Նիկոլ Փաշինյան. «Ինչ ընտրական օրենսգրքով էլ անցնեն արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները, ժողովրդի հաղթանակն անխուսափելի է»
Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերով անդրադարձել է Ընտրական օրենսգիրք սահմանադրական օրենքի նախագծի քվեարկության տապալմանը:
«Առաջարկվող փոփոխություններն ընտրական օրենսգիրքն առավել ժողովրդավարական դարձնելու նպատակ ունեին, և Ընտրական օրենսգիրքը առավել պարզ դարձնելու նպատակ ուներ: Իմ քաղաքական գնահատականը հետևյալն է՝ ԱԺ-ն ևս մեկ անգամ ի ցույց դրեց, որ խորհրդարանական արտահերթ ընտրություններն անխուսափելի են, որովհետև այսօրվա քվեարկությունը ցույց է տալիս իրերի իրական դրությունը, երբ խորհրդարանական մեծամասնությունը և նրա կողմնակիցներն ամեն ինչ անում են սաբոտաժի քաղաքականություն իրականացնելու համար»,- ասաց Փաշինյանը:
Հիշեցնենք, որ նախագիծը չընդունվեց 56 կողմ, 3 դեմ ձայների հարաբերակցությամբ:
Նիկոլ Փաշինյանի համոզմամբ՝ այս քայլերով խորհրդարանական մեծամասնությունը փորձում է արտահերթ ընտրությունները վերածել ռևանշի գործիքի:
«Ես ուզում եմ ասել հետևյալը, եթե անգամ արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները տեղի ունենան գործող ընտրական օրենսգրքով, դա միևնույն է որևէ բան չի փոխում, որովհետև ժողովրդի հաղթանակն անխուսափելի է, վերադարձ անցյալին չկա ու չի լինելու, այնպես որ ՀՀ քաղաքացիներին կոչ եմ անում իրապես պատրաստվել արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններին: Կոչ եմ անում իշխանափոխությունը հասցնել իր վերջնական հանգրվանին, ինչ ընտրական օրենսգրքով էլ անցնեն արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները, ժողովրդի հաղթանակը անխուսափելի է, և վերադարձ անցյալին չի լինելու. սկզբունքորեն շարունակվելու է պայքարը ապօրինությունների ու կոռուպցիայի դեմ: Էնպես որ ժողովուրդ ջան, դուխով, հեղափոխությունը հասնելու է իր վերջնական հանգրվանին. դեկտեմբերին տեղի են ունենալու արտահերթ խորհրդանական ընտրություններ»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:

Никол Пашинян: “По какому бы Избирательному кодексу ни прошли внеочередные парламентские выборы, победа народа неизбежна”
Исполняющий обязанности премьер-министра Никол Пашинян в прямом эфире на своей фейсбуковской странице коснулся отклонения парламентом проекта конституционного закона “Избирательный кодекс”.
“Предложенные изменения преследовали цель сделать Избирательный кодекс более демократичным и максимально простым. Моя политическая оценка состоит в следующем: Национальное Собрание в очередной раз доказало, что внеочередные парламентские выборы неизбежны. Сегодняшнее голосование показало реальное положение вещей, а именно: парламентское большинство и его сторонники делают все для осуществления политики саботажа”,- сказал Никол Пашинян.
Напомним, что проект закона о поправках к Избирательному кодексу был отклонен 56 голосами “за” и тремя “против”.
Никол Пашинян выразил убежденность, что этими шагами парламентское большинство пытается превратить внеочередные выборы в и нструмент реванша.
“Даже если внеочередные парламентские выборы пройдут по действующему Избирательному кодексу, это все равно ничего не изменит, так как победа народа неизбежна. Возврата к прошлому нет и не будет, поэтому я призываю граждан РА готовится к внеочередным парламентским выборам. Призываю довести процесс смены власти до конца. По какому бы Избирательному кодексу ни прошли внеочередные парламентские выборы, победа народа неизбежна. Принципиальная борьба с беззакониями и коррупцией будет продолжена. Революция достигнет своего конца. В декабре пройдут внеочередные парламентские выборы”,- сказал Никол Пашинян.