Հաշտություն՝ Մանվել Գրիգորյանի փաստաբանի և ցուցարարների միջև
Վերաքննիչ քրեական դատարանում այսօր շարունակվում էր Մանվել Գրիգորյանի խափանման միջոցի գործով դատական նիստը:
Այսօր դատարանի դիմաց դարձյալ քաղաքացիներ էին հավաքվել, սակայն նախորդ օրերի համեմատ՝ նրանց թիվն անհամեմատ քիչ էր: Վերջիններս նշում էին, որ չեն պատրաստվում փակել փողոցները, թեև Գրիգորյանի խափանման միջոցի գործով դատական նիստի առաջին օրերին փակել էին որոշ ճանապարհներ, վիճաբանության մեջ մտել նրա փաստաբան Արսեն Մկրտչյանի հետ:
Նշենք, որ այսօր դատական նիստի ընթացքում դատավոր Արսեն Նիկողոսյանին ինքնաբացարկի հերթական միջնորդությունն է ներկայացվել, որով դեռևս որոշում չի կայացվել:
Դատարանը քննում է ինչպես Գրիգորյանին գրավի դիմաց ազատ արձակելու Դատախազության, այնպես էլ Գրիգորյանի կալանքի ժամկետն ավելի վաղ երկարացնելու վերաբերյալ պաշտպանական կողմի բողոքները:
Գրիգորյանի պաշտպան Արսեն Մկրտչյանը հաջորդ դատական նիստի օրը լրագրողներին չասաց:
Նիստի ավարտից հետո դատարանի դիմաց հավաքված ցուցարարները զրուցեցին Արսեն Մկրտչյանի հետ, և նշեցին, որ նրա դեմ ոչինչ չունեն, որ հարգում են նրա աշխատանքը: Ցուցարարների և Մկրտչյանի զրույցն ավարտվեց ձեռքսեղմամբ ավարտվեց:
Հունիսի 16-ին Մանվել Գրիգորյանը ձերբակալվել է, ապա հունիսի 19-ին Ազգային ժողովի պատգամավորների քվեարկությամբ զրկվել պատգամավորական անձեռնմխելիությունից ու դատարանի որոշմամբ կալանավորվել: Դեկտեմբերի 21-ին առաջին ատյանի դատարանը Գրիգորյանին գրավի դիմաց ազատ արձակելու որոշում է կայացրել, որը Դատախազությունը բողոքարկել է:

Адвокат Манвела Григоряна и участники акции протеста помирились
В Апелляционном уголовном суде сегодня продолжилось судебное заседание по делу об избрании меры пресечения Манвелу Григоряну.
Сегодня перед зданием суда опять собрались граждане, но в отличие от предыдущих дней их число сократилось. Участники акции протеста заявлии, что не собираются перекрывать улицы или вступать в конфликт с адвокатом Григоряна Арсеном Мкртчяном.
Отметим, что на сегодняшнем судебном заседании было вновь представлено ходатайство о самоотводе судьи Арсена Никогосяна, решение по которому пока не приинято.
Суд также рассматривает жалобу прокуратуры на освобождение Григоряна под залог и жалобу адвокатов на решение о продлении срока ареста их подзащитному.
По завершении заседания суда находившиеся там граждане побеседовали с Арсеном Мкртчяном, отметив, что ничего против него не имеют и уважают его работу. Беседа завершилась рукопожатием.
Манвелу Григоряну выдвинуто обвинение в незаконном приобретении и хранении оружия и боепприпасов, хищении вверенного ему чужого имущества в особо крупном размере.
16 июня в принадлежащих Григоряну или находящихся в его распоряжении особняках, автомобилях, зданиях, строениях были проведены шесть обысков, в результате которыъ было обнаружено и изъято большое количество гранат, противотанковых мин, тротиловых шашек, более 17 тысяч патронов различного калибра, другие боеприпасы и оружие.
21 декабря суд первой инстанции принял решение об освобождении М.Григоряна под залог, которое прокуратура обжаловала.