ՀՀ ԱԳՆ. «Հայաստանը վերահաստատում է կրակի անհապաղ դադարեցման անհրաժեշտությունը»
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունն արձագանքել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների արտգործնախարարների համատեղ հայտարարությանը.
«Հայաստանը կարևորում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների ԱԳ նախարարների կողմից արված հայտարարությունը, որտեղ աներկբա կերպով դատապարտվում է քաղաքացիական բնակչության և ենթակառուցվածքների աննախադեպ մեծ ծավալների թիրախավորումը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում, որպես անընդունելի սպառնալիք տարածաշրջանային կայունության համար:
Հայաստանը վերահաստատում է կրակի անհապաղ դադարեցման անհրաժեշտությունը, որի մասին ՀՀ ԱԳՆ-ն արդեն իսկ հանդես է եկել հայտարարությամբ 2020թ․ հոկտեմբերի 2-ին:
Մեկ անգամ ևս ընդգծում ենք, որ հակամարտության խաղաղ կարգավորումը ու խաղաղ գործընթացն այլընտրանք չունեն, և ցանկացած փորձ` տանելու այն ռազմական լուծմանը վճռականորեն կասեցվելու է»,- ասվում է ՀՀ ԱԳՆ հայտարարությունում:

Армения подтверждает необходимость немедленного прекращения огня – МИД РА
Министерство иностранных дел Армении отреагировало на совместное заявление глав МИД стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ. В заявлении внешнеполитического ведомства РА говорится:
“Армения считает важным заявление министров ИД стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ, в котором решительно осуждаются беспрецедентные масштабы нападений на гражданское население и инфраструктуры, что расценивается как неприемлемая угроза региональной стабильности.
Армения подтверждает необходимость немедленного прекращения огня, о чем МИД РА заявил 2 октября 2020 г.
Еще раз подчеркиваем, что мирное урегулирование конфликта не имеет альтернативы, и любые попытки его решения военным путем будут решительно пресекаться”.