«ՀՀ զինված ուժերը ստիպված են կիրառել մեծ ազդեցություն ունեցող սպառազինության տեսակներ». ՊՆ
Պաշտպանության նախարարության մամուլի խոսնակ Շուշան Ստեփանյանն իր ֆեյսբուքյան էջում հայտնել է, որ հարձակողական գործողությունների ընթացքում առանձին ուղղություններով Ադրբեջանն օգտագործում է ՏՕՍ-1 Ա ծանր հրանետային համակարգեր: Մամուլի խոսնակի գրառումը ներկայացնում ենք ստորև.
«Ս.թ. սեպտեմբերի 29-ի վաղ առավոտյան ադրբեջանական կողմը վերսկսել է լայնածավալ հարձակողական գործողությունները Արցախի պաշտպանության բանակի պաշտպանական գծի գրեթե ողջ երկայնքով:
Մասնավորապես, հարձակողական գործողությունների ընթացքում առանձին ուղղություններով օգտագործում են ՏՕՍ-1 Ա ծանր հրանետային համակարգեր:
ՏՕՍ, Սմերչ և մեծ տրամաչափի այլ համակարգերի կիրառումը փոխում է ռազմական գործողությունների տրամաբանությունն ու ծավալը՝ այն բարձրացնելով նոր մակարդակի:
Այս կապակցությամբ Պաշտպանության նախարարությունը զգուշացնում է, որ հայկական զինված ուժերը ստիպված են օգտագործել՝ մեծ մակերեսների վրա կրակային խոցման և դրա արդյունքում կենդանի ուժի, ինչպես նաև շարժական և անշարժ գույքի ոչնչացման մեծ ազդեցություն ունեցող սպառազինության և ռազմական տեխնիկայի տեսակներ:
Այս պահին պաշտպանության բանակի ստորաբաժանումները վստահորեն հետ են մղում թշնամու հարձակման բոլոր փորձերը՝ պատճառելով տեխնիկայի և մարդկային ուժի ծանր կորուստներ»,- գրել է Շուշան Ստեփանյանը:

Вооруженные силы РА вынуждены применить виды вооружения большого радиуса поражения – Минобороны
Пресс-секретарь Министерства обороны Армении Шушан Степанян на своей странице в Facebook сообщила, что в ходе наступательных действий Азербайджан использует на отдельных направлениях тяжелые огнеметные системы ТОС-1а. Ниже представляем запись пресс-секретаря МО РА:
“Рано утром 29 сентября с.г. азербайджанская сторона возобновила широкомасштабные наступательные действия почти по всему периметру оборонительной линии Армии обороны Арцаха.
В частности в ходе наступательных действий на отдельных направлениях используются тяжелые огнеметные системы ТОС-1а.
Применение ТОС, “Смерч” и других крупнокалиберных установок меняет логику и объем военных действий, повышая их на новый уровень.
В связи с этим Министерство обороны предупреждает, что армянские вооруженные силы вынуждены применить виды вооружения и военной техники большого радиуса поражения, способные уничтожить живую силу, передвижное и стационарное имущество на больших площадях”.
В настоящее время подразделения Армии обороны уверенно отражают все попытки наступления противника, причиняя ему тяжелые потери в технике и живой силе, сообщила Ш.Степанян.