Կորոնավիրուս 2020. ինչպե՞ս տարածվեց Հայաստանում, և որո՞նք էին հիմնական բացթողումները
Դեկտեմբերի 30-ի դրությամբ Հայաստանում հաստատվել է կորոնավիրուսի ընդհանուր 158 878 դեպք, որից՝ 3486-ը՝ մահվան ելքով։ Այսինքն՝ կորոնավիրուս ունեցող ամեն 45-րդ մարդ մահանում է, իսկ թեստավորված ամեն 4-րդի մոտ հաստատվում է կորոնավիրուս։
«Հետք»-ն ուսումնասիրել է 2020թ. կորոնավիրուսային իրավիճակը. ե՞րբ և ինչպե՞ս այն տարածվեց Հայաստանում, ի՞նչ թերացումներ ու բացթողումներ կային սկզբում ու ինչպիսի՞ն է իրավիճակն այսօր` թվերով։
Կորոնավիրուս. ինչպես սկսվեց
2019թ. դեկտեմբերի վերջին Չինաստանի Ուհան քաղաքում հայտնաբերվեց կորոնավիրուս նոր՝ նախկինում անհայտ շտամ, որին սկսեցին կոչել 2019-nCoV, Sars-Cov-2, նոր կորոնավիրուս։ Սկզբնական շրջանում նշվում էր, որ վարակի առաջնային աղբյուրը հիվանդ կենդանիներն են, հետագայում նաև պարզ դարձավ, որ այն փոխանցվում է մարդուց մարդուն։
Այս ժամանակահատվածում Հայաստանի դեղատներում արդեն իսկ բժշկական դիմակների սակավություն էր. եղածներն էլ վաճառվում էին 2-4 անգամ ավելի թանկ։
Դեռևս 2020թ. հունվարի 26-ին «Հետք»-ը զրուցել էր Առողջապահության նախարարության «Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոն»-ի հատուկ վտանգավոր և օդակաթիլային վարակների բաժնի պետ Լիանա Թորոսյանի հետ. վերջինս հավաստիացրել էր, որ հետևում են կորոնավիրուսի հետ կապված իրավիճակին, սակայն հույս էր հայտնել, որ «մեզ չի հասնի այս հիվանդությունը»։
Հունվարի 30-ին Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանն իր հերթին հայտնեց, որ դիմակ կրելու անհրաժեշտություն չկա։
Փետրվարի 23-ին Արսեն Թորոսյանն իր ֆեյսբուքյան լայվում պնդում էր, որ «տեղին չէ նոր կորոնավիրուսի շուրջ ստեղծել նման անբացատրելի աղմուկ»՝ համեմատելով այն «սովորական գրիպի» հետ։
Այդ ընթացքում կորոնավիրուսը տարածվում էր աշխարհում. դեպքեր էին գրանցվել Չինաստանից դուրս՝ եվրոպական մի շարք երկրներում, Իրանում և Ռուսաստանում։ Սակայն Հայաստանում զանգվածային միջոցառումների սահմանափակում չկար. փետրվարի 17-ից մեկնարկել էր սահմանադրական հանրաքվեիԱյո»/«Ոչ» ) քարոզարշավը, որով պետք է որոշվեր Սահմանադրական դատարանի նախագահի ու անդամների լիազորությունների դադարեցման հարցը։
Մարտի 1-ին Հայաստանում գրանցվեց կորոնավիրուսի առաջին դեպքը. Թեհրանից ժամանած 29-ամյա երիտասարդն էր, որին մեկուսացրին։ Զուգահեռ, սակայն, շարունակվում էր, «Իմ քայլը» խմբակցության սահմանադրական հանրաքվեի քարոզարշավը Սյունիքում. վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այդ ընթացքում ևս պնդում էր, որ կորոնավիրուսը «գրիպի նման բան է» և պետք չէ խուճապի մատնվել։ «Կորոնավիրուսն ու՞մ շունն է»,- ասում էր վարչապետը։
Առանց խուճապի, մարտի 11-ին գրանցվեց կորոնավիրուսի երկրորդ դեպքը Իտալիայից ժամանած էջմիածնեցի կնոջ և նրա հետ շփված ևս 2 անձանց մոտ։
Մարտի 12-ին ևս 2 դեպք գրանցվեց (ընդհանուր՝ 6), բայց այդ օրը՝ քարոզարշավի ժամանակ, Նիկոլ Փաշինյանը նորից պնդում էր, որ «կորոնավիրուսը չի վտանգավոր, այ կորոնավիրուսն իսկական նրանք են, որ մինչև հիմա մեր պետական համակարգի օրգանիզմը քայքայում են, ու էդ կորոնավիրուսներին իրար հետ հատիկ-հատիկ պինցետով հանելու ենք ու տնական արաղով դեզինֆեկցիա անենք»։
Մարտի 13-ին, երբ կորոնավիրուսի ևս 7 դեպք հաստատվեց այն մարդկանց մոտ, որոնք շփվել էին էջմիածնեցի կնոջ հետ, Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, թե «այդ կինը» պետությունից թաքցրել է, որ ջերմությունը բարձրացել է և կաթիլային ընդունելուց հետո գնացել է նշանադրության՝ վարակելով այլ մարդկանց (հետագայում այդ կինը «Իրավունք» թերթին տված հարցազրույցում նշեց, որ վարչապետի ասածը չի համապատասխանում իրականությանը՝ պատմելով նաև որոշ մանրամասներ)։
Մարտի 16-ին, երբ գրանցվել էր կորոնավիրուսի 49 դեպք, Հայաստանում մտցվեց արտակարգ դրություն, խստացվեցին հակահամաճարակաբանական նորմերի պահպանման կանոններն ու տուգանք սահմանվեց դիմակներ չդնելու համար։
Նույն օրն Էջմիածնում 23։00-ից մի քանի օրով անցակետեր դրվեցին։
Մարտի 26-ին Հայաստանում արձանագրվեց կորոնավիրուսից մահվան 1-ին դեպքը։
Մարտի 30-ին Ազգային ժողովն առաջին ընթերցմամբ ընդունեց կորոնավիրուսի տարածումը կանխելու նպատակով հեռախոսային խոսակցությունները վերահսկելու Կառավարության առաջարկը, որով կապի օպերատորները տեղորոշելու էին մարդկանց գտնվելու վայրն ու այդ տվյալները փոխանցվելու էին Կառավարության լիազոր մարմնին՝ պարետատանը։ Ըստ էության, մարդկանց տեղաշարժը դարձավ վերահսկելի. այս նախագիծն ուժի մեջ է մինչ օրս։
Մարտի 30-ի դրությամբ Հայաստանում գրանցվել էր կորոնավիրուսի 482 դեպք։
Այսօրվա դրությամբ գրանցվել է կորոնավիրուսի ընդհանուր 158 878 դեպք:Մինչ օրս մահացել է 3486 մարդ. Հայաստանում կորոնավիրուս ունեցող ամեն 45-րդ մարդ մահանում է։ Ամեն 4-րդ թեստավորված քաղաքացու մոտ հաստատվում է կորոնավիրուս։ Այսինքն՝ թեստավորվածների 24 %-ն ունի կորոնավիրուս։ Վերջին մեկ ամսվա կտրվածքով՝ օրական միջինում կատարվում է մոտ 2500 թեստավորում (նվազագույնը՝ 1000, առավելագույնը՝ 3500)։
Մեկ օրում ամենաշատ դեպքերը գրանցվել է նոյեմբերի 6-ին՝ 2476 մարդու մոտ։ Մինչ օրս ամենաշատ մահը գրանցվել է հոկտեմբերի 30-ին և նոյեմբերի 13- ին՝ 41-ական մահ մեկ օրում։
Առավել մանրամասն՝ ինֆոգրաֆիկայում։
: COVID-19 ամփոփում
Կանխարգելիչ միջոցների սակավությունն ու անվերահսկելիությունը
Կորոնավիրուսի տարածմանը զուգընթաց՝ դեղատնային ցանցերում սակավ էին կանխարգելիչ միջոցները՝ բժշկական դիմակները, սպիրտն ու ախտահանիչ միջոցները` ալկոգելերը։ Որտեղ էլ, որ դրանք կային, վաճառվում էին մի քանի անգամ ավելի թանկ։ Օրինակ, մարտի կեսերին դիմակները 10-15 անգամ թանկացել էին, բժշկական սպիրտ շատ դժվար էր գտնելը։
Այդ ժամանակահատվածում էր, որ միանգամից աճեց ախտահանիչ միջոցների արտադրությունը, և այդ շուկան դարձավ անվերահսկելի։
«Հետք»-ն ուսումնասիրել էր ալկոգելերի արտադրությունն ու պարզել, որ Հայաստանում հակաբակտերիալ ախտահանիչ միջոցների արտադրությունը ոչ միայն չի վերահսկվում, այլև դիտարկվում է որպես կոսմետիկ միջոց, և փորձաքննվում սխալ տեխնիկական կանոնակարգի մի քանի ցուցանիշներով։
Ավելին, ալկոգելերը գրանցման հայտարարագրեր էին ստանում «կեղծ ընթացակարգերով»՝ մեծ մասամբ փորձաքննվելով Էկոնոմիկայի և Առողջապահության նախարարությունների ենթակայության տակ գտնվող երկու լաբորատորիաներում։
Արտակարգ դրության օրերին այդ լաբորատորիաներն ակտիվորեն «սերտիֆիկատ» են տրամադրել պարտադիր պետական գրանցման ենթակա ախտահանիչ հակաբակտերիալ միջոցներին։
Փորձաքննություն իրականացնողներից և սերտիֆիկատ տրամադրողներից՝ «Ստանդարտների ազգային ինստիտուտը» «Հետք»-ի այդ հրապարակումներից հետո հայտարարություն էր տարածել՝ հավաստիացնելով, որ գրանցումն իրականացվել է առանց խախտումների։ Սակայն Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովը հաստատեց մեր հրապարակումների իսկությունը՝ փաստելով, որ Հայաստանը սխալ է գրանցել ալկոգելերը։
Բժշկական հանդերձանքի մեծ մասը փորձաքննված չէր
Նախքան շուկայում հայտնվելը բժշկական դիմակներն ու հանդերձանքը պետք է փորձաքննություն անցնեին, քանի որ հանդիսանում են ԵԱՏՄ N 299 որոշման կարգավորման առարկա և ենթակա են պարտադիր պետական գրանցման։
Հուլիսի սկզբին «Հետք»-ն ուսումնասիրել էր Կառավարության ձեռք բերած բժշկական հանդերձանքի շուկան ու պարզել, որ դրանք չունեն պարտադիր պետական գրանցում, իսկ տեղական արտադրողների մի մասը, որոնցից իրականացվել է բժշկական հանդերձանքի գնումը, մասնագիտացած չէ դրանց արտադրության մեջ։ Այսինքն՝ բուժհաստաություններին մատակարարվել է փորձաքննություն չանցած հանդերձանք։
Այդ ընթացքում՝ մարտի 1-ից մինչ հունիսի 26-ըկորոնավիրուսով վարակվել էր արդեն մոտ 1000 բուժաշխատող, ինչն այդ ժամանակ կազմում էր ընդհանուր վարակակիրների 4 %-ը։
Հայկական COVID-19 թեստերն արտադրող սարքերը չեն համապատասխանել օրենքի պահանջներին
Դեռևս ապրիլին Նիկոլ Փաշինյանը հայտնեց, որ շուտով նախատեսվում է ձեռնարկել կորոնավիրուսի հայկական թեստերի արտադրություն։ Հունիսի 24-ին Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը հայտարարեց, որ հայկական արտադրության թեստերն արդեն պատրաստ են:
Հուլիսի վերջին «Հետք»-ը հրապարակեց հայկական COVID-19 թեստերի վերաբերյալ ուսումնասիրությունը, որտեղ պարզել էինք, որ սարքերը, որոնք օգտագործվել են հայկական թեստերի արտադրության մեջ, ստուգաչափված չեն եղել, այսինքն՝ չկան օբյեկտիվ տվյալներ այն մասին՝ արդյոք չափման միջոցը բավարարում է օրենքով սահմանված պահանջներին, թե ոչ։
Ավելին, թեստերի ճշգրտությունն ու սպեցիֆիկությունը որոշվել է մեկ այլ՝ ԱՆ Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնում, որի սարքերը նույնպես երբևէ չեն ստուգաչափվել։ Իսկ թեստերի արտադրման համար ընտրվել են 2020թ. հունվարին մշակված մեթոդիկաները, որոնք նախատեսված են եղել «միայն արտակարգ դեպքերում կիրառելու համար»։
Թեև թեստերը պատրաստ էին դեռևս հունիսի վերջին, բայց սկսեցին օգտագործվել սեպտեմբերի սկզբին։ Մինչ նոյեմբերի 16-ն ընկած ժամանակահատվածը օգտագործվել էր հայկական արտադրության 103 155 թեստ, ինչը կազմում էր օգտագործված թեստերի 22 %-ը՝ կամ մոտ 1/5-ը։
ԹԱՕ սարքեր, որոնք գրեթե չեն օգտագործվել
2020 թհուլիսի 20-ի դրությամբ՝ Հայաստանում եղել է 493 թոքերի արհեստական օդափոխության սարքԱռողջապահության նախարարության՝ «Հետք»-ին տրամադրած տվյալների համաձայն՝ 2020թնոյեմբերի 6-ի ժամը 9:00-ի դրությամբ օգտագործվել էր այդ սարքերի միայն 15 %-ը` 75 սարք։
Դեռևս մայիսի 12-ի դրությամբ՝ Առողջապահության նախարարությունից «Հետք»-ին հայտնել էին, որ Հայաստանում կա 205 ԹԱՕ սարքորից 120-ը Չինաստանն էր ուղարկել. մնացած սարքերը հավաքվել է ՀՀ մարզային բոլոր հիվանդանոցներից։
Նշենք, որ կորոնավիրուսի բուժման պրոֆիլավորում չունեցող մարզային բուժհաստատություններում այս պահին ԹԱՕ սարքեր կամ չկան, կամ 1 ռեզերվային են. դրանց հրատապ անհրաժեշտության դեպքում հիվանդներն ուղղորդվում են Երևան։
Անբարեխիղճ տնտեսվարողներ
Սրան զուգահեռ ավելանում էին իբրև թե COVID-19 բուժման համար նախատեսված միջոցների վաճառքն ու դրանց գովազդը սոցիալական ցանցերում։ Ընդհուպ մինչև թեյն էր գովազդվում որպես կորոնավիրուսի «կանխարգելման» միջոց։ «COVID-19-ի բուժման» անվան տակ էին գովազդվում նաև վիտամին C, D և յոդը։
Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովից, սակայն, «Հետք»-ին հայտնել էին, որ այդ տնտեսվարողների գովազդը մոլորեցնող չէ և չի խախտում «Գովազդի մասին» ՀՀ օրենքի 21-րդ հոդվածը։
Մահերի տարբերակում
Եվրոպական երկրները կորոնավիրուսի մահերի վիճակագրություն կազմելիս հաշվի էին առնում բոլոր այն դեպքերը, երբ մահացածների մոտ կորոնավիրուսի թեստը դրական է եղել։ Այսինքն՝ մահը վրա է հասել ոչ միայն կորոնավիրուսից, այլև կողմնակի հիվանդության ազդեցությամբ, քանի որ COVID-19-ը ևս կարող էր մարդու առողջական վիճակի վատթարացման պատճառ դառնալ։
Այս համատեքստում, ուշադրության է արժանի նաև ՀՀ ԱՆ մահերի հաշվարկը. դեռևս մայիսի 14-ին «Հետք»-ը գրել էր, որ Առողջապահության նախարարությունը սկսել է տարանջատել կորոնավիրուսային վարակ ունեցող մարդկանց մահերը. ապրիլի 29-ից, երբ կորոնավիրուսից գրանցված մահվան դեպքերի թիվը հասավ 30-ի՝ կազմելով ընդհանուր դեպքերի 1,6 %-ը, մահվան նոր դեպքեր հայտարարելիս ԱՆ-ն սկսեց տարբերակել դրանք որպես «կորոնավիրուսից մահացած և ուղեկցող հիվանդություն ունեցող» և «կորոնավիրուս ունեցող, բայց այլ հիվանդությունից մահացած» դեպքեր։ Մենք փորձեցինք հասկանալ՝ ինչպես է ԱՆ-ն սկսել իրականացրել հաշվարկները: Փոխնախարար Լենա Նանուշյանը հայտնեց, որ իրենք առաջնորդվում են ԱՀԿ ուղեցույցով, որը հնարավորթյուն է տալիս ցանկության դեպքում տարանջատել այդ մահերը։
ԱՆ-ն օգտվեց այդ հնարավորությունից և այսօր, տարանջատման հետևանքով, կորոնովիրուսից մահվան ցուցանիշը Հայաստանում ոչ թե 2,2 % է, այլ՝ 1,8 % (ըստ ԱՆ վերջին տվյալների՝ 2807 մահ կորոնավիրուսից, 679 մահ կորոնավիրուսային վարակ ունեցող, բայց «այլ հիվանդության պատճառով»)։

To date, a total of 158,878 cases of coronavirus have been confirmed in Armenia. The virus has claimed the lives of 3,486. Thus, every 45th person with coronavirus has died and every fourth tested is diagnosed with coronavirus.
When and how did the virus spread in Armenia? What shortcomings and omissions were there in the beginning and what is the situation today?
Coronavirus: Initial stages
In late December 2019, a new, previously unknown strain of coronavirus was discovered in the Chinese city of Wuhan, which was called 2019-nCoV, Sars-Cov-2, a new coronavirus. Initially, it was said that the primary source of infection was sick animals, but later it became clear that it was transmitted from person to person.
At the time, there was a shortage of medical masks in Armenian pharmacies. Existing ones were sold at prices 2-4 times more than normal.
On January 26, 2020, Hetq spoke with Liana Torosyan, Head of the Special Dangerous Airborne Infections Unit at the National Center for Disease Control and Prevention of the Ministry of Health. Torosyan claimed that that they were following the coronavirus situation and expressed hope that the disease would not reach Armenia.
On January 30, Armenian Minister of Health Arsen Torosyan stated that there was no need to wear facial masks in public.
In a February 23 Facebook post, Minister Torosyan said too much noise was being made about the coronavirus, which he labelled something akin to the regular seasonal flu.
The coronavirus quickly spread globally. Cases were registered outside China, in several European countries, in Iran and in Russia. However, no restriction on mass events in Armenia were instituted.
On March 1, the first case of coronavirus was registered in Armenia. The patient was a 29-year-old man from Tehran, who was isolated. The My Step parliamentary faction continued to campaign for constitutional reform. Making stops in Syunik Province. Prime Minister Nikol Pashinyan insisted that the coronavirus was "something like the flu" and that there was no need to panic.
On March 11, the second case of coronavirus was registered in the town of Etchmiadzin. The woman had just returned from Italy. She in turn infected two others.
Two more confirmed cases were registered a day later. Nevertheless, during the My Step constitutional referendum campaign in Syunik, Nikol Pashinyan again insisted that "the coronavirus isn’t the real danger”, adding that the real danger are those “destroying the organism of our state system.”
“We will remove these coronaviruses one by one with tweezers and disinfect them with homemade vodka,” boasted Pashinyan.
On March 13, when seven cases of coronavirus were confirmed in people who had contact with a woman from Etchmiadzin, Pashinyan stated the woman never told doctors that she had a fever. (Later, in an interview with the Iravunk newspaper, the woman said Pashinyan had lied.)
On March 16, when 49 cases of coronavirus were registered, a state of emergency was declared in Armenia, the rules for observing anti-epidemiological norms were tightened, and a fine was imposed for not wearing masks.
On the same day, temporary medical checkpoints were set up in Etchmiadzin.
On March 26, the first case of death from coronavirus was registered in Armenia.
On March 30, the National Assembly adopted, in the first reading, the government's proposal to monitor telephone conversations to prevent the spread of the coronavirus. It was a tracking program, to monitor people’s movements. This project is still in force.
As of March 30, 482 cases of coronavirus were registered in Armenia.
To date, a total of 158,878 cases of coronavirus have been registered. So far, 3,486 people have died. Every 45th person with coronavirus in Armenia dies. Every fourth tested is diagnosed with coronavirus. That is, 24% of those tested have coronavirus. During the last month, on average, about 2,500 tests are performed daily (minimum 1,000, maximum 3,500).
The most cases registered in one day was on November 6 – 2,476 people. To date, the highest number of deaths was registered on October 30 and November 13 – 41 deaths each day.
Lack of preventative items
With the spread of the coronavirus, there was a shortage of preventative items in local drugstores- medical masks, alcohol, and disinfectants (hand sanitizer). If available, they were sold several times the normal price. For example, in mid-March the price of masks increased by 10-15 times.
It was during this period that the production of disinfectants immediately increased. The market was not properly regulated.
Hetq studied the production of disinfectants and revealed that the production of antibacterial disinfectants in Armenia was not only not regulated, but the sanitizers were considered a cosmetic item.
Moreover, the hand gels received registration declarations through "fake procedures", most of which were examined in two laboratories under the Ministry of Economy and the Ministry of Health.
During the the state of emergency, these laboratories actively provided "certification" to the disinfectant antibacterial agents subject to mandatory state registration.
One of the agencies conducting the certification, the National Institute of Standards, issued a statement after Hetq's publications, claiming that the registration process had been carried out without any violations. However, the Eurasian Economic Commission confirmed the authenticity of our publications, stating that Armenia had wrongly registered alcogels.
Most of the medical PPE not tested
Before appearing on the market, medical masks and uniforms had to pass an examination, since they are the subject to regulation according to EEU decision N-299. They are also subject to mandatory state registration.
In early July, Hetq surveyed the government-acquired medical equipment market and found that they lacked mandatory state registration, and some of the local manufacturers who purchased the medical equipment did not specialize in their production. That is, the medical institutions were provided with garments that did not pass examination.
From March 1 to June 26, some 1,000 medical workers in Armenia were already infected with the coronavirus, which at that time made up 4% of the total number of infected people in the country.
Armenian COVID-19 test equipment did not meet legal requirements
In April, Nikol Pashinyan announced that production of Armenian coronavirus test kits would commence. On June 24, Minister of Health Arsen Torosyan announced that the Armenian-made test kits were ready.
In late July, Hetq published a study of Armenian COVID-19 test kits, revealing that the devices used in the production of Armenian test kits had not been checked, i.e., there was no objective data on whether the measurement devices met legal requirements.
Moreover, the accuracy and specificity of the tests was determined by another agency, the National Center for Disease Control and Prevention of the Ministry of Health, whose devices had also never been tested. The methodology used to produce the kits had been developed in January 2020 and was designed to be used only in emergencies.
The test kits were ready in late June but were put into operation in early September. Prior to November 16, 103,155 test kits of Armenian production were used, which was 22% of the test kits used.
Artificial ventilators almost never used
As of July 20, 2020, there were 493 artificial ventilation devices in Armenia. According to data provided by the Ministry of Health to Hetq, only 15% of them had been used as of November 6.
The Ministry of Health told Hetq that there were 205 ventilators in Armenia as of May 12, of which 120 were sent by China. The rest were gathered from all the provincial hospitals in Armenia.
It should be noted that now, in Armenia’s regional medical institutions that do not have coronavirus treatment profiling, there are either no ventilators or they have one in reserve. In case of urgent need, patients are referred to Yerevan.
Unscrupulous businesspeople
At the same time, the sale of COVID-19 treatment products and their advertisement on social networks increased. One even came across tea being advertised as a means to ward off the coronavirus. Vitamin C and D iodine were advertised under the name "COVID-19 treatment".
Nevertheless, the State Commission for the Protection of Economic Competition told Hetq that such advertising was not misleading and did not violate Article 21 of the RA Law on Advertising.
Calculating Covid-19 fatalities
When compiling coronavirus death statistics, European countries considered all the cases when the coronavirus test was positive. In other words, death occurred not only from the coronavirus but also from side effects of the disease since COVID-19 can cause a deterioration in human health.
In this context, the calculation of the deaths made by the Armenian Ministry of Health is also noteworthy.
On May 14, Hetq wrote that the Ministry of Health began to differentiate the deaths of people with coronavirus infection.
On April 29, when the number of deaths from coronavirus rose to thirty, accounting for 1.6% of all deaths, the Ministry of Health began to distinguish them as "coronavirus-infected" or "coronavirus-infected but died of another disease.”
Hetq attempted to clarify the ministry’s nuanced approach to listing the cause of death.
Deputy Health Minister Lena Nanushyan said that they are guided by the WHO guideline, which allows them to distinguish those deaths if they wish.
The Ministry of Health took advantage of this opportunity. Today, due to the nuanced differentiation, the death rate from the coronavirus in Armenia is not 2.2%, but 1.8%.