Կայացել է ՀՀ-ԵՄ Մարդու իրավունքների շուրջ երկխոսության 10-րդ հանդիպումը
Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակությունը տեղեկացնում է, որ Եվրոպական միության և Հայաստանի Հանրապետության միջև Մարդու իրավունքների շուրջ կանոնավոր երկխոսության  հերթական 10-րդ հանդիպումը տեղի է ունեցել Բրյուսելում 2019 թվականի ապրիլի 8-ին: Եվրամիությունն ու  Հայաստանն անդրադարձել են ԵՄ-ՀՀ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի (ՀԸԳՀ) իրականացման շարունակականությունն ապահովելու պատրաստակամությանը: Հայաստանում տեղի ունեցած վերջին ընտրություններից հետո ՀՀ քաղաքացիների շրջանում մեծ են ակնկալիքները ժողովրդավարության և օրենքի գերակայության ամրապնդման, կոռուպցիայի դեմ պայքարի և մարդու իրավունքների պաշտպանության և ամրապնդման շուրջ: Համաձայնագրով Եվրամիությունը և Հայաստանի Հանրապետությունը  հանձնառու են ամրապնդել հարգանքը հիմնարար ազատությունների նկատմամբ:
Հանդիպման ընթացքում ԵՄ և ՀՀ քննարկել են հավաքների և արտահայտման ազատությանը, ընտրական ոլորտի բարեփոխումներին, գենդերային հավասարությանը, հակախտրականության քաղաքականությանը, արդարադատության ոլորտի, քրեակատարողական հաստատությունների բարեփոխումներին, ինչպես նաև աշխատանքային իրավունքներին վերաբերող հարցեր: Լրատվությանն առնչվող ՀՀ օրենսդրության հետագա փոփոխությունները կարող են բաձրացնել թափանցիկության և բազմակարծության մակարդակը:
Հայաստանը հաստատել է իր հաձնառությունը  հետամուտ լինելու արդարադատության ոլորտի,  մասնավորապես՝ բոլորի օրենքի առջև հավասարության սկզբունքի ապահովման, դատական իշխանության  անկախության, ինչպես նաև զսպումների և հակակշիռների արդյունավետ մեխանիզմի ուղղությամբ բարեփոխումների իրականացմանը: Խիստ կարևոր է, որ Հայաստանում ընդունվի միջազգային չափանիշներին համապատասխանող  խտրականության դեմ պայքարի վերաբերյալ օրենսդրություն և ստեղծվի Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակին կից գործող իրավահավասարության ապահովման  ազգային մարմին: Մարդու իրավունքների պաշտպանի և ՄԻՊ աշխատակազմի կողմից դրական քայլեր են ձեռնարկվել շուրջօրյա օգնության թեժ գիծ ստեղծելու և արագ արձագանքման թիմ ձևավորելու ուղղությամբ:
Եվրամիությունն ու Հայաստանը քննարկել են Գենդերային հավասարության մասին 2019-2023 թվականների ազգային ռազմավարության նախագծի մշակումը: Կողմերն ընդգծել են հանրային իրազեկության մակարդակի բարձրացման և գենդերային հավասարության խթանման կարևորությունը՝ հատկապես կրթության միջոցով,  ինչպես նաև վերահաստատել են աջակցությունն այդ ուղղությամբ:
Հայաստանի իշխանությունների և Խոշտանգումների և անմարդկային և արժանապատվությունը նվաստացնող վերաբերմունքի կանխարգելման եվրոպական կոմիտեի (ԽԿԿ) միջև սերտ համագործակցությունը կարող է օգտակար լինել: Անհրաժեշտ է, որ Հայաստանի կանխարգելման ազգային մեխանիզմը շարունակի կարողությունների զարգացման միջոցով բարելավել մշտադիտարկումները և գնահատել հոգեբուժական հաստատություններում, ոստիկանությունում, քրեակատարողական հիմնարկներում և անչափահասների ուղղիչ հիմնարկներում տիրող իրավիճակը:
Հավատարիմ իր կողմից որդեգրված քաղաքականությանը Մարդու իրավունքների շուրջ երկխոսությանն ընդառաջ Եվրոպական միությունը հանդիպումներ և խորհրդակցություններ է անցկացրել հայաստանյան և միջազգային ՔՀ կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ: Երկխոսության արդյունքում մշակվել են Գործառնական եզրակացություններ՝հստակ գործողություններով, որոնք կմշտադիտարկվեն և կքննարկվեն հաջորդ տարվա ընթացքում:
ՀՀ պատվիրակությունը գլխավորում էր ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Ավետ Ադոնցը: ԵՄ պատվիրակությունը ղեկավարում էր  Արտաքին գործողությունների եվրոպական ծառայության Արևելյան գործընկերության երկրների հետ երկկողմ հարաբերությունների բաժնի ղեկավար Ռիչարդ Թիբբելսը: Հանդիպմանը մասնակցել են նաև ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը և Արտաքին գործողությունների եվրոպական ծառայության գենդերային հարցերով գլխավոր խորհրդական Մարիա Մարինակին:

Joint EU - Armenia Press Release
On 8 April 2019, the European Union and Armenia held the 10th round of their regular Human Rights Dialogue in Brussels. The EU and Armenia referred to their readiness to continue implementation of the EU-Armenia Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement (CEPA).
After the latest elections in Armenia, the expectations among Armenian citizens regarding the strengthening of democracy and the rule of law, fight against corruption and protection and enhancement of human rights are high. The CEPA commits the EU and Armenia to strengthening respect for fundamental freedoms.
At the meeting the EU and Armenia discussed freedom of assembly and expression, electoral reforms, gender equality, antidiscrimination policy, judicial and penitentiary reforms, as well as labour rights. Further amendments to Armenia’s media related legislation would ensure greater transparency and plurality.
Armenia confirmed its commitment to pursue justice reforms, notably to the principle of equality before the law, to an independent judiciary and to an effective mechanism of checks and balances. It is crucial that Armenia adopts a comprehensive anti-discrimination law in line with international standards and establishes a national equality body under the Human Rights Defender's office. The Human Rights Defender and his office have taken positive steps to set up round-the-clock helplines and rapid response teams.
The EU and Armenia discussed the preparation of the draft National Strategy on Gender Equality 2019-2023. Both sides highlighted the importance of raising public awareness and promoting gender equality, especially through education, and reiterated its support to this end.
Close co-operation between the Armenian authorities and the European Committee for the Prevention of Torture and Inhuman and Degrading Treatment (CPT) would be beneficial. The Armenian National Prevention Mechanism should continue capacity building to better monitor and evaluate psychiatric institutions and the police and penitentiary and juvenile institutions.
In line with its policy, the EU met and consulted representatives of the Armenian and international civil society prior to the Human Rights Dialogue. The Dialogue meeting resulted in operational conclusions with concrete actions that will be monitored and followed up over the next year.
The Armenian delegation was headed by Mr Avet Adonts, Deputy Minister of Foreign Affairs, while the EU delegation was led by Mr Richard Tibbels, Head of Division for bilateral relations with Eastern Partnership countries at the European External Action Service. Mr Arman Tatoyan, Armenian Human Rights Defender, and Ms Mara Marinaki, Principal Advisor for gender issues from the European External Action Service also participated in the meeting.