ՀՀ ԱԳՆ. «Արցախում Ադրբեջանի թիրախը ժողովուրդն է՝ նորածիններ, մայրեր, տարեցներ»
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը՝ Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից Ստեփանակերտի և Շուշիի հրթիռակոծման վերաբերյալ հայտարարություն է տարածել, որը ներկայացնում ենք ստորև.
«Այսօր՝ հոկտեմբերի 28-ին, Ադրբեջանի զինված ուժերն օրվա ընթացքում բազմաթիվ անգամ ռմբահարել և հրթիռակոծել են Արցախի Հանրապետության մայրաքաղաք Ստեփանակերտը և մեծությամբ երկրորդ քաղաք Շուշին։ Հարվածներ են հասցվել քաղաքի բնակելի թաղամասերին և քաղաքացիական ենթակառուցվածքներին, այդ թվում՝ Ստեփանակերտի ծննդատանը: Խաղաղ բնակչության շրջանում կան զոհեր և վիրավորներ:
Այս պատերազմական հանցագործությունը, որը միջազգային մարդասիրական իրավունքի և սովորութային իրավունքի կոպիտ խախտում է, հստակորեն ցույց է տալիս, որ Արցախում Ադրբեջանի թիրախը ժողովուրդն է՝ նորածիններ, մայրեր, տարեցներ: Արցախում կյանքը սպանելու Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության փորձերը ձախողվելու են, իսկ դրանց կազմակերպիչները ենթարկվելու են պատասխանատվության»:

Armenia Accuses Azerbaijan of Deliberately Targeting Newborn Babies, Mothers, Seniors in Artsakh
The Armenian Foreign Ministry today accused Azerbaijan of deliberately targeting civilians in Artsakh, including newborn babies, mothers, and seniors. The condemnation follows today’s Azerbaijani rocket attacks on Stepanakert and Shushi. The maternity hospital in Stepanakert was heavily damaged.
The ministry’s statement reads:
"Today, on October 28, the armed forces of Azerbaijan, throughout the day, bombed and shelled the capital of the Republic of Artsakh - Stepanakert, and the second largest city - Shushi, numerous times. The residential areas of the city, civilian infrastructure, including the maternity hospital of Stepanakert were attacked. There are casualties - killed and wounded - among the civilian population.
"This war crime, which is a gross violation of international humanitarian law and customary law, clearly demonstrates that the people of Artsakh are Azerbaijan’s target, including newborn babies, mothers, and the elders. The attempts of the Azerbaijani military-political leadership to kill life in Artsakh will fail and the organizers of these crimes will be held responsible."