Արցախի ԱԳՆ․ «Ադրբեջանը և Թուրքիան ունակ չեն կատարել ձեռք բերված պայմանավորվածությունները»
Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն է տարածել՝ Ադրբեջանի կողմից մարդասիրական հրադադարը կրկին խախտելու վերաբերյալ։
Արցախի արտաքին քաղաքական գերատեսչության հայտարարությունում մասնավորապես ասվում է հետևյալը․
«Խստագույն դատապարտում ենք Ադրբեջանի կողմից մարդասիրական հրադադարի մասին պայմանավորվածության կոպտագույն խախտումը, որը ուժի մեջ է մտել հոկտեմբերի 18-ի ժամը 00:00-ից:
Ադրբեջանական կողմի անպատասխանատու և ապակառուցողական քայլերը վկայում են, որ Ադրբեջանը և Թուրքիան չեն ցանկանում և ունակ չեն կատարել ո՛չ իրենց պարտավորությունները միջազգային կոնվենցիաների շրջանակներում, ո՛չ էլ՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ պետությունների միջնորդությամբ մարդասիրական նպատակներով կրակի դադարեցման շուրջ ձեռք բերված պայմանավորվածությունները: Հերթական անգամ Ադրբեջանը և Թուրքիան ցուցադրել են, որ մարդասիրական հրադադարի մասին պայմանավորվածությունները և, ընդհանուր առմամբ, բանակցությունները շարունակում են դիտարկել բացառապես հակամարտության ռազմական լուծման համատեքստում:
Միայն Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչումն է կարող կասեցնել միջազգային միջնորդների ջանքերն ու հեղինակությունը խաթարող ադրբեջանա-թուրքական ուխտադրուժ վարքագիծը: Արցախի Հանրապետության անկախության ճանաչումը վերջ կդնի ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության ուժային լուծման փորձերին և անհրաժեշտ խթան կհաղորդի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում միջազգային միջնորդական ջանքերի արդյունավետ շարունակմանը:
Վերահաստատում ենք մեր հավատարմությունը՝ փոխադարձ հիմունքներով պահպանելու մարդասիրական հրադադարը, որն իրականություն կդառնա միայն Ադրբեջանին իր պարտավորությունների կատարումը պարտադրելու դեպքում»։

Заявление Министерства иностранных дел Республики Арцах о повторном нарушении Азербайджаном гуманитарного перемирия
Самым строжайшим образом осуждаем грубейшее нарушение Азербайджаном договоренности о гуманитарном перемирии, которое вступило в силу начиная с 00:00 часов 18 октября.
Безответственные и деструктивные шаги азербайджанской стороны свидетельствуют о том, что Азербайджан и Турция, не способны и не желают выполнять ни свои обязательства в рамках международных конвенций, ни достигнутые при посредничестве государств-сопредседателей Минской группы ОБСЕ договоренности по прекращению огня в гуманитарных целях. В очередной раз Азербайджан и Турция продемонстрировали, что они продолжают рассматривать договоренности о гуманитарном перемирии и переговоры в целом исключительно в контексте военного разрешения конфликта.
Пресечь азербайджано-турецкое вероломное поведение, подрывающее усилия и авторитет международных посредников, может лишь международное признание Республики Арцах. Признание независимости Республики Арцах положит конец попыткам решить азербайджано-карабахский конфликт силой и придаст необходимый импульс для эффективного продолжения международных посреднических усилий в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ.
Вновь подтверждаем свою приверженность на взаимной основе соблюдать гуманитарное перемирие, которое может стать реальностью лишь в случае принуждения Азербайджана к выполнению своих обязательств