Արցախի ԱԳՆ հայտարարությունը՝ հրադադարի պայմանավորվածության վերաբերյալ
Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը մարդասիրական նպատակներով հրադադարի պայմանավորվածության վերաբերյալ հայտարարություն է տարածել, որը ներկայացնում ենք ստորև․
«Կարևորում ենք Ռուսաստանի Դաշնության միջնորդությամբ 2020թ. հոկտեմբերի 10-ին ժամը 12:00-ից մարդասիրական նպատակներով հրադադարի վերաբերյալ ձեռք բերված պայմանավորվածությունը՝ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և վերջինիս չափանիշների համաձայն ռազմագերիների և զոհվածների մարմինների փոխանակման համար:
Մոսկվայում ձեռք բերված պայմանավորվածությունը գործնական քայլ է՝ Ադրբեջանի և Թուրքիայի կողմից՝ միջազգային ահաբեկիչների հետ դաշինքով, Արցախի Հանրապետության դեմ զինված ագրեսիան դադարեցնելու ճանապարհին: Մարդասիրական հրադադարը պետք է Ադրբեջանի կողմից անշեղորեն պահպանվի և ամուր հիմք դնի 1994թ. մայիսի 12-ի կրակի և ռազմական գործողությունների դադարեցման և 1995թ. փետրվարի 6-ի հրադադարի ռեժիմի ամրապնդման վերաբերյալ համաձայնագրերի գործողությունը լիակատար վերականգնելու համար:
Կարևոր ենք համարում, որ Մոսկվայում կայացած բանակցությունների արդյունքներով համատեղ հայտարարության մեջ նշվում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ինստիտուտի բացառիկ դերը ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման համար միջնորդական գործունեության իրականացման մեջ:
Վերստին ընդգծում ենք, որ Ադրբեջանի կողմից չորս տարիների ընթացքում սանձազերծված երկու ագրեսիանները համոզիչ կերպով ցույց են տալիս ռազմական գործողությունների վերսկսման հնարավորությունը բացառող մեխանիզմի ներդրման հույժ անհրաժեշտությունը: Վերահաստատում ենք պաշտոնական Ստեփանակերտի դիրքորոշումը, որ միայն Արցախի Հանրապետության անկախության միջազգային ճանաչումը կերաշխավորի տարածաշրջանում խաղաղություն և անվտանգություն և ցույց կտա միջազգային հանրության համար ուժի կիրառման անընդունելիությունը ՝ որպես հակամարտության լուծման միջոց»։

Artskah Foreign Ministry: "Only Recognition of Artsakh's Independence Will Ensure Peace and Regional Security"
The Artsakh Ministry of Foreign Affairs issued the following statement today on the ceasefire agreement for humanitarian purposes.
We appreciate the agreement on the humanitarian ceasefire reached via the mediation of the Russian Federation in 2020 on October 10, 2020 at 12:00, for the exchange of the bodies of prisoners of war and victims in accordance with the criteria reached through the mediation of the International Committee of the Red Cross.
The agreement reached in Moscow is a practical step to stop the armed aggression against the Artsakh Republic by Azerbaijan and Turkey, in alliance with international terrorists.
The humanitarian ceasefire must be firmly maintained by Azerbaijan and lay a solid foundation to fully restore the May 12, 1994 ceasefire, and the February 6, 1995 agreements on strengthening the ceasefire regime.
We consider it important that the results of the talks in Moscow mention the unique role of the OSCE Minsk Group Co-Chairs in the mediation of the Azerbaijani-Karabakh conflict.
We reiterate that the two attacks unleashed by Azerbaijan over the past four years convincingly demonstrate the urgent need to put in place a mechanism to rule out the possibility of a resumption of hostilities.
We reaffirm the position of official Stepanakert that only the international recognition of the independence of the Artsakh Republic will guarantee peace, security in the region and will show that the international community regards the use of force as a means of resolving the conflict is unacceptable.