Արա Այվազյանն ու Սերգեյ Լավրովը հեռախոսազրույց են ունեցել
Հունվարի 27-ին Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արա Այվազյանը հեռախոսազրույց ունեցավ ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի հետ: Այս մասին հայտնում է Հայաստանի ԱԳՆ պաշտոնական կայքը։
Նախարարներն անդրադարձան երկկողմ օրակարգի, տարածաշրջանային կայունության և անվտանգության հարցերի: Մտքեր փոխանակվեցին նոյեմբերի 9-ի և դրանից բխող հունվարի 11-ի եռակողմ հայտարարությունների դրույթների ամբողջական իրականացման ընթացքի շուրջ: Հայտարարությամբ ամրագրված հումանիտար հարցերի համատեքստում նախարար Այվազյանն ընդգծեց ռազմագերիների, պատանդների և պահվող այլ անձանց անհապաղ և անվտանգ հայրենադարձման առաջնահերթությունը Հայաստանի համար:
«Նախարար Այվազյանը շեշտեց, որ միայն հարատև և բոլորի շահերը հասցեագրող խաղաղությունը կարող է իրական երաշխիքներ ստեղծել տարածաշրջանում անվտանգության, կայունության և զարգացման խթանման համար:
Նախարարներ Այվազյանը և Լավրովը մտքեր փոխանակեցին նաև միջազգային օրակարգի մի շարք հարցերի շուրջ»,- նշված է հաղորդագրությունում:

Armenian Foreign Minister Ara Ayvazyan and Russian Foreign Minister Sergey Lavrov, by telephone today, discussed the full implementation of the provisions of the November 9 Karabakh ceasefire and subsequent January 11 trilateral statements.
In the context of the humanitarian issues enshrined in the statement, Minister Ayvazyan, according to a statement released by his office, stressed the immediate, safe repatriation of prisoners of war, hostages and other detainees.
"Minister Ayvazyan stressed that only lasting peace, which addresses the interests of all, can create real guarantees for the promotion of security, stability and development in the region,” the statement reads.