Արմեն Գևորգյանի խափանման միջոցի գործով որոշումը կհրապարակվի վաղը
Դատարանը հեռացել է խորհրդակցական սենյակ՝ Հայաստանի նախկին փոխվարչապետ Արմեն Գևորգյանի խափանման միջոցի վերաբերյալ որոշում կայացնելու: Այս մասին դատական նիստերի դահլիճից դուրս գալիս ասաց նրա պաշտպան Էրիկ Ալեքսանյանը:
Նշենք, որ Հատուկ քննչական ծառայությունը դեկտեմբերի 11-ին Գևորգյանին երեք նոր մեղադրանք է առաջադրել և դիմել դատարան՝ նրա նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու վերաբերյալ:
Խափանման միջոցի վերաբերյալ որոշումը կհրապարակվի վաղը՝ ժամը 16:00-ին:
Պաշտպանի խոսքով՝ Գևորգյանը դատարանում հայտարարություն է արել, իսկ թե ինչ բովանդակությամբ՝ Էրիկ Ալեքսանյանը չնշեց: Վերջինս չպատասխանեց նաև հարցին՝ Արմեն Գևորգյանն իր կալանավորման միջնորդության մեջ քաղաքական ենթատեքստ տեսնում է, թե ոչ:
«Եթե քննիչի կողմից Գևորգյանին կալանավորելու վերաբերյալ միջնորդությունը մերժվի, այսինքն՝ նա շարունակվի գտնվել ազատության մեջ, ապա ինքը հանդես կգա հայտարարությամբ և կտա պարզաբանումներ»,- ասաց Ալեքսանյանը՝ հավելելով, որ իրենց կողմից ներկայացվել են փաստարկներ և ապացույցներ այն մասին, որ ազատության մեջ մնալու դեպքում Գևորգյանը պատշաճ վարքագիծ կդրսևորի:
Պաշտպանը նշեց, որ ներկայացրել է նաև գրավի միջնորդություն, սակայն գրավի չափ չի նշել: Քննիչն, ըստ Ալեքսանյանի, առարկել է գրավի միջնորդության դեմ:
Մարտի 1-ի իրադարձություններից հետո դրանք ուսումնասիրող փաստահավաք խմբում տեղեկություններ էին շրջանառվում, որ Արմեն Գևորգյանը, որը զբաղեցնելիս է եղել անվտանգության խորհրդի քարտուղարի պաշտոնը, մարտի 1- ի ցերեկը որպես իշխանության ներկայացուցիչ մասնակցել է միջազգային կառույցների հետ բանակցություններին: Ալեքսանյանն այս առնչությամբ հարցին չպատասխանեց:
Պաշտպանը չպատասխանեց նաև հարցին՝ արդյոք Ռոբերտ Քոչարյանի մտերիմ Գևորգյանը տեղյակ եղել է արտակարգ դրություն հայտարարելու հրամանի մասին:
ՀՔԾ պետ Սասուն Խաչատրյանն ավելի վաղ լրագրողների հետ զրույցում ասել է, թե հիմնավորվել է Wikileaks-ի հրապարակումն այն մասին, որ Գևորգյանը մեկ այլ պաշտոնյայի հետ միասին փորձել է ճնշում գործադրել ՍԴ նախկին դատավոր Վալերի Պողոսյանի վրա, երբ ՍԴ-ում վիճարկվել են 2008-ի նախագահական ընտրությունների արդյունքները:
Ալեքսանյանը, արձագանքելով այս հայտարարությանը, ասաց, որ ինքն այդ հայտարարությանը ծանոթ չէ, բայց եթե նման բան է ասվել, ապա չպետք է մոռանալ անմեղության կանխավարկածի մասին: Պաշտպանն ընդգծեց, որ յուրաքանչյուր նման հայտարարություն ոչ միայն անմեղության կանխավարկածի խախտում է, այլ նաև որոշակի ազդեցություն կարող է թողնել հասարակության վրա, ատելություն մտցնել հասարակության մեջ, որն էլ իր ազդեցությունը կարող է թողնել պետական համակարգի վրա:
Նշենք, որ դատական նիստի ընթացքին հետեւող լրագրողների համար պարզ էր, որ նիստը լարված է ընթանում, քանի որ պարբերաբար դատարանի դահլիճից բարձր ձայներ էին լսվում:

Решение по ходатайству об аресте Армена Геворкяна будет оглашено завтра
Суд удалился в совещательную комнату для принятия решения о мере пресечения бывшему вице-премьеру Армении Армену Геворкяну. Об этом по завершении судебноого заседания сообщил адвокат Геворкяна Эрик Алексанян. Решение будет оглашено завтра в 16.00.
Отметим, что 11 декбаря Специальная следственная служба предъявила Армену Геворкяну три новых обвинения, а также обратилась в суд с ходатайством о его аресте.
По словам адвоката, Армен Геворкян выступил в суде с заявлением, содержание которого Э.Алексанян не стал раскрывать. Он также не ответил на вопрос, усматривает ли Геворкян политический подтекст в ходатайстве о своем аресте.
“Если ходатайство об аресте Армена Геворкяна будет отклонено, то есть он будет продолжать оставаться на свободе, то выступит с заявлением и разъяснениями”,- сказал Алексанян, добавив, что с их стороны представлены аргументы и доказательства того, что в случае пребвания на свободе Армен Геворкян проявит надлежащее поведение.
Адвокат также сообщил, что подано ходатайство о залоге, размер которого он не назвал. Однако следователь возразил против применения залога.
В созданной после событий 1 марта группе по сбору фактов относительно происходившего в те дни в Ереване, муссировались сведения о том, что Армен Геворкян, занимавший в то время должность секретаря Совета безопасности, днем 1 марта как представитель власти участвовал в переговорах с международными структурами. Это обстоятельство Эрик Алекснан не стал комментировать.
Адвокат не ответил и на вопрос, был ли Армен Геворкян, находившийся в близких отношениях с Робертом Кочаряном, осведомлен о приказе по введению чрезвычайного положения.
Ранее начальник ССС Сасун Хачатрян сказал журналистам, что публикация о том, что когда в Конституционном суде оспаривались результаты президентских выборов 2008 г., Геворкян вместе с другим должностным лицом пытался оказать давление на бывшего судью КС Валерия Погосяна.
Отвечая на этот вопрос, Алексанян сказал, что он не знаком с этим заявлением, но если об этом было сказано, то не следует забывать о презумпции невиновности.
Отметим, что для находившихся в зале суда журналистов было ясно, что заседание проходит в напряженной обстановке, так как периодически слышались громкие голоса.