Կառավարությունը պետք է հրապարակի ՀՀ սահմանազատմանը վերաբերող փաստաթղթի նախագիծը․ ՄԻՊ
Կառավարությունը պետք է հրապարակի ՀՀ սահմանազատմանը վերաբերող այն փաստաթղթի նախագիծը, որը մասնակիորեն երեկ համացանցում հրապարակվեց ու որի իսկությունը հաստատվեց այսօրվա Կառավարության նիստում: Պետք է առնվազն հրապարակվեն փաստաթղթի բոլոր այն դրույթները, որոնք պատկերացում են տալիս՝ ինչի մասին է իրականում խոսքը: Նման հայտարարություն է արել Հայաստանի օմբուդսմեն Արման Թաթոյանը, որը տարածել է ՄԻՊ աշխատակազմի հանրային կապերի բաժինը։
«Ադրբեջանի հետ սահմանազատումն ուղղակիորեն վերաբերում է բոլորիս, ՀՀ-ում ապրող յուրաքանչյուր մարդու, ողջ հայ ժողովրդի կենսական իրավունքներին՝ կյանքի ու գոյության, ազգային ու անձնական արժանապատվության, հոգեկան անդորրի ու ֆիզիկական անվտանգության, տեղեկացված լինելու ու շատ այլ իրավունքների:
Սահմանազատումն ինքնին մարդու իրավունքների երաշխիք է, որի սխալ իրականացումը կարող է հանգեցնել իրավունքների նոր խախտումների ու լարվածության:
Փաստաթղթի հրապարակումը բխում է հենց պետության շահերից: Այդ կերպ պետությունը կկանխի ոչ պաշտոնական աղբյուրներից նման բացառիկ կարևորության ինֆորմացիայի արտահոսքը և թույլ չի տա, որ տեղի ունենա պետական մարմինների նկատմամբ հանրային վստահության անվերականգնելի կորուստ:
Հակառակ դեպքում` դարձյալ ստացվելու է, որ պետության առաջացրած տեղեկատվական վակուումը լցվել է ոչ պաշտոնական աղբյուրներից տեղեկատվությամբ՝ շփոթեցնելով անգամ բարեխիղճ մարդկանց, իսկ առանձին պաշտոնյաներ դարձյալ սկսելու են իրենց անպատասխանատու գրառումներով՝ հաճախ ողողված վիրավորական բառերով, մեղադրել մարդկանց մտացածին «մեդիատեռորի» մեջ»,- ասված է ՄԻՊ հայտարարության մեջ:

Правительство обязано опубликовать проект документа о делимитации границ Республики Армения – ЗПЧ
Правительство обязано опубликовать проект документа о делимитации границ Республики Армения, который вчера частично был опубликован в Интернете и подтвержден на сегодняшнем заседании правительства. По крайней мере, должны быть опубликованы все те положения документа, которые дают представление о том, о чем на самом деле идет речь. Об этом говорится в сегодняшнем заявлении Защитника прав человека Армении Армана Татояна.
“Делимитация с Азербайджаном напрямую касается жизненно важных прав всех нас, каждого живущего в Армении человека и всего армянского народа - прав на жизнь и существование, национальное и личное достоинство, душевное спокойствие и физическую безопасность, получение информации и многих других прав.
Делимитация сама по себе является гарантией прав человека, однако ее неправильное осуществление может привести к новым нарушениям прав человека и напряженности.
Публикация документа отвечает интересам самого государства. Тем самым государство предотвратит утечку подобного рода исключительной информации из неофициальных источников и не допустить непоправимой утраты общественного доверия к государственным органам.
В противном случае созданный государством информационный вакуум снова будет заполнен информацией из неофициальных источников, запутывая даже добросовестных людей, а отдельные должностные лица опять начнут публиковать безответственные посты, зачастую заполненные оскорбительными выражениями и обвинениями людей в мнимом “медиа-терроре”,- говорится в заявлении Омбудсмена Армении.