Փաշինյանի տապալված ռազմավարությունը. Ադրբեջանը փուլ առ փուլ 20 քկմ է զավթել Ներքին Հանդ-Ծավ հատվածում
44-օրյա պատերազմից մինչեւ այս պահն ադրբեջանական ուժերը Հայաստանի սուվերեն տարածքից շուրջ 20 քկմ են օկուպացրել Կապան խոշորացված համայնքի Ներքին Հանդ-Ծավ հատվածում: Այս հետեւությանն ենք եկել՝ ուսումնասիրելով ադրբեջանական զինված ստորաբաժանումների մարտական հենակետերի տեղադրությունը ՀՀ սուվերեն տարածքում: Օկուպացիան կամ զավթումը տեղի է ունեցել փուլ առ փուլ:
Չնայած Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջեւ դելիմիտացիա եւ դեմարկացիա չի արվել, տարբեր առցանց քարտեզներում, ինչպիսին է, օրինակ, «Google Maps»-ը, երկրների տարածքները տարանջատված են որոշակի սահմաններով, որոնք ժառանգություն են մնացել խորհրդային տարիներից: Հենց այս սահմանների եւ ՀՀ տարածքում տեղակայված ադրբեջանական դիրքերի միջեւ ընկած տարածությունն ենք չափել՝ որոշելու, թե որքան տարածք են օկուպացրել ադրբեջանցիները 2020 թ. պատերազմից հետո:
Srashen-Nerkin-Hand-Tsav-fr.jpg (432 KB)
Կարմիրով նշված են հայկական, կապույտով՝ ադրբեջանական, իսկ մանուշակագույնով՝ գրավված հայկական դիրքերը. օկուպացված տարածքը դեղին է
Կապան քաղաքի եւ համանուն խոշորացված համայնքի կազմում ներառված գյուղերի ուղղությամբ ադրբեջանցիների առաջխաղացումն սկսվեց 2020 թ. դեկտեմբերին: Նոյեմբերի 9-ի հրադադարից հետո հայկական ուժերը գտնվում էին համեմատաբար բարենպաստ դիրքերում եւ Կապանն ու կից գյուղերը նրանց թիկունքում էին: Միաժամանակ նոյեմբերի 9-ի հայտարարության առաջին կետով ամրագրվում էր, որ կողմերը (Հայաստանն ու Ադրբեջանը) կանգ են առնում իրենց զբաղեցրած դիրքերում:
2020 թ. դեկտեմբերի 9-ին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ԱԺ-ում հայտարարում էր, թե բացի նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունից՝ «որեւէ հավելված, այլ փաստաթուղթ եւ այլն, էդպիսի բան գոյություն չունի»:
Եթե ընդունենք, որ այդ պահին որեւէ այլ գրավոր փաստաթուղթ չկար, ապա բանավոր պայմանավորվածություն գոյություն ուներ, ինչի մասին Փաշինյանը նախընտրում էր լռել: Ընդամենը 4 օր անց՝ դեկտեմբերի 13-ին, ԱԽ նիստում նա հայտարարեց, որ Ղուբաթլուի ու Զանգելանի շրջանների վերաբերյալ «համատեղ հայտարարության մեջ որեւէ հիշատակում չկա, որովհետեւ հայտարարության ստորագրման պահին այդ տարածքները, ցավոք, մեծ մասամբ գտնվել են ադրբեջանական ուժերի վերահսկողության ներքո, այսինքն՝ ընդամենը փոքր հատվածներն են մնացել: Այդ բանակցությունների ընթացքում եղել է ըմբռնում, որ այս հատվածներում պետք է տեղի ունենա սահմանների ճշգրտում»: Դեկտեմբերի 27-ին էլ, Հանրային հեռուստաընկերության լրագրողի հարցին, թե Ղուբաթլուի եւ Զանգելանի մասով նոյեմբերյան հայտարարության մեջ արդյոք գրված չէ, որ զորքերը կանգնում են այնտեղ, որտեղ պատերազմն ավարտվել է, Փաշինյանն ասաց. «Դա նկատի է առնվում Արցախի շփման գիծը: Արցախի շփման գիծն է նկատի առնվում, եւ ես ասել եմ նախկինում եւ խորհրդարանի ամբիոնից, որ քանի որ Ղուբաթլուի եւ Զանգելանի հատվածները 90 տոկոսով եղել են արդեն Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո, բանավոր պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել, որ այդ թեմային մենք կանդրադառնանք։ Որովհետեւ այդտեղ կային խնդիրներ, որոնք պետք էր հավելյալ ճշգրտել, այդ թվում՝ ճանապարհների գործունեության հետ կապված»:
Այսինքն՝ Փաշինյանի բառամթերքը մեկ ամսվա ընթացքում շատ արագ փոխվեց՝ «էդպիսի բան գոյություն չունի»-ն դարձավ «բանակցությունների ընթացքում եղել է ըմբռնում», իսկ սա էլ՝ «բանավոր պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել»:
2020 թ. դեկտեմբերի 17-ին ՀՀ ՊՆ-ից հրահանգ իջեցվեց, որ մինչեւ դեկտեմբերի 18-ի ժամը 17:00-ն հայկական ուժերը պետք է հետ քաշվեն Կապանի ու դրան հարակից 13 գյուղերի (Դավիթ Բեկ, Կաղնուտ, Ուժանիս, Եղվարդ, Ագարակ, Դիցմայրի, Սյունիք, Գեղանուշ, Ճակատեն, Շիկահող, Սրաշեն, Ներքին Հանդ, Ծավ) անվտանգությունն ապահովող այն բարձունքներից, որոնք գտնվում են Զանգելանի շրջանում (ըստ Արցախի վարչատարածքային բաժանման՝ Քաշաթաղի շրջանում) եւ պատերազմի ժամանակ զբաղեցված ու ամրացված էին մեր ուժերի կողմից: «Ես մտածում էի, որ այս իշխանությունները բերելու են հասցնեն այս հանգուցալուծմանը։ Այդպիսի մտավախություններ ունեի»,- «Հետքի» հետ զրույցում 2020 թ. դեկտեմբերին ասել էր Կապանի համայնքապետ Գեւորգ Փարսյանը:
Փարսյանը զայրացած ու տարակուսած էր: 2020-ի դեկտեմբերի 25-ին նա ԱԺ-ում հանդիպել էր պատգամավորներին ու պատմել ամսի 17-ին Սյունիքի համայնքապետների եւ այն ժամանակ պաշտպանության նախարար Վաղարշակ Հարությունյանի հանդիպման մասին. «Պաշտպանության նախարարի հետ հանդիպել ենք, ես էդ հարցը հնչեցրել եմ՝ ո՞նց եղավ մեր դիրքերից հետ գնացինք, նախարարն ինձ պատասխանեց, որ համաձայնությունն ի սկզբանե է եղել: Եթե եղել է, ինչի՞ մենք տեղյակ չենք եղել, ինչի՞ ենք էդքան ամրացել դիրքերում, նոյեմբերի 9-ից հետո երկրորդ, երրորդ բնագիծ ենք կազմել»:
Ավելի ուշ՝ 2022-ի ամռանը, «Հետքի» հետ զրույցում վերհիշելով տեղի ունեցածը՝ Գեւորգ Փարսյանը հայտնել էր, որ 2020-ի դեկտեմբերյան նահանջից հետո Կապան համայնքը տարածքային կորուստներ է ունեցել. «Դավիթ Բեկ բնակավայրում ունենք հողատարածքներ, որոնք կադաստրային քարտեզներով եւ պետական գրանցում ստացած վկայականներով պատկանում են մեր գյուղացիներին։ Հիմա Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո են։ Ունենք խնդիրներ Կաղնուտի հատվածում, Ուժանիսի հատվածում»:
2021 թ. հոկտեմբերի 27-ին խոսելով դեկտեմբերյան նահանջի մասին՝ Փաշինյանն ԱԺ ամբիոնից հայտարարեց. «Որոշումը կայացվել է պատերազմից խուսափելու համար, որովհետեւ իմ համոզմունքն այն էր, որ եթե այդ որոշումը չկայացվեր, այնտեղ ռազմական գործողություններ էին սկսելու, եւ իրոք Սյունիքում մենք ունենալու էինք խնդիրներ… Ես եմ տվել հրաման հետ քաշվելու, Վաղարշակ Հարությունյանն իրականացրել է այդ հրամանը»։
Մինչ Փաշինյանը համոզված էր կամ հույս ուներ, որ նահանջը ռազմական գործողություններից խուսափելու հնարավորություն է, Ադրբեջանը հակառակն էր ապացուցում՝ 2021 թ. մայիսին ու նոյեմբերին ներխուժելով ՀՀ սուվերեն տարածք եւ զենքի գործադրմամբ ու առանց դրա օկուպացնելով կարեւոր ռազմավարական բարձունքներ Գեղարքունիքի, Վայոց Ձորի ու Սյունիքի մարզերում:
Կապան քաղաքից մոտ 20 կմ հարավ գտնվող Ներքին Հանդ եւ Ծավ գյուղերը շրջապատված են Շիկահողի պետական արգելոցի անտառներով:
Երբ հայկական ուժերը 2020 թ. դեկտեմբերին Փաշինյանի կարգադրությամբ նահանջել են պատերազմից հետո զբաղեցրած բնագծերից, Ներքին Հանդը հայտնվել է անմիջական առաջնագծում, նրա հարեւան Ծավն էլ դարձել է սահմանամերձ:
Բայց ինչպես 2022-ի մարտին հայտարարել է ՀՀ մարդու իրավունքների նախկին պաշտպան Արման Թաթոյանը, դեռեւս 2020 թ. հոկտեմբերին՝ պատերազմի ժամանակ, ադրբեջանցիներն արդեն ներխուժել էին ՀՀ սուվերեն տարածք Ծավ գյուղին հարող սահմանային հատվածում: Թաթոյանը նկատի է ունեցել բուն Ծավից (գյուղի բնակելի հատվածից) շուրջ 10 կմ հարավ-արեւելք ընկած սահմանագոտին: Այդուհանդերձ, 2022-ի մայիսին ՊՆ-ն armeniasputnik.am-ին հայտնել էր, թե Ծավ գյուղին կից տարածքներում ադրբեջանական դիրքեր չկան եւ չեն եղել, ինչով, ըստ էության, հերքել էր Ա. Թաթոյանի հայտարարությունը։ Բայց երբ լրատվամիջոցը ՊՆ-ին էր ուղարկել այդ հատվածում՝ ՀՀ տարածքում, ադրբեջանական դիրքերի արբանյակային պատկերները, գերատեսչությունը հայտնել էր, որ այդ դիրքերը տեղադրվել են 2021 թ. մայիս-հունիս ամիսներին: Ընդ որում՝ մինչ այդ պաշտոնական տեղեկություն չէր եղել այս ներխուժման մասին:
Բայց ՊՆ-ն մանիպուլյատիվ պատասխան է տվել, քանի որ ինչպես ապացուցում են եվրոպական «Sentinel-2» արբանյակից արված լուսանկարները, առնվազն 2021-ի ապրիլի սկզբին՝ ՊՆ-ի ներկայացրած մայիս-հունիսից ավելի վաղ, ադրբեջանցիներն արդեն դիրքեր ունեին Թաթոյանի մատնանշած տարածքներում, որոշներն էլ հայտնվել են ՊՆ-ի նշած ժամանակահատվածում:
Ադրբեջանական ներխուժումները ՀՀ տարածք 08.04.2021 թ. դրությամբ
«Sentinel-2» արբանյակից արված լուսանկարները թույլ են տալիս ասել, որ 2020-2021 թթ. ձմռանը Ներքին Հանդի ու Ծավի ուղղությամբ ո՛չ հայկական, ո՛չ ադրբեջանական կողմից ակտիվ ինժեներական աշխատանքներ չեն եղել, բայց ահա 2021-ի գարնանից դրանք նկատելի են:
2021-ի գարնանը ադրբեջանցիները դիրքեր են փորել նաեւ Ներքին Հանդի ուղղությամբ՝ ՀՀ սուվերեն տարածքում: Իսկ թե ինչու այդ ամենը չի կանխվել հայկական ուժերի կողմից, ՊՆ-ն այդպես էլ չկարողացավ պատասխան գտնել:
Այդուհանդերձ, թերեւս, ադրբեջանցիների այդ ներխուժումն էր պատճառը, որ հայկական կողմին դրդեց նոր ճանապարհներ կառուցել եւ դիրքեր տեղակայել Ներքին Հանդի հին գյուղատեղիի ու գերեզմանոցի հարեւանությամբ:
Ընդ որում՝ ադրբեջանցիների ներխուժման մասին հայտնի դարձավ միայն մեկ տարի անց՝ 2022-ի մարտին, երբ Հայաստանում բավական թեժ քննարկվում էր թշնամու հերթական ներխուժումը Ներքին Հանդի ուղղությամբ, իսկ պաշտպանության փոխնախարար Արման Սարգսյանը տեսախցիկների առաջ ստում էր լրագրողներին ու հանրությանը, թե «որեւէ տեղ առաջխաղացման հետ կապված որեւէ խնդիր չկա», կամ՝ «Հայաստանի սուվերեն տարածք չեն մտել»:
Այս ֆոնին ՊՆ-ն, տեղի տալով հանրային ճնշմանը, քիչ ավելի ուշ հայտարարեց. «Հայ-ադրբեջանական սահմանի խիտ անտառային ու բարդ դիտարկելի այդ տարածքը, որն, ըստ Խորհրդային Միության քարտեզների, մոտ 600 մ խորությամբ Հայաստանի տարածքում է գտնվում, ադրբեջանական վերահսկողության տակ է հայտնվել նախորդ տարվա գարնանը: Ամրաշինական նախնական աշխատանքները սկսել են կատարվել դրանից անմիջապես հետո: Փորվել են խրամատներ, որոնք, սակայն, պատշաճ կահավորման բացակայության պատճառով ձմեռային պայմաններում պիտանի չեն եղել կացության համար: Այդ իսկ պատճառով ադրբեջանցի զինվորականների հիմնական մասը, չունենալով ձմռանը նշված հատվածում մարտական հերթապահություն կազմակերպելու համար բավարար կենցաղային պայմաններ, ստիպված հեռացել է: Եղանակային պայմանների փոփոխությանն ընդառաջ նրանք վերադարձել են եւ նախկինում իրենց կողմից փորված խրամատներին հարակից տարածքում՝ նույն բնագծի վրա, առանց առաջանալու տեղադրել վրաններ, այսինքն՝ նոր առաջխաղացման մասին խոսք լինել չի կարող»:
2021-ի հունիսին ադրբեջանցիները 2 դիրք ունեին Ներքին Հանդի բնակելի տներից 2-2,5 կմ հարավ-արեւելք՝ սարի վրա, որոնցից մեկից գյուղը դիտարկվում էր բավականին լավ: Այդ դիրքերի միջեւ հայկական հենակետ էր տեղադրված: Երեք դիրքերն էլ, ըստ էության, սահմանագլխին էին: Ինչպես ասվեց, հայկական դիրքեր էին տեղակայվել նաեւ հին գյուղատեղիի մոտ:
Ինչ վերաբերում է Ներքին Հանդից ու Ծավից հարավ ընկած առաջնագծին, ապա 2021-ի հունիսի դրությամբ ադրբեջանցիներն այստեղ առնվազն 5 դիրք ունեին ՀՀ սուվերեն տարածքում:
Ադրբեջանական ներխուժումները ՀՀ տարածք 27.06.2021 թ. դրությամբ
2022 թ. մարտին Ներքին Հանդի բնակիչները լրատվամիջոցներին հայտնեցին, որ փետրվարի վերջին կամ մարտի սկզբին ադրբեջանցիները ներխուժել են իրենց գյուղի տարածք ու տեղակայվել հին գյուղատեղիից ու գերեզմանոցից ոչ հեռու: Ինչպես վերեւում ասվեց, դժվար կացության մեջ հայտնված ՊՆ-ն փորձեց արդարանալ, թե հակառակորդը դեռ 2021-ի գարնանն է առաջին անգամ դիրքեր փորել այդ հատվածում, իսկ հետո հետ է գնացել, հիմա նորից վերադարձել է ու վրաններ տեղադրել:
Ինչպես տեսնում ենք, ՊՆ-ն եւ հայկական ուժերը ոչ թե թշնամու ապօրինի ներխուժումները կանխողի, այլ ըստ իրավիճակի արձագանքողի դեր էին ստանձնել: Այս առումով չենք կարող չնշել Կառավարության ղեկավար Փաշինյանի ու նրա թիմի քաղաքականությունը, որի էությունը կարելի է ձեւակերպել այսպես՝ նահանջ կամ նախաձեռնողականության բացակայություն՝ ռազմական լարումից խուսափելու համար: Իրականությունը, որին ականատես եղանք սրանից 6 ամիս անց՝ 2022-ի սեպտեմբերին, ցույց տվեց, որ այս պարտվողական ռազմավարությունը միայն ոգեւորում է ագրեսոր կողմին. այլ բան պետք էլ չէր ակնկալել:
Իշխանություններն ու, մասնավորապես, ՊՆ-ն, որ արդարանում էր, թե ադրբեջանցիները վրանները տեղադրել են մեկ տարի առաջ ՀՀ տարածքում փորած խրամատների հետ նույն բնագծի վրա, բնականաբար, հետագայում չպիտի բարձրաձայներ, որ շուտով հակառակորդը մեխանիզացիայի միջոցով սարի վրա գտնվող իր դիրքերից ճանապարհ է հարթել դեպի այդ վրաններ: Ադրբեջանցիների «վերջնական» տեղակայումից հետո Ներքին Հանդի հին գյուղատեղին (ինչ-որ առումով՝ նաեւ դրա հարեւան գործող գերեզմանոցը) հայտնվեց միջդիրքային գոտում:
Ադրբեջանական ներխուժումը Ներքին Հանդի տարածք 13.04.2022 թ. դրությամբ. դեղինով նշված են գերեզմանոցն ու հին գյուղատեղին, կապույտ սլաքը ցույց է տալիս ադրբեջանցիների կողմից կառուցվող նոր ճանապարհը
Ապրիլի 13-ի մեկ այլ պատկերում տեսնում ենք, որ թշնամին եւս 2 դիրք է տեղակայել Ներքին Հանդ-Ծավ հատվածից մի փոքր հարավ, որտեղ մինչ այդ արդեն ներխուժել էր մի քանի տեղում:
2022-ի ապրիլին ադրբեջանցիները բավականին ակտիվ ինժեներական աշխատանքներ էին կատարում Ներքին Հանդ-Ռազդարա առաջնագծում՝ հայկական բնակավայրից մոտ 3 կմ հարավ-արեւելք՝ կառուցելով նոր միջդիրքային ճանապարհ: Ապրիլի 23-ի արբանյակային պատկերում կարելի է տեսնել, որ ճանապարհն արդեն իսկ իրար է միացրել հակառակորդի դիրքերը, սակայն դրա մի ճյուղավորումը մտնում է Հայաստանի տարածք: Միջդիրքային ճանապարհ կառուցելու աշխատանքներ են ընթացել նաեւ նշված հատվածից հարավ:
Ադրբեջանական ներխուժումները ՀՀ տարածք 23.04.2022 թ. դրությամբ
Թշնամու առաջխաղացումն այս անգամ էլ չի կասեցվել հայկական ուժերի կողմից, ինչի հետեւանքով արդեն ապրիլի 28-ին «Sentinel-2»-ի լուսանկարում կարելի է տեսնել, որ ադրբեջանցիները եկել ու տեղավորվել են Ներքին Հանդից ընդամենը 1,6 կմ հեռավորության վրա գտնվող անտառաշատ բլրալանջի վրա, որտեղից գյուղն ամբողջությամբ դիտարկվում է, ինչպես ափի մեջ: Իսկ հարավում ճանապարհաշինական աշխատանքները շարունակվել են:
Ադրբեջանական ներխուժումները ՀՀ տարածք 28.04.2022 թ. դրությամբ
Նոր ներխուժմանն արձագանքելով՝ հայկական կողմն ադրբեջանական հենակետից ավելի ցածր նիշի վրա՝ նույն բլրալանջին, դիրք է տեղակայել, ինչը կարող ենք տեսնել արբանյակից արված հուլիսյան պատկերում:
Միաժամանակ նկատելի է, որ համեմատաբար հարավում թշնամին ոչ միայն նոր ճանապարհով իրար է կապել առաջապահ դիրքերը, այլեւ նոր ներխուժումներ է իրականացրել ՀՀ սուվերեն տարածք, որոնք արբանյակից տեսանելի էին դեռ մայիսից:
Ադրբեջանական ներխուժումները ՀՀ տարածք 12.07.2022 թ. դրությամբ
Սրաշեն-Ներքին Հանդ-Ծավ առաջնագծում կտրուկ շրջադարձ է եղել 2022 թ. սեպտեմբերի 13-14-ին, երբ թշնամին լայնածավալ ռազմական գործողությունների սանձազերծմամբ կարողացավ զարգացնել ներխուժումը ՀՀ սուվերեն տարածքում եւ ոչ միայն տիրել մի շարք հայկական դիրքերի, այլեւ ավելի խորանալ ու ընդհուպ մոտենալ Ներքին Հանդի բնակելի հատվածին: Թե ինչպես են դրանից հետո հայկական նոր հենակետերը «սեղմվել» սեփական տարածքում, կարելի է տեսնել ստորեւ ներկայացվող ինտերակտիվ քարտեզում, որում կարմիրով մեր դիրքերն են, կապույտով՝ ադրբեջանական, իսկ մանուշակագույնով՝ հայկական այն հենակետերը, որոնք գրավվել են թշնամու կողմից 2022 թ. աշնանը:
2022 թ. նոյեմբերին ՄԻՊ նախկին պաշտպան Արման Թաթոյանը հայտարարեց, որ միայն Ներքին Հանդում օկուպացված է 240 հա, իսկ Սրաշենում՝ 160 հա տարածք:
Ներքին Հանդի մասին Թաթոյանը նշել է. «Գյուղի դպրոցն ադրբեջանական ուղիղ նշանառության ներքո է եւ չի գործում: Ադրբեջանական զինված տեղակայումների պատճառով չի գործում հասարակական տրանսպորտը, մարդիկ մեկուսացման մեջ են: Գյուղի ջրի ակունքներն ադրբեջանական օկուպացիայի ներքո են: Մարդիկ չեն կարողանում մոտենալ գյուղի գերեզմանոցին, իրենց հարազատների շիրիմներին, քանի որ այն ադրբեջանական օկուպացիայի ներքո է։ Ադրբեջանական զինված ծառայողներն ազատորեն շրջում գերեզմանոցի տարածքում»:
Վերջերս Կապանի համայնքապետ Գեւորգ Փարսյանն էլ «Հետքին» փոխանցել է, որ 2022 թ. սեպտեմբերյան ագրեսիայից հետո Կապան խոշորացված համայնքի 2700 հա կամ 27 քկմ հողատարածք օկուպացված է ադրբեջանցիների կողմից: Ներքին Հանդ գյուղը երեք կողմից շարունակում է մնալ շրջափակման մեջ: Համայնքապետի փոխանցմամբ՝ կարելի է ասել, որ Ներքին Հանդից մնացել է միայն բնակելի հատվածը, կենսունակություն ներկայացնող բոլոր ռեսուրսները ադրբեջանցիների վերահսկողության տակ են, նույնը վերաբերում է գյուղի գերեզմանոցին: Ներքին Հանդն այսօր զրկված է խմելու ջրից, բոլոր խոտհարքներից, արոտավայրերից ու վարելահողերից: Գյուղում անասնապահության լուրջ անկում է գրանցվել:
«Նմանատիպ իրավիճակ է Սրաշենում, որովհետեւ շատ վարելահողեր գտնվում են ադրբեջանցիների դիտարկման ու վերահսկողության ներքո: Դա նույնպես սեպտեմբերյան մարտական գործողությունների հետեւանքով է»,- ավելացրել է համայնքապետը:
Իր հերթին Ներքին Հանդի վարչական ներկայացուցիչ Խաչատուր Բաղդասարյանը հունիսին «Հետքին» հայտնել է, որ գյուղի հողերից 240 հա, որը ներառում է արոտավայրեր ու վարելահողեր, փաստացի չի օգտագործվում։ 2022 թ. սեպտեմբերի 13-14-ի ադրբեջանական ագրեսիայի հետեւանքով այդ հողերի մի մասն անցել է ադրբեջանական վերահսկողության տակ, իսկ մյուս մասը մնացել է միջդիրքային հատվածում։ Գյուղում 48 գլուխ խոշոր եղջերավոր անասուններից մնացել է 3-ը, իսկ մինչեւ 100 գլուխ խոզերից մնացել է 15-ից էլ քիչ։
«Sentinel-2» արբանյակից արված պատկերների միջոցով տեղորոշելով ՀՀ սուվերեն տարածքում գտնվող ադրբեջանական առաջապահ դիրքերը եւ դրանք ուղիղ գծով միացնելով իրար՝ չափել ենք այդ դիրքերի ու ըստ «Google Maps»-ի հայ-ադրբեջանական սահմանի միջեւ ընկած տարածությունը: Ըստ այդմ՝ Ներքին Հանդ-Ծավ հատվածում, ինչպես կարելի է տեսնել վերեւի քարտեզում, թշնամին զավթել է 19,2 քկմ տարածք, սակայն սա կարելի է նվազագույն թիվ համարել, քանի որ իրականում Հայաստանը կորցրել է նաեւ հակամարտ զորքերի միջեւ ընկած միջդիրքային տարածքը:
Ստորեւ ներկայացված քարտեզում Ներքին Հանդ նախկին համայնքի վարչական տարածքն է, որը ներառվել է Կապան խոշորացված համայնքի կազմում:
Համեմատելով այս եւ հարեւան Ծավ գյուղի նմանատիպ քարտեզներն ադրբեջանական օկուպացիայի ծավալների հետ՝ տեսնում ենք, որ կորսվել են ոչ միայն համայնքին պատկանող հողեր, այլեւ Սյունիքի մարզի համայնքների վարչական սահմաններից դուրս գտնվող անտառային ֆոնդի հողեր: Խոսքն այս պարագայում Շիկահողի պետական արգելոցի հողերի մասին է:
Ստորեւ ներկայացվող պատկերաշարում, որի սկզբնաղբյուրը «Sentinel-2» արբանյակն է, կարելի է տեսնել Սրաշեն-Ներքին Հանդ-Ծավ հատվածում հայ-ադրբեջանական շփման գծի փոփոխությունները 2020 թ. նոյեմբերի 9-ից հետո, մասնավորապես՝ ադրբեջանցիների ինժեներական լայնածավալ աշխատանքներն ու ներխուժումները ՀՀ տարածք, իսկ 2022 թ. սեպտեմբերյան ագրեսիայից հետո՝ միջդիրքային ճանապարհների կառուցմամբ սեփական դիրքերի միացումը գրավված հայկական հենակետերին:

Провалившаяся стратегия Пашиняна: Азербайджан поэтапно захватил 20 кв.км на участке Неркин Анд-Цав
С начала 44-дневной войны и до сих пор азербайджанские силы оккупировали 20 кв.км на участке Неркин Анд-Цав укрупненной общины Капан. К такому выводу мы пришли, изучив размещение боевых позиций азербайджанских вооруженных подразделений на суверенной территории Республики Армения. Оккупация (или захват) происходила поэтапно.
Несмотря на то, что делимитация и демаркация границы между Арменией и Азербайджаном не производилась, на различных онлайн-картах, например на Google Maps, территории стран разделены границами, оставшимися еще с советского периода. Мы измерили расстояние между этими границами и установленными на территории РА азербайджанскими позициями, чтобы определить площадь территории, оккупированной азербайджанцами после войны 2020 г.
Srashen-Nerkin-Hand-Tsav-fr.jpg (432 KB)
Красным цветом обозначены армянские позиции, синим – азербайджанские, фиолетовым – захваченные армянские позиции. Желтым цветом обозначена оккупированная территория
Продвижение азербайджанцев в направлении города Капан и сел, включенных в состав одноименной укрупненной общины, началось в декабре 2020 г. На момент установления 9 ноября 2020 г. режима прекращения огня армянские силы занимали довольно благоприятные позиции, а за ними располагались Капан и соседние с ним села. В то же время, согласно первому пункту Заявления от 9 ноября, стороны (Армения и Азербайджан) должны были остановиться на занятых ими позициях.
9 декабря 2020 г. премьер-министр Никол Пашинян заявил в Национальном Собрании, что “никаких приложений или иного документа, кроме Заявления от 9 ноября, не существует”.
Если согласиться с тем, что на тот момент никакого другого письменного документа не существовало, то, следовательно, была устная договоренность, о которой Пашинян предпочел умолчать. Спустя всего четыре дня, 13 декабря, он заявил на заседании Совета безопасности, что “в совместном заявлении нет какого-либо упоминания о Кубатлинском и Зангеланском районах, потому что на момент подписания Заявления эти территории, к сожалению, большей частью находились под контролем азербайджанских сил, и оставались лишь небольшие участки. В ходе этих переговоров было взаимопонимание, что на данных участках должно быть проведено уточнение границ”. А 27 декабря Пашинян, отвечая на вопрос журналиста Общественной телерадиокомпании “разве по части Кубатлу и Зангелана в ноябрьском Заявлении не написано, что войска остаются там, где они находились на момент завершения войны?”, сказал: “Там имелась в виду линия соприкосновения Арцаха. И я как ранее, так и с трибуны парламента сказал, что поскольку Кубатлу и Зангелан на 90 процентов уже находились под контролем Азербайджана, то была достигнута устная договоренность о том, что мы коснемся этой темы, поскольку там были проблемы, в том числе связанные с деятельностью дорог, которые нуждались в дополнительном уточнении”.
То есть в течение месяца лексика Пашиняна очень быстро изменилась от “ничего такого не существует” до “в ходе переговоров было взаимопонимание”, а теперь еще и “достигнута устная договоренность”.
17 декабря 2020 г. Министерство обороны Армении спустило приказ о том, что до 17:00 18 декабря армянские силы должны оставить обеспечивавшие безопасность Капана и соседних с ним 13 сел (Давид-Бек, Кахнут, Ужанис, Егвард, Агарак, Дицамайри, Сюник, Гегануш, Чакатен, Шикаох, Срашен, Неркин Анд, Цав) те высоты, которые находились в Зангеланском (или, согласно административно-территориальному делению Арцаха, Кашатахском) районе и во время войны были заняты и укреплены нашими силами.
“У меня были опасения, что эти власти придут к такому решению вопроса”,- сказал в беседе с Hetq.am в декабре 2020 г. глава общины Капан Геворк Парсян.
Он был рассержен и растерян. 25 декабря 2020 г. Парсян встречался в Национальном Собрании с депутатами и  рассказал о состоявшейся 17 декабря встрече тогдашнего министра обороны Вагаршака Арутюняна с главами общин Сюника. “Мы встретились с министром обороны, и я спросил его, как получилось, что мы оставили наши позиции. Министр ответил, что согласие было достигнуто изначально. А если так, почему мы ничего об этом не знали? Почему так основательно укрепили свои позиции, а после 9 ноября создали второй, третий рубежи?”- сказал руководитель Капана.
Позднее, летом 2022 г., Геворк Парсян, вспомнив в разговоре с нами о произошедшем, сообщил, что после отступления в декабре 2020 г. община Капан понесла территориальные потери: “В населенном пункте Давид-Бек есть земельные участки, которые в соответствии с кадастровыми картами и получившими государственную регистрацию свидетельствами принадлежат нашим фермерам, но сейчас они находятся под контролем Азербайджана. Проблемы есть и на участках Кахнута и Ужаниса”.
27 октября 2021 г. Пашинян, говоря с трибуны Национального Собрания о декабрьском отступлении, заявил: “Решение было принято с целью избежать войны, поскольку я был убежден, что если не принять такое решение, то там начнутся военные действия. И в Сюнике у нас действительно возникли бы проблемы… Я отдал приказ отойти, и Вагаршак Арутюнян выполнил этот приказ”.
Если Пашинян был убежден или надеялся, что отступление даст возможность избежать военных действий, то Азербайджан, вторгшись в мае и ноябре 2021 г. на суверенную территорию Армении и оккупировав важные стратегические высоты в Гегаркуникской, Вайоцдзорской и Сюникской областях, доказал обратное.
Находящиеся в 20 км к югу от города Капан села Неркин Анд и Цав окружены лесами государственного заповедника “Шикаох”. Когда в декабре 2020 г. армянские силы по приказу Пашиняна оставили занятые после войны рубежи, Неркин Анд оказался на передней линии, а соседнее с ним село Цав стало приграничным.
Но, как заявил в марте 2022 г. бывший Защитник прав человека РА Арман Татоян, еще в октябре 2020 года, то есть во время 44-дневной войны, азербайджанцы уже вторглись на суверенную территорию РА – на прилегающие к селу Цав приграничные участки. Татоян имел в виду приграничную зону, расположенную примерно в 10 км к юго-западу от села Цав. Тем не менее, в мае 2022 г. Министерство обороны сообщило armeniasputnik.am, что азербайджанских позиций на сопредельных с селом Цав территориях нет и не было, тем самым, по сути, опровергнув заявление Армана Татояна. Однако после того, как издание отправило МО сделанные со спутника фотографии азербайджанских позиций на данном участке, то есть на территории РА, ведомство сообщило, что эти позиции были размещены в мае-июне 2021 г., хотя официальной информации об этом вторжении не было.
Министерство обороны дало манипулятивный ответ, поскольку, как доказывают снимки, сделанные с европейского спутника Sentinel-2, азербайджанские позиции на упомянутых Татояном территориях появились по меньшей мере с начала апреля 2021 г., а не в мае-июне, как сообщило Министерство обороны. В указанный МО период появились лишь некоторые из этих позиций.
Азербайджанские вторжения на территорию РА по положению на 08.04.2021 г.
Снимки, сделанные со спутника Sentinel-2, позволяют утверждать, что зимой 2020-2021 гг. ни с армянской, ни с азербайджанской стороны активные инженерные работы в направлении сел Неркин Анд и Цав не проводились, однако с весны 2021 г. они уже были заметны.
Весной 2021 г. азербайджанцы создали позиции также на суверенной территории РА – в направлении Неркин Анда. Что касается того, почему эти действия не были пресечены армянскими силами, Министерство обороны не смогло объяснить.
Тем не менее, именно это вторжение азербайджанцев заставило армянскую сторону построить новые дороги и разместить свои позиции по соседству с прежним селом Неркин Анд и действующим кладбищем.
Отметим, что о вторжении азербайджанцев стало известно лишь через год, в марте 2022-го, когда в Армении бурно обсуждалось очередное вторжение врага в направлении села Неркин Анд, а заместитель министра обороны Арман Саргсян перед камерами лгал журналистам и общественности, заявляя, что “нигде никаких проблем, связанных с каким-либо продвижением, нет” и что азербайджанцы “не заходили на суверенную территорию Армении”.
Позже, однако, МО под давлением общественности заявило: “Эта лесистая и трудно просматриваемая местность на армяно-азербайджанской границе, которая, согласно советским картам, углубляется на территорию Армении на 600 метров, весной прошлого года оказалась под азербайджанским контролем. Сразу после этого начали выполняться предварительные укрепительные работы. Были вырыты окопы, которые, однако, из-за отсутствия надлежащего благоустройства, оказались непригодны к использованию в зимних условиях. Именно поэтому основная часть азербайджанских военных, не имея удовлетворительных бытовых условий для организации зимнего боевого дежурства на указанном участке, вынуждена была уйти. С изменением погодных условий они вернулись и, не продвигаясь вперед, установили палатки на территории, сопредельной с вырытыми ими ранее окопами. То есть о новом продвижении не может быть и речи”.
В июне 2021 г. у азербайджанцев были две позиции на вершине горы, в 2-2,5 км к юго-востоку от жилых домов Неркин Анда. С одной из позиций село довольно хорошо просматривается. Между этими позициями был установлен армянский опорный пункт. Как мы уже отметили, армянские позиции были дислоцированы также рядом с прежним местонахождением села.
Что касается участка передовой линии, находящегося к югу от Неркин Анда и Цава, то по состоянию на июнь 2021 г. здесь у азербайджанцев было как минимум пять позиций на суверенной территории Армении.
Азербайджанские вторжения на территорию РА по положению на 27.06.2021 г.
В марте 2022 г. жители Неркин Анда сообщили СМИ, что в конце февраля или начале марта азербайджанцы вторглись на территорию их села и разместились недалеко от его прежнего местонахождения и кладбища. Как уже было сказано, оказавшееся в трудном положении Минобороны попыталось оправдаться, заявив, что на этом участке противник впервые прорыл окопы еще весной 2021 года, после чего отошел назад, а сейчас вернулся и установил палатки.
Как видим, МО и армянские силы вместо пресечения незаконных вторжений врага просто реагировали на ситуацию. В этом плане нельзя не коснуться политики главы правительства Пашиняна и его команды, сформулировав ее следующим образом: отступление или отсутствие инициативности с целью избежания военной эскалации.
Реальность, с которой мы столкнулись после шести месяцев, то есть в сентябре 2022-го, показала, что такая капитулянтская стратегия только воодушевляет агрессора. По сути, ничего другого и не следовало ожидать.
Власти и особенно Министерство обороны, которое оправдывалось тем, что азербайджанцы установили палатки на одном рубеже с окопами, вырытыми год назад на территории РА, в дальнейшем, естественно, не должны были заявлять о том, что очень скоро противник с помощью техники проложил дорогу от расположенных на горе своих позиций к этим палаткам. После “окончательного” размещения азербайджанцев прежнее местонахождение села Неркин Анд (в каком-то смысле и находящееся рядом с ним действующее кладбище) оказались в межпозиционной зоне.
Азербайджанское вторжение на территорию Неркин Анда по положению на 13.04.2022 г.: желтым обозначены кладбище и прежнее местонахождение села, синяя стрелка указывает на строящуюся азербайджанцами новую дорогу
На другом снимке от 13 апреля мы видим, что еще две позиции враг разместил к югу от участка Неркин Анд-Цав, где до этого уже совершил вторжение в нескольких местах.
В апреле 2022 г. азербайджанцы проводили на передней линии Неркин Анд-Раздара довольно активные инженерные работы, строя новую межпозиционную дорогу. На сделанном 23 апреля спутниковом снимке можно увидеть, что дорога уже соединила друг с другом позиции противника, но при этом одно ее ответвление заходит на территорию Армении. Межпозиционная дорога строилась и к югу от указанного участка.
Азербайджанские вторжения на территорию РА по положению на 23.04.2022 г.
И на этот раз армянские силы не пресекли продвижение врага, в результате чего на снимке, сделанном со спутника Sentinel-2 28 апреля, можно увидеть, что азербайджанцы разместились на склоне лесистого холма, находящегося всего в 1,6 км от села Неркин Анд, откуда оно видно как на ладони. При этом строительство дороги на юге продолжалось.
Азербайджанские вторжения на территорию РА по положению на 28.04.2022 г.
В ответ на новое вторжение армянская сторона разместила на том же склоне холма, чуть ниже азербайджанского опорного пункта, свою позицию, что можно увидеть на сделанном в июле спутниковом снимке.
В то же время можно заметить, что на южном направлении враг с помощью новой дороги не только связал между собой передовые позиции, но и совершил новые вторжения на суверенную территорию РА, которые были зафиксированы спутником еще в мае.
Азербайджанские вторжения на территорию РА по положению на 12.07.2022 г.
13-14 сентября 2022 г. на передней линии Срашен-Неркин Анд-Цав произошел резкий поворот – враг, развязав широкомасштабные военные действия, сумел осуществить новое вторжение на суверенную территорию РА и не только завладел рядом армянских позиций, но и еще больше углубился, дойдя вплоть до жилого района села Неркин Анд. На представленной ниже интерактивной карте можно увидеть, как в результате этих действий новые армянские опорные пункты оказались “прижаты” к собственной территории. На карте красным цветом обозначены наши позиции, синим – азербайджанские, фиолетовым – армянские позиции, захваченные врагом осенью 2022 г.
В ноябре того же года бывший Защитник прав человека Арман Татоян заявил, что только в Неркин Анде оккупировано 240 га, в Срашене – 160 га.
Вот что Татоян рассказал о ситуации в селе Неркин Анд: “Школа находится под прямым прицелом азербайджанцев и поэтому не действует. Из-за азербайджанских вооруженных дислокаций не работает общественный транспорт, люди оказались в изоляции. Источник воды села находится на оккупированной азербайджанцами территории. Люди не могут навещать могилы своих родных, так как территория кладбища тоже оккупирована азербайджанцами. Азербайджанские военнослужащие свободно разгуливают по кладбищу”.
В свою очередь глава общины Капан Геворк Парсян недавно сообщил Hetq.am, что после сентябрьской агрессии 2022 года азербайджанцы оккупировали 2700 га, или 27 кв.километров, земли укрупненной общины Капан. Село Неркин Анд заблокировано с трех сторон. По словам Парсяна, можно сказать, что от Неркин Анда остался только жилой район, все жизненно важные ресурсы, а также кладбище находятся под контролем азербайджанцев. На сегодняшний день село лишено питьевой воды, всех своих покосов, пастбищ и пахотных земель. В селе был зарегистрирован значительный падеж скота.
“Аналогичная ситуация и в Срашене, так как многие пахотные земли находятся под наблюдением и контролем азербайджанцев, что тоже является следствием сентябрьских боевых действий”,- добавил глава общины.
В свою очередь административный представитель Неркин Анда Хачатур Багдасарян в июне сообщил нам, что 240 га, которые включают пастбища и пахотные земли, фактически не используются. В результате азербайджанской агрессии 13-14 сентября 2022 г. часть этих земель перешла под контроль азербайджанцев, остальная часть оказалась на межпозиционном участке. В селе из 48 голов крупного рогатого скота остались три, а из 100 свиней – менее 15.
Определив с помощью снимков, полученных со спутника Sentinel-2, азербайджанские передовые позиции на суверенной территории РА, и соединив их прямой линией, мы измерили территорию между этими позициями и армяно-азербайджанской границей согласно Google Maps. В соответствии с полученными данными, на участке Неркин Анд-Цав, как можно увидеть на верхней карте, враг захватил 19,2 кв.км, однако это число можно считать минимальным, поскольку в действительности Армения потеряла также межпозиционные территории между конфликтующими войсками.
На нижней карте представлена административная территория бывшей общины Неркин Анд, которая теперь включена в состав укрупненной общины Капан.
Сравнив эту и аналогичную карту села Цав с территориями, оккупированными азербайджанцами, можно увидеть, что потеряны не только принадлежащие общине земли, но и земли лесного фонда, находящиеся за пределами административных границ общин Сюникской области. В данном случае речь идет о землях государственного заповедника “Шикаох”.
На нижнем фоторяде, первоисточником которого является спутник Sentinel-2, можно увидеть изменения, которые произошли на армяно-азербайджанской линии соприкосновения после 9 ноября 2020 г.: осуществленные азербайджанцами широкомасштабные инженерные работы и вторжения на территорию РА, а также соединение собственных позиций с захваченными армянскими опорными пунктами посредством строительства межпозиционных дорог после сентябрьской агрессии 2022 г.