանզի մեր հարաբերություններն Ադրբեջանի հետ անընդունելի էին: Ինչպես ասացիք, կային նաև այլ երկրներ, ինչպես Կանադան, Իսրայելը, որոնք տնտեսական որոշում են կայացրել ռազմական կամ վերահսկողական արտադրանք վաճառել, ինչը թույլ է տվել Ադրբեջանին առավելություն ունենալ հակամարտությունում: Առավելություն, որն ամբողջապես ձևափոխել է հակամարտության հետևանքներն ու արդյունքները: Ադրբեջանը տեղում օգնություն է ստացել Թուրքիայից, որը ՆԱՏՕ-ի անդամ պետություն է, իսկ ՆԱՏՕ-ի շրջանակներում Թուրքիան Ֆրանսիայի դաշնակիցն է: Տեսնում ենք, որ այդ իրավիճակն այլևս անընդունելի է: Ե՛վ ադրբեջանցիների, և՛ թուրքերի կեցվածքն ընդունվել է բազում երկրների կողմից, ներառյալ՝ Ֆրանսիայի: Մենք, իհարկե, դատապարտել ենք այն, մենք միշտ համարել ենք, որ Ֆրանսիայի դիրքը, որը պաշտոնապես չեզոք էր, սակայն նաև Ադրբեջանի հետ համագործակցային, անընդունելի էր և վատ էր ավարտվելու: Դժբախտաբար, մենք իրավացի էինք, և կարծում եմ, որ և՛ ֆրանսիացիները, և՛ այլոք հասկացան, որ պետք է փոխել կեցվածքը Ադրբեջանի և Թուրքիայի հանդեպ:
Այդ նախաձեռնությունը, որի մասին խոսեցիք, հաջողությամբ պսակվե՞ց:
Այո, բացահայտվեցին բազում բաներ, իմացանք մի շարք ֆրանսիական ձեռնարկությունների մասին՝ գյուղմթերքների վերամշակման, արդյունաբերության ոլորտում, որոնք հարաբերություններ ունեն Ադրբեջանի հետ: Շատ լավ գիտենք, որ Ադրբեջանը ժողովրդավար երկիր չէ: Եվ որ այդ երկրի կառավարման ձևը մտահոգիչ է: Այսօր Ֆրանսիան, ինչպես նաև մի շարք այլ եվրոպական երկրներ քննադատում են Ռուսաստանի նախագահ Պուտինին, որովհետև վերջինս մեկ ընդդիմադիրի է ձերբակալել: Նրա արածը լավ չէ, իհարկե: Սակայն իմանալով իրավիճակը Թուրքիայում և Ադրբեջանում, որտեղ ընդդիմադիրները, մասնավորապես՝ Թուրքիայում, տասնյակ հազարներով են բանտարկված, Ադրբեջանում՝ նույնպես մեծ թվով, ոչ ոքի մտքով չի անցնում դրա համար պատժամիջոցներ կիրառել Թուրքիայի կամ Ադրբեջանի դեմ: Այսինքն, կարծում եմ՝ այստեղ երկակի ստանդարտներ են կիրառվում, ինչն ընդունելի չէ: Մենք՝ Ֆրանսիայում, արդեն մի քանի տարի մի քանի խորհրդարանականներով ճնշումներ ենք գործադրում կառավարության վրա՝ այդ դիրքորոշումը փոխելու համար:
Արդյո՞ք միջազգային քաղաքականության մեջ կեղծավորություն չէ՝ մի կողմից խոսել հումանիզմի, ժողովրդավարության և այլնի մասին, իսկ մյուս կողմից զենք և զինամթերք արտահանել ամբողջատիրական երկրներ:
Այո, իհարկե: Բայց դա վերաբերում է շատ երկրների, որտեղ տնտեսական նկատառումները վեր են դասվում բարոյական և մարդասիրական նկատառումներից: Մենք քննադատում ենք այդ մոտեցումը, և բազմաթիվ են քննադատողները, սակայն, դժբախտաբար, մեծ տերությունները և, մասնավորապես, զենք արտադրողները, զենքի առևտրով զբաղվողները երբեմն մասնակցում են հակամարտությունների, ինչպես այս դեպքում, թույլ տալով բռնապետություններին սպանել մարդկանց, որոնք հանգիստ ապրում են իրենց հողի վրա: Իրավացի եք:
Ձեր հարցազրույցներում խոսել եք իսլամի քաղաքական դերի աճի եւ դրա ազդեցության մասին։ Թուրքական համայնքի ճնշումների հետեւանքով տարիներ առաջ դուք պարտվեցիք Սարսելի քաղաքապետի ընտրություններում։ Արդյո՞ք Ֆրանսիայի վարած պայքարը քաղաքական իսլամի դեմ արդյունավետ է:
Գիտեք, ես առաջին ահազանգողներից մեկն եմ եղել մի քանի այլ մարդկանց հետ միասին: Արդեն մի քանի տարի է, ինչ ահազանգում եմ իմ երկրում, ասելով, որ խնդիր ունենք: Խնդիր ունենք քաղաքական իսլամի հետ, խնդիր ունենք «Մուսուլման եղբայրների» և շատ մեծ խնդիր՝ Թուրքիայից եկող «Մուսուլման եղբայրների» հետ, մասնավորապես՝ «Միլի Գյորյուշ» խմբի, ինչպես նաև «Գորշ գայլերի» հետ: Երկար ժամանակ մեզ չէին լսում, մենք դատապարտում էինք այդ ամենը, ահազանգում, սակայն մեզ չէին լսում, չէին հասկանում, չէին ցանկանում հասկանալ: Ահաբեկչական հարձակումները, որ տեղի ունեցան Ֆրանսիայում, և այն փաստը, որ գնալով ավելի շատ էին ահազանգողները քաղաքական իսլամի վերաբերյալ, հանգեցրեց նրան, որ Հանրապետության նախագահը և կառավարությունը որոշեցին գործել: Կասեի, որ վաղուց ժամանակն էր, և ողջունում եմ այդ քայլը: Ընդունվեց հանրահայտ օրենքը անջատողականության մասին («Հանրապետության սկզբունքների հարգանքի վերաբերյալ» օրենք), որն ընդունվեց Ազգային ժողովում և ներկայումս պետք է քննարկվի Սենատում: Սա հստակ ցույց է տալիս, որ Ֆրանսիան կամենում է արձագանքել: Սակայն պետք է նշել, որ դեռ շատ հեռու ենք նպատակակետից: Ի ցույց դրված կամքի, ընդունված օրենքի և տեղում իրականության միջև երկար ժամանակ կանցնի: Կարծում եմ, որ դեռ բոլոր ֆրանսիացիները, բոլոր քաղաքական պատասխանատուները և կառավարության ներկայացուցիչները չէ, որ հասկացել են իրավիճակի լրջությունը: Ոմանք նույնիսկ մեղսակից են այդ քաղաքական իսլամին: Ուստի կարծում եմ, որ պետք է շարունակել խոսել, դատապարտել, հնչեցնել, որպեսզի Ֆրանսիան գիտակցի իրավիճակի լրջությունը և պայքարի այդ չարիքի դեմ, որ ներկայացնում է քաղաքական իսլամը և «Մուսուլման եղբայրների»՝ մասնավորապես թուրքական ցանցերի հաստատումը մեր երկրում:
«Գորշ գայլերի» գործունեությունն արդեն արգելված է, այնպես չէ՞։
Այո, իրավաբանորեն նրանք արգելված են, բայց փաստացիորեն շարունակում են ներկա լինել: Երբ որևէ ասոցիացիա եք արգելում, դրա անդամները կարող են այլ ասոցիացիա հիմնել: Ֆրանսիան նաև ժողովրդավար երկիր է, խոսքի ազատություն է այնտեղ գործում... Այսինքն՝ պետք է կարողանանք միաժամանակ պաշտպանել մեր ազատությունները, բայց նաև թույլ չտալ, որ նրանք, ովքեր ոտնձգություն են կատարում մեր ազատությունների դեմ, օգտագործեն դրանք: Եվ դա շատ բարդ է: Բայց, համենայն դեպս, Հանրապետության նախագահը, ինչպես նաև ներքին գործերի նախարարը վերջապես նշեցին, գիտակցեցին, որ թուրքական ցանցերը խնդրական են մեր հողի վրա:
Ստրասբուրգում, որի քաղաքապետը հայուհի է, նոր մզկիթ է կառուցվելու:
Դա այս երկրի ողբերգությունն է: Ֆրանսիայում գոյություն ունի մի երևույթ, որն անվանում են իսլամաձախություն (իսլամամետ ձախ ուժեր): Իրականում կան բազում ձախակողմյան կամ բնապահպան կուսակցություններ, որոնք որոշել են համաձայնության գալ իսլամիստների հետ: Ոմանք դա անում են գիտակցորեն, գիտեն, թե ինչ են անում, ոմանք էլ անգիտակցաբար՝ որոշակի միամտությամբ: Կոնկրետ այս դեպքում` «Միլի Գյորյուշի» պարագայում, անկեղծորեն, Ստրասբուրգի քաղաքապետը գիտեր, թե ինչ է անում: Նա, ի վերջո, հասկացավ, և հաշվի առնելով նրա հայկական ծագումը՝ Ֆրանսիայում հայ սփյուռքի ներկայացուցիչները նաև ջանացին բացատրել նրան, և նա, ի վերջո, որոշեց ետ կանչել ֆինանսավորումը։ Ի դեպ, «Միլի Գյորյուշը» ետ վերցրեց իր ֆինանսավորման դիմումը: Այսինքն, ի վերջո, Ստրասբուրգի քաղաքապետարանը չի վճարի Ստրասբուրգում թուրքական մզկիթի համար: Բայց, իսկապես, հնարավոր են նման իրավիճակներ, երբ քաղաքական մի համաձայնության արդյունքում, հաճույք պարգեւելու նպատակով, փորձում են բարյացակամ լինել, և արդյունքում մեկը, որ ցեղասպանության վերապրողների հետնորդ է, կարող է ֆինանսավորել մզկիթ այն մարդկանց համար, ովքեր չեն ճանաչում ցեղասպանությունը, ովքեր ժխտում են ցեղասպանությունը: Եվ սա անհնարին իրավիճակ է: Օրինակ, ինձ հաջորդած Սարսելի քաղաքապետը շինարարության թույլտվություն է տվել Սարսելում «Միլի Գյորյուշի» մի հաստատության համար: Եվ այս երկակի խաղն այլևս ընդունելի չէ: Այժմ մարդիկ ավելի տեղեկացված են, քանի որ նույնիսկ Հանրապետության նախագահը և ներքին գործերի նախարարը խոսել են «Միլի Գյորյուշի» մասին: Մենք կարծում ենք, որ իրադրությունն աստիճանաբար ավելի հստակ է դառնում, և որ այլևս այնպիսի իրավիճակ չենք ունենա, երբ որևէ ընտրյալ, առավել ևս ցեղասպանության վերապրողների հետնորդ, կֆինանսավորի հայ համայնքի հակառակորդներին:
Եթե ամփոփեք Հայաստան ձեր այցի արդյունքները, ի՞նչ կասեք։
Նախ՝ մենք այստեղ էինք աջակցության, բարեկամության ուղերձ հղելու մեր բարեկամներին ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ Արցախում: Ի՞նչ ենք քաղում մեր այցից: Կարծում եմ՝ իրավիճակի լրջությունը: Հայաստանը պարտության է մատնվել զենքի ուժով: Այն, իհարկե, իր պատասխանատվության բաժինն ունի, բայց ընդհանուր առմամբ Հայաստանը, որը փոքրիկ երկիր է, կամքի ուժ և արիություն ունեցող բնակիչներով, չի կարող երկար դիմակայել ութսուն կամ նույնիսկ հարյուր միլիոն թուրքերի և ադրբեջանցիների, որոնք գերզինված են: Այսինքն՝ կա ժողովրդագրական խնդիր, ինչպես նաև՝ ուժային հարաբերակցությունների: Այսօր Հայաստանը և Արցախը իրենց անվտանգությունը կարող են ապահովել միայն ռուսների շնորհիվ: Եվ մենք ցանկանում ենք, ու նաև մեր բազում զրուցակիցներն են մեզ ասել՝ նկատելով, որ իհարկե, բարեբախտաբար կան ռուսները, մենք չենք ուզում նրանց քննադատել, բայց լավ կլիներ, որ Ֆրանսիան էլ գործի անցներ և ներկա լիներ ավելին, քան մինչ այժմ է եղել: Այսպիսով, այս այցից վերադառնում ենք՝ գիտակցելով, որ իրավիճակը բարդ է: Հանդիպեցինք քաղաքական պատասխանատուների, որոնք, մեր կարծիքով, մեծապես պատրաստակամ են և որոշել են ոչինչ չզիջել: Ի դեպ, շուտով Հայաստանում ընտրություններ կլինեն, և կտեսնենք արդյունքը: Եվ նաև հանդիպեցինք մարդկանց, ովքեր մեզ ասում են՝ ակնկալում ենք, որ ֆրանսիացիները վերագտնեն իրենց տեղը մեր կողքին: Իհարկե, Ֆրանսիայի բարեկամական դիրքորոշումը Հայաստանի հանդեպ հայտնի է, հայտարարություններն իհարկե լավ են, բայց ակնկալում ենք նաև գործողություններ, ուստի պետք է գուցե փոքր-ինչ ավելի ներկա լինել և ոչ միայն հայտարարությունների տեսքով: Սա է նաև այն ուղերձը, որը մենք Փարիզ կտանենք, ասելով՝ մեր հայ բարեկամները, մեր հայ եղբայրները գոհ են մեր բարեկամությունից, սակայն ակնկալում են ավելին:

“Азербайджанцы и турки хотят дойти до юга Армении” – Франсуа Пупони
Hetq.am побеседовал с депутатом Национального Собрания Франции, членом группы дружбы Франция-Армения Франсуа Пупони
Господин Пупони, Вы приехали в Армению для участия в мероприятиях, посвященных 106-ой годовщине Геноцида армян, но вместе с тем проявляете большую активность в вопросах, касающихся нагорно-карабахского конфликта, в частности возвращения армянских военнопленных. 27 апреля Вы представили резолюцию, которой призвали правительство Франции принять действенные меры, потребовав от Азербайджана немедленно вернуть на родину военнопленных. Какие у Вас ожидания, если учесть французскую дипломатию, роль Франции в Минской группе ОБСЕ, а также позицию Азербайджана?
Вместе с некоторыми моими коллегами мы считаем, что в последние годы Франция, возможно, меньше участвовала в работе Минской группы, поэтому в Национальном Собрании мы приняли резолюцию о признании Арцаха, чтобы Франция стала первой страной, предпринявшей этот шаг. Кроме того, я представил резолюцию о возвращении военнопленных, потому что это просто позор. То, как Азербайджан поступает с пленными, является нарушением всех военных законов и международного права. Цель принятия парламентом этого документа состоит в оказании Францией давления в этом вопросе. И я, и мои собеседники, с которыми я встречался в рамках этого визита, хотим, чтобы Франция играла важную роль в Минской группе, разумеется, с согласия России и США. То есть все, что мы делаем, направлено на повышение роли Франции в этом конфликте и на то, чтобы мы смогли окончательно урегулировать конфликт для обеспечения существования Арцаха, чтобы Арцах мог жить независимо, как признанное государство, имея гарантии безопасности на будущее, поскольку Арцах не может продолжать подвергаться слишком масштабной агрессии со стороны Азербайджана и Турции. Вот почему необходимо обеспечить существование Арцаха.
Как известно, резолюции парламента носят скорее рекомендательный, нежели обязательный характер. Как, на Ваш взгляд, отреагирует правительство?
Если взять две резолюции о признании Арцаха, которые были приняты Сенатом и Национальным Собранием, то правительство не может их игнорировать. Если французский парламент принимает какой-либо документ, то он становится обязательным для страны. Поэтому если в ближайшее время Национальное Собрание, а затем и Сенат примут предложенную мной резолюцию об освобождении военнопленных, то для Франции это станет обязательством. Кстати, состоялись телефонные разговоры между президентом Макроном и премьер-министром Пашиняном, а также между президентом Макроном и президентом Путиным. И я думаю, что Франция уже поняла, что нынешняя ситуация неприемлема и что необходимо занять решительную позицию по обеспечению безопасности Арцаха. Так что те резолюции, которые мы принимаем, преследуют также цель уточнить позицию Франции.
Когда Вы намерены поставить резолюцию на голосование?
На ближайшей неделе. Предложение уже представлено, многие депутаты уже поставили свои подписи, так что при первой же возможности, в течение ближайших нескольких недель, мы предложим Национальному Собранию вынести резолюцию на голосование.
В прошлый раз госсекретарь Франции Жан-Батист Лемуан, который присутствовал на обсуждениях в Сенате, сказал, что в этом конфликте Франция не может поддерживать какую-либо из сторон, поскольку является посредником в рамках Минской гуппы, поэтому если Франция признает независимость Арцаха, то она лишится возможности разговаривать с Азербайджаном.
Да, такой была позиция французского правительства на протяжении многих лет. Нейтралитет необходим для ведения диалога. Но если мы видим, что результатом нейтралитета становится агрессия Азербайджана и Турции, то это значит, что политика Франции в этом вопросе была неправильной. Поэтому сейчас необходимо изменить политику, поскольку нейтралитет не помешал Азербайджану напасть на Нагорный Карабах и Армению. Я думаю, правительство Франции уже осознает, что нужна более конкретная позиция, и то, что произошло в Карабахе, просто неприемлемо, это страшная агрессия. На карту поставлено существование Арцаха. И мы хорошо знаем, что это также вопрос существования Армении. Знам также, что азербайджанцы и турки хотят дойти до юга Армении. Так что мы видим, что нейтралитет не дал результатов, поэтому выступаем за более активное вмешательство Франции. И мне кажется, что правительство начинает это понимать.
Какие санкции может ввести Франция против Азербайджана?
Могут быть экономические санкции, дипломатические санкции. Можно принять совместные с ООН меры, но в первую очередь необходимо предпринять шаги в рамках Минской группы. Президент Франции Макрон уже высказал четкую позицию, Соединенные Штаты сделали два важных заявления – признали Геноцид, а затем предложили Армении военное сотрудничество. И Россия, которая тоже присутствует и которая обеспечила прекращение огня, а сегодня обеспечивает безопасность Арцаха. То есть три сопредседателя Минской группы поняли, что поведение Азербайджана неприемлемо, что Минская группа можно начать играть более активную роль, но могут быть также экономические и дипломатические санкции.
Как Вам кажется, есть ли консенсунс между тремя странами-сопредседателями Минской группы?
Можно ли говорить о консенсусе? Не уверен. Можно как минимум говорить о том, что три страны считали и считают неприемлемой агрессию, развязанную Азербайджаном при поддержке Турции. И то, как они вели конфликт, как обращаются с военнопленными, недостойно и неприемлемо. Следовательно, эти три большие страны поняли, что нужно положить конец такому поведению Азербайджана и Турции.
В войне против Арцаха Азербайджан использовал французские, канадские, израильские технологии. На беспилотниках турецкого производства есть детали, созданные французскими компаниями “Beringer Aero” и “ASB Aerospatiale Group”. Кроме того, Алиев заявил, что использование спутников дало им преимущества в этой войне. Речь идет о спутнике “AzerSky”, который был выведен на орбиту с помощью “Airbus”. Что Вы думаете о продаже подобных технологий осуществляющим агрессию Турции и Азербайджану? Этот вопрос я задала представителю МИД Франции, но не получила ответ.
Знаете, три-четыре года назад мы с моим коллегой Франсуа Рошблуаном хотели создать в Национальном Собрании расследовательскую комиссию для выяснения сомнительных отношений Франции, французских предприятий и политических деятелей с Азербайджаном. Не секрет, что Азербайджан может задействовать довольно мощный лоббинг, они тратят на это огромные деньги. И вы знаете, есть люди, предприятия, которые поддерживают очень тесные отношения с Азербайджаном. И Франция не повела себя достойно в этом конфликте, поскольку наши отношения с Азербайджаном неприемлемы. Как вы уже сказали, были и другие страны – Канада, Израиль, которые решили продать Азербайджану военную продукцию, что позволило ему добиться преимущества в конфликте. Преимущество, которое полностью изменило последствия и результаты конфликта. Азербайджан получил помощь от Турции, члена НАТО, а Турция в рамках НАТО является союзником Франции. Мы видим, что такая ситуация больше неприемлема. Поведение азербайджанцев и турок оказалось приемлемым для многих стран, в том числе для Франции. Мы, разумеется, выступили с осуждением. Мы всегда считали, что позиция Франции, которая официально сохраняет нейтралитет, но вместе с тем налаживает сотрудничество с Азерабйбжаном, непримлема и может иметь плохой конец. К сожалению, мы оказались правы, и я думаю, что и французы, и другие поняли, что нужно изменить отношение к Азербайджану и Турции.
Инициатива, о которой Вы сказали, увенчалась успехом?
Да, последовало много разоблачений. Нам стало известно о французских предприятиях, наладивших связи с Азербайджаном. Мы хорошо знаем, что Азербайджан – не демократическая страна и что форма правления в этой стране вызывает обеспокоенность. Сегодня Франция, как и ряд других европейских стран, критикуют президента России Путина, так как он арестовал оппозиционного деятеля. Но, зная ситуацию в Турции и Азербайджане, где арестованы десятки тысяч оппозиционеров, особенно в Турции, никому не приходит в голову вводить санкции против этих стран. Я воспринимаю это как проявление двойных стандартов, что неприемлемо. Уже несколько лет мы, несколько парламентариев, оказываем давление на французское правительство с целью изменения этой позиции.
Не свидетельствует ли тот факт, что с одной стороны говорят о гуманизме и демократии, а с другой – экспортируют оружие и боеприпасы в тоталитарные страны, о лживости международной политики?
Да, конечно. И это касается многих стран, где экономические выгоды ценятся выше принципов нравственности и гуманизма. Мы критикуем такой подход, и таких, как мы, очень много. К сожалению, крупные державы, особенно те, которые производят оружие и занимаются торговлей оружием, иногда участвуют в конфликтах, как в данном случае, позволяя диктаторским режимам убивать людей, которые спокойно живут на своей земле. Так что вы правы.
В своем интервью Вы говорили о возрастании политической роли ислама и его воздействии. Несколько лет назад вследствие давления со стороны турецкой общины Вы проиграли на выборах мэра Сарселя. Эффективна ли борьба, которую Франция ведет с политическим исламом?
Знаете, нас было несколько человек, которые первыми предупредили об опасности. Уже несколько лет я бью тревогу в своей стране, предупреждая о существующей проблеме. У нас есть проблема с политическим исламом, есть проблема с “Братьями-мусульманами” и есть очень большая проблема с прибывающими из Турции “Братьями-мусульманами”, в частности с группой “Милли гёрюш”, а также с “Серыми волками”. К нам долгое время не прислушивались, не понимали, не хотели понимать. Однако совершенные во Франции террористические акты и тот факт, что предупреждающих об опасности политического ислама становилось все больше, привели к тому, что президент и правительство страны решили действовать. Я приветствую этот шаг и хочу сказать, что давно пора было это сделать. Национальным Собранием был принят известный закон о сепаратизме (закон “Об уважении принципов Республики”), который сейчас должен обсуждаться в Сенате. Всё это показывает, что Франция намерена отреагировать. Надо, однако, отметить, что мы еще очень далеки от цели. Я думаю, пока не все французы, не все политики и члены правительства понимают серьезность ситуации. Поэтому я считаю необходимым продолжать говорить об этом, чтобы Франция осознала всю серьезность ситуации и начала вести борьбу с тем злом, который представляет собой политический ислам и в частности внедрение в нашей стране турецкой сети “Братья-мусульмане”.
Деятельность “Серых волков” уже запрещена, не так ли?
Да, юридически они запрещены, но фактически продолжают действовать. Когда вы запрещаете какую-либо ассоциацию, ее члены могут основать другую ассоциацию. Франция – демократическая страна, здесь действует свобода слова… То есть мы должны суметь одновременно защищать наши свободы и в то же время не позволить тем, кто посягает на наши свободы, исспользовать их. А это очень сложно. Однако президент и министр внутренних дел Республики наконец-то осознали, что турецкие сети представляют проблему для нашей страны.
В Страсбурге, мэром которого является армянка, строится мечеть
Это трагедия для страны. Во Франции существует такое явление, как левый ислам (левые происламские силы). В действительности есть многочисленные левые или экологические партии, которые решили придти к согласию с исламистами. Кто-то делает это осознанно, кто-то – неосознанно, с долей наивности. Конкретно в случае с “Милли Гёрюш” мэр Страсбурга знала, что делает. В конце концов она поняла, а армянская община Франции, учитывая ее армянское происхождение, постаралась ей объяснить. И мэр в конце концов решила отозвать финансирование. Кстати, “Милли Гёрюш” отозвала свое финансовое заявление. Так что мэрия Страсбурга не будет платить за турецкую мечеть. Но в ситуации, когда путем политического согласия пытаются проявить доброжелательность, получается, что потомок переживших геноцид может финансировать строительство мечети для тех, кто отрицает геноцид. И это невообразимая ситуация. Например, мой преемник на посту мэра Сарселя разрешил строительство мечети для одной из организаций “Милли Гёрюша”. И такая двойная игра уже недопустима. Сейчас люди проинформированы, поскольку с зявлениями о “Милли Гёрюше” выступили даже президент и министр внутренних дел страны.
Мы думаем, что ситуация постепенно проясняется, и мы больше не столкнемся с тем, что кто-то из избранных должностных лиц, а тем более потомок переживших геноцид армян решит финансировать противников армянской общины.
Что Вы можете сказать, подводя итоги визита в Армению?
Во-первых, мы приехали, чтобы заявить о поддержке наших друзей как в Армении, так и в Арцахе. Что мы поняли в процессе визита? Во-первых, всю серьезность ситуации. Поражение Армении было обусловлено силой оружия, и в этом, разумеется, есть также ее доля ответственности. В целом же Армения, будучи маленькой страной с мужественными, имеющими сильную волю жителями, не может долгое время противостоять сверхвооруженным туркам и азербайджанцам, численность которых достигает 80 или даже ста миллионов. То есть существуют проблемы демографии и соотношения сил. Сегодня Армения и Арцах могут обеспечить свою безопасность только благодаря русским. Многие наши собеседники говорили, что, к счастью, есть русские. Мы не хотим их критиковать, но было бы желательно, чтобы и Франция предприняла шаги и принимала бы более активное участие. Из этой поездки мы возвращаемся с осознанием сложности ситуации. Кстати, в Армении скоро предстоят выборы, и мы увидим их результаты. Мы также встретились с людьми, которые говорили нам, что ждут, чтобы французы вновь заняли свое место рядом с ними. Конечно, всем известно дружественное отношение Франции к Армении, но мы ожидаем также действенных шагов, поэтому необходимо расширить свое присутствие не только посредством заявлений. Это и есть тот посыл, который мы увезем с собой в Париж, и сообщив также о том, что наши армянские друзья, наши армянские братья довольны нашей дружбой, но ждут от нас большего.