Արցախի ԱԳՆ մեկնաբանությունը՝ Կրակի և ռազմական գործողությունների լիակատար դադարեցման մասին համաձայնագրի ուժի մեջ մտնելու 26-ամյակի կապակցությամբ
Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության մեկնաբանությունը՝ Կրակի և ռազմական գործողությունների լիակատար դադարեցման մասին համաձայնագրի ուժի մեջ մտնելու 26-ամյակի կապակցությամբ:
1994 թ. մայիսի 12-ին ուժի մեջ է մտել Կրակի և ռազմական գործողությունների լիակատար դադարեցման մասին եռակողմ համաձայնագիրը, որը ստորագրվել է Արցախի, Ադրբեջանի և Հայաստանի կողմից՝ Ռուսաստանի միջնորդությամբ:
Հրադադարի մասին համաձայնագիրը ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացում միակ շոշափելի ձեռքբերումն է, որը հակամարտության հիմնական կողմերից մեկի՝ Արցախի Հանրապետության ուղղակի և լիիրավ մասնակցությամբ լիարժեք եռակողմ բանակցությունների արդյունքն էր:
Անժամկետ հրադադարին հասնելու ուղին հեշտ չէր։ Պատերազմին վերջ դնելու նախորդ փորձերը ձախողվում էին Ադրբեջանի դիրքորոշման պատճառով, որը, վստահ լինելով իր ռազմատեխնիկական գերազանցության մեջ, հույս ուներ հակամարտությունը լուծել ուժային եղանակով: Դիվանագիտական հաջողությունը հնարավոր դարձավ միայն այն բանից հետո, երբ Արցախի պաշտպանության բանակը ետ մղեց Ադրբեջանի զինված ագրեսիան և ապահովեց հանրապետության անվտանգ սահմանները՝ դրանով իսկ լրջորեն խաթարելով հակամարտությունը ռազմական ուժի միջոցով լուծելուն ուղղված Բաքվի ներուժը։
Անժամկետ հրադադարի հաստատման մասին համաձայնագրին հասնելու ճանապարհին մեկ այլ խոչընդոտ էր Արցախի Հանրապետության հետ ուղղակի բանակցություններ վարելու Ադրբեջանի դժկամությունը: Սակայն իր ռազմական ներուժի զգալի թուլացումից հետո Ադրբեջանի իշխանությունները ոչ միայն դադարել են խոչընդոտել բանակցային գործընթացում պաշտոնական Ստեփանակերտի լիարժեք ներգրավվածությանը, այլև հենց իրենք են բազմիցս անմիջական շփումներ նախաձեռնել Արցախի իշխանությունների հետ, այդ թվում՝ ամենաբարձր մակարդակով: Ուղղակի բանակցություններ վարելու համար հիմնական խոչընդոտի վերացումը թույլ է տվել կենտրոնանալ էական հարցերի վրա, ինչը հիմք է դրել հետագա դիվանագիտական հաջողությանը՝ կրակի և ռազմական գործողությունների դադարեցման անժամկետ ռեժիմի հաստատմանը։
Դժվար է գերագնահատել 1994 թ. մայիսի 12-ի համաձայնագրի կարևորությունը, որը հնարավորություն է տվել ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտությունը տեղափոխել քաղաքական-դիվանագիտական հուն և պայմաններ ստեղծել, որպեսզի կողմերը միջազգային միջնորդների աջակցությամբ կարողանան իրենց ջանքերն անմիջականորեն կենտրոնացնել բանակցությունների միջոցով հակամարտության վերջնական կարգավորման ուղիներ փնտրելու վրա։
Ցավոք, հետագա տարիներին չհաջողվեց զարգացնել այս նվաճումը, ինչը պայմանավորված էր նրանով, որ Ադրբեջանը վերադարձավ առճակատման, սպառնալիքների և Արցախի ուղղակի մասնակցությամբ բանակցություններից հրաժարվելու իր նախկին քաղաքականությանը։
1994 թ. մայիսի 12-ի համաձայնագիրը ցույց է տալիս, որ հակամարտության կարգավորման գործընթացի հաջողությունը կախված է երկու առանցքային պայմաններից՝ հակամարտությունը ուժի միջոցով լուծելու հնարավորության վերաբերյալ ցանկացած պատրանքի բացառում և լիարժեք եռակողմ բանակցությունների կազմակերպում, որտեղ հակամարտության յուրաքանչյուր կողմ բանակցություններ է վարում իր անունից և իր իրավասության ներքո գտնվող հարցերի շուրջ։ Արցախի Հանրապետությունը վերահաստատում է իր հավատարմությունը հակամարտության բացառապես խաղաղ կարգավորմանը և հետևողականորեն ջանքեր է գործադրում հրադադարի ռեժիմի լիարժեք պահպանման համար՝ պատրաստ լինելով կանխել Ադրբեջանի կողմից հերթական ագրեսիայի սանձազերծման ցանկացած փորձ։

The Artsakh Foreign Ministry issued the following statement on the 26th anniversary of the May 1994 cessation of hostilities agreement.
On May 12, 1994, the trilateral agreement on the full cessation of fire and hostilities signed by Artsakh, Azerbaijan and Armenia, under the mediation of Russia, entered into force.
The ceasefire agreement has been the only tangible achievement in the Azerbaijan-Karabakh conflict settlement process, which resulted from the full-fledged trilateral negotiations, with the direct and equal participation of one of the main parties to the conflict - the Republic of Artsakh.
The path to the termless ceasefire was not easy. The previous attempts to put an end to the war were undermined due to the position of Azerbaijan, which, being confident of its military-technical superiority, hoped to solve the conflict by force. Diplomatic success was possible only after the Defense Army of Artsakh had repelled the armed aggression of Azerbaijan, ensured the safe borders of the Republic and thereby seriously undermined the potential of Baku aimed at resolving the conflict by military force.
Another obstacle on the path to the agreement on the establishment of termless ceasefire was the unwillingness of Azerbaijan to conduct direct negotiations with the Republic of Artsakh. However, after a significant weakening of its military potential, the Azerbaijani leadership not only stopped hindering the full involvement of official Stepanakert in the negotiation process, but on numerous occasions initiated direct contacts with the authorities of Artsakh, including at the highest level. Removing the main obstacle to the direct negotiations allowed to concentrate on issues of substance, thereby laying the foundation for the subsequent diplomatic achievement – establishment of full cessation of fire and hostilities.
It is difficult to overestimate the full significance of the Agreement of May 12, 1994, which allowed to transfer the Azerbaijan-Karabakh conflict to the political-diplomatic track and to create conditions for the parties, with the support of the mediators, to focus their efforts solely on finding ways to the final settlement of the conflict through negotiations.
Unfortunately, this achievement was not developed in the subsequent years, due to the return of Azerbaijan to its previous policy of confrontation, threats and refusal to negotiate directly with Artsakh.
The Agreement of May 12, 1994 demonstrates that the progress in the conflict settlement process depends on two key conditions: exclusion of any illusions for the possibility of resolving the conflict by force and organization of full-fledged trilateral negotiations, in which each of the parties to the conflict negotiates on its own behalf and on the issues within its competence.
The Republic of Artsakh reiterates its commitment to the exclusively peaceful settlement of the conflict and exerts consistent efforts to fully maintain the ceasefire, while being ready to decisively prevent any attempt by Azerbaijan to unleash another aggression.