Երևանի Աբովյան, Փավստոս Բուզանդի, Եզնիկ Կողբացու և Արամի փողոցներով պարփակված տարածքները` հանրային գերակա շահ
Կառավարությունն այսօրվա նիստում հանրային գերակա շահ ճանաչվեց Երևան քաղաքի Աբովյանի, Փավստոս Բուզանդի, Եզնիկ Կողբացու և Արամի փողոցներով պարփակված տարածքները: Ըստ այս որոշման` հնարավորություն կընձեռնվի ավարտին հասցնել քաղաքաշինական ծրագրի իրականացումը, որով մասնավոր ներդրումների հաշվին՝ Երևանի կենտրոնից կվերացվեն կիuախարխուլ, ոչ uեյuմակայուն, ոչ բավարար խտությամբ և հիմնականում վթարային հանդիuացող բնակելի ֆոնդը և հնարավոր կլինի վերականգնել «Հին Երևան» պատմաճարտարապետական միջավայրը:
Արգելանոցային գոտու տարածքը լրակազմվելու է այլ փողոցներից կազմաքանդված 15 պատմական կառույցներով: Որոշման նախագծում նշվում է, որ տարածքը ձեռք բերած «Ի ԷՄ ՍԻ» ՓԲԸ-ն իր տրամադրության տակ, որպես սեփականություն, ունի Երևան քաղաքի տարբեր թաղամասերում կառուցված բազմաբնակարան շենքերում գտնվող բնակարաններ և պատրաստ է դրանց միջոցով օտարվող սեփականության սեփականատերերին և այլ գույքային իրավունք ունեցողներին փոխհատուցել այդ տարածքում գտնվող 48 գույքի դիմաց:

В Ереване зоной превалирующего общественного интереса признаны территории, ограниченные улицами Абовяна, Бюзанда, Кохбаци и Арамa
Правительство на своем сегодняшнем заседании признало территории, ограниченные улицами Абовяна, Павстоса Бюзанда, Езника Кохбаци и Арамa, зоной превалирующего общественного интереса.
Согласно принятому решению, появится возможнсть завершить реализацию градостроительных программ, что позволит за счет частных инвестиций ликвидировать в центре Еревана  полуветхий, сейсмоопасный и в основном аварийный жилой фонд, а также восстановить историко-архитектурную среду “Старый Ереван”.
Территория заповедной зоны будет дополнена демонтированными на других улицах 15 историческими сооружениями. В проекте решения отмечается, что в распоряжении собственника данной территории, ЗАО “И ЭМ СИ”, имеются квартиры в многоквкартирных зданиях, построенных в различных кварталах Еревана, за счет которых компания готова обеспечить жильем владельцев находящихся в заповедной зоне 48 единиц отчуждаемой недвижимости.