Ֆրանսիայում արտակարգ մարդասիրական օգնության հանձնախումբ է ստեղծվել՝ ի նպաստ Հայաստանի
Ֆրանսիայի հայկական հիմնադրամը, «Ազնավուր» հիմնադրամը և ՀԲԸՄ Ֆրանսիան հայտարարում են արտակարգ մարդասիրական օգնության տրամադրման գործընթացը համակարգող հանձնախմբի ստեղծման մասին։ Այս մասին հաղորդում է «Ազնավուր» հիմնադրամը:
Հինգշաբթի՝ նոյեմբերի 12-ին, Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը Ելիսեյան պալատում ընդունել է բարեգործական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներին` հաստատելու Ֆրանսիայի աջակցությունը Հայաստանին և Արցախին հրադադարի հաստատումից հետո:
Հանրապետության նախագահության հրավերով հանդիպմանը մասնակցել են հետևյալ բարեգործական կազմակերպությունները՝ Ֆրանսիայի հայկական հիմնադրամ (ի դեմս հիմնադրամի նախագահ Բեդրոս Թերզյանի); «Ազնավուր» հիմնադրամ (ի դեմս Հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Կրիստինա Ազնավուրի) և Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության (ՀԲԸՄ) Ֆրանսիա (ի դեմս Միության նախագահ Նադյա Գործունյանի): Հանդիպմանը ներկա էին նաև Յուրի Ջորկաեֆը, Նիկոլա Ազնավուրը, Անդրե Մանուկյանը և Ստեֆան Հասբանյանը:
Հանդիպման ավարտին Ֆրանսիայի Արտաքին գործերի նախարարությանը կից ճգնաժամերի հաղթահարման և աջակցության կենտրոնի հետ միասին կազմավորվել է աշխատանքային խումբ` սատարելու Հայաստանին աջակցող բարեգործական կազմակերպությունների նախաձեռնությունները:
Ֆրանսիայի հայկական հիմնադրամը, «Ազնավուր» հիմնադրամը և Հայկական բարեգործական ընդհանուր միությունը (ՀԲԸՄ), համագործակցելով Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարարության և նախագահի աշխատակազմի հետ, հայտարարում են արտակարգ հանձնախմբի ստեղծման մասին, որը կզբաղվի Ֆրանսիայից Հայաստան ուղարկվող մարդասիրական և բժշկական օգնության համակարգման հարցերով: Միավորումը պատրաստ է համագործակցել բոլոր այն բարեգործական կազմակերպությունների հետ, որոնք ցանկանում են աջակցել պատերազմի արդյունքում տեղահանված բնակչությանը, որ բախվել է բազմաթիվ հրատապ կարիքների:

France: Committee to Coordinate Emergency Aid to Armenia, Artsakh
The Armenian Foundation of France, the Aznavour Foundation and AGBU France have announced the establishment of a committee to coordinate the process of providing emergency humanitarian assistance to Karabakh and Armenia.
On Thursday, November 12, French President Emanuel Macron received representatives of charities at the Elysée Palace to reaffirm France's support for Armenia and Artsakh following the ceasefire.
The following charitable organizations took part in the meeting at the invitation of the Presidency of the Republic: the Armenian Foundation of France (represented by the President of the Foundation Bedros Terzian); Aznavour Foundation (represented by the Foundation's Executive Director Christina Aznavour) and the Armenian General Benevolent Union (AGBU) France (represented by Nadia Gortsunian, President of the Union). Yuri Djorkaeff, Nikola Aznavour, Andre Manukian and Stefan Hasbanian were also present at the meeting.
At the end of the meeting, a working group was formed together with the Crisis Resolution Support Center under the French Ministry of Foreign Affairs to support the initiatives of charitable organizations supporting Armenia.