ԱԳՆ․ «Ադրբեջանը նպատակ ունի արժեզրկել ՌԴ խաղաղապահ ուժերի ներկայությունը հակամարտության գոտում»
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը՝ Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից դեկտեմբերի 11-ին և 12-ին հրադադարի ռեժիմը խախտելու դեպքերի վերաբերյալ հայտարարություն է տարածել, որում մասնավորապես ասվում է հետևյալը․
«Դեկտեմբերի 11-ին՝ ժամը 20:40-ի սահմաններում, օգտվելով այն փաստից, որ Արցախի Հանրապետության տվյալ հատվածում խաղաղապահ ուժեր տեղակայված չեն, Ադրբեջանի զինված ուժերի հատուկջոկատային ստորաբաժանումները գրոհ են ձեռնարկել արցախա-ադրբեջանական շփման գծի՝ Հադրութի շրջանի Հին Թաղեր և Խծաբերդ բնակավայրերի հատվածում, ինչի հետևանքով տարբեր աստիճանների հրազենային վիրավորումներ են ստացել ՊԲ վեց զինծառայողներ: Ադրբեջանական ուժերը սադրիչ գործողությունները շարունակել են նաև այսօր՝ Շուշիի շրջանի Մեծ Շեն և Հին Շեն բնակավայրերի ուղղությամբ:
Խստորեն դատապարտելով Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական բարձրագույն ղեկավարության՝ մարտական գործողությունների դադարեցման և ռուս խաղաղապահների տեղակայման վերաբերյալ եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած պարտավորությունների այս կոպտագույն խախտումը՝ ընդգծում ենք, որ նշված գործողությունները նպատակ ունեն արժեզրկել Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ ուժերի ներկայությունը հակամարտության գոտում:
Ադրբեջանական կողմը, հավատարիմ մնալով իր ավանդական գործելաոճին, տվյալ սադրանքը հրահրեց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների՝ տարածաշրջան այցելության օրերին: Ըստ էության, համանախագահ երկրների ջանքերի դեմ ուղղված այս մարտահրավերն օրերս Բաքվում տեղի ունեցած շքերթի ժամանակ Թուրքիայի և Ադրբեջանի ղեկավարների կողմից հայ ժողովրդին ուղղված ռազմատենչ և անընդունելի հայտարարությունների շարունակությունն է: Նման գործելաոճը ևս մեկ անգամ ի ցույց է դնում թուրք-ադրբեջանական ծավալապաշտական քաղաքականությունը, ինչը շարունակում է խաթարել տարածաշրջանային անվտանգությունն ու կայունությունը և հղի է ծավալմամբ հարակից տարածաշրջաններ:
Պաշտոնական Բաքվի այս գործողություններն առավել հրամայական են դարձնում ադրբեջանական վերջին ագրեսիայի հետևանքների վերացումը, այդ թվում՝ Արցախի տարածքների դեօկուպացիան և արցախահայության վերադարձը իրենց բնակության վայրեր:
Հաշվի առնելով Ադրբեջանի կողմից ուժի կիրառմամբ իր միջազգային պարտավորությունների խախտման անպատժելիության փաստը և դրա հետևանքները՝ կոչ ենք անում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրներին աներկբա, հստակ և հասցեագրված արձագանքել ադրբեջանական կողմի՝ հրադադարի խախտման, էթնիկ զտման և հայկական բնակավայրերի գրավմանն ուղղված այս գործողություններին»:

Armenia Calls on Minsk Group to Address Azerbaijani Ceasefire Violations
On December 11, around 8:40 pm, the special forces of the Azerbaijani armed forces launched an attack on the Artsakh-Azerbaijani line of contact in the area of Hin Taghlar and Khtsaberd villages of the Hadrut region of Artsakh, taking advantage of the fact that peacekeeping forces were not deployed in that area of the Republic of Artsakh.
Six servicemen of the Artsakh Defense Army were wounded as the result of the offensive. The Azerbaijani forces continued their provocative actions also today in the direction of Mets Shen and Hin Shen villages.
While strongly condemning this gross violation of the commitments by the top military-political leadership of Azerbaijan under the trilateral statement on the cessation of hostilities and the deployment of Russian peacekeepers, we emphasize that above mentioned actions are aimed at devaluating the presence of the peacekeepers of the Russian Federation in the conflict zone.
The Azerbaijani side, while adhering to its traditional behaviour, undertook this provocation during the visit of the OSCE Minsk Group Co-Chairs to the region. In fact, this challenge to the efforts of the OSCE Minsk Group Co-Chair countries is a continuation of the warmongering and unacceptable statements of the leaders of Turkey and Azerbaijan addressed to the Armenian people during the recent parade in Baku. Such behaviour once again demonstrates the Turkish-Azerbaijani expansionist policy, which continues to undermine regional security and stability and threatens to expand into neighboring regions.
Those actions of the official Baku further underline the imperative to eliminate the consequences of the recent Azerbaijani aggression, including the de-occupation of the territories of Artsakh and the return of the Armenians of Artsakh to their places of residences.
Taking into account the fact of impunity for Azerbaijan’s violations of its international obligations through the use of force and the consequences of such actions, we call on the OSCE Minsk Group Co-Chair countries to unequivocally and clearly address Azerbaijan's actions aimed at violating the ceasefire regime, pursuing its policy of ethnic cleansing and occupying the Armenian settlements.