ՀՀ ԱԳՆ. «Հանցավոր կերպով թիրախավորվում են Արցախի խաղաղ բնակավայրերը»
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն է տարածել Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից Արցախի Հանրապետության խաղաղ բնակավայրերը հրթիռակոծելու վերաբերյալ:
ԱԳՆ հայտարարությունում մասնավորապես ասվում է հետևյալը.
Հոկտեմբերի 2-ին Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը շարունակում է հանցավոր կերպով թիրախավորել Արցախի Հանրապետության խաղաղ բնակավայրերը: Այս անգամ հարված է հասցվել մայրաքաղաք Ստեփանակերտին և Հադրութ քաղաքին, որի հետևանքով եղել են վիրավորներ քաղաքացիական բնակչության շրջանում:
Օտարերկրյա զինյալ ահաբեկիչներով համալրված Ադրբեջանի զինված ուժերը, անկարող լինելով վեցօրյա մարտերի ընթացքում հասնել որևէ հաջողության մարտի դաշտում, ձեռնամուխ են եղել Արցախի խաղաղ բնակչության դեմ զանգվածային ոճրագործությունների իրականացմանը:
Հարձակումները մեծամասամբ իրականացվում են Թուրքիայի կողմից ռազմատեխնիկական համագործակցության շրջանակներում Ադրբեջանին տրամադրված զինտեխնիկայի և սպառազինության օգտագործմամբ և թուրքական ռազմական մասնագետների համակարգմամբ:
Միաժամանակ, փորձելով արդարացնել Արցախի դեմ սանձազերծած պատերազմի ընթացքում թույլ տրված միջազգային հումանիտար իրավունքի այս և այլ կոպիտ խախտումները` Ադրբեջանը ստահոդ լուրեր է տարածում իբր թե հայկական կողմից իր քաղաքացիական բնակավայրերի թիրախավորման վերաբերյալ:
Հայաստանի Հանրապետությունը խստորեն դատապարտում է ադրբեջանա-թուրքական դաշինքի այս հանցագործությունը և վերահաստատում իր վճռականությունն Արցախի իշխանությունների հետ համատեղ բոլոր միջոցներով չեզոքացնելու Արցախի ժողովրդին ուղղված գոյութենական ցանկացած սպառնալիք:

Armenia Accuses Azerbaijan of Targeting Civilians in Artsakh
On October 2, the military-political leadership of Azerbaijan continues the criminal targeting of the civilian settlements of the Republic of Artsakh. This time Stepanakert, the capital of the Republic of Artsakh, and the city of Hadrut were attacked, resulting in casualties among the civilian population.
Having failed to achieve any success in the battlefield, the armed forces of Azerbaijan, reinforced by foreign terrorist fighters, resorted to the perpetration of mass crimes against the civilian population of Artsakh.
The attacks are mostly carried out with coordination of the Turkish military specialists and with the military equipment and armaments provided by Turkey to Azerbaijan within the framework of their military-political cooperation.
At the same time, in an attempt to justify these and other gross violations of international humanitarian law committed during the hostilities instigated against Artsakh, Azerbaijan is spreading false fake news that the Armenian side is targeting its civilian settlements.
The Republic of Armenia strongly condemns this crime of the Azerbaijani-Turkish alliance and reiterates its determination together with the authorities of Artsakh to neutralize any existential threat to the people of Artsakh by all means.