Արցախի ԱԳՆ-ի մեկնաբանությունը Չմիավորման շարժման գագաթնաժողովի Ամփոփիչ փաստաթղթի վերաբերյալ
Ստորև ներկայացնում ենք Արցախի Հանրապետության ԱԳՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչության մեկնաբանությունը Բաքվում կայացած Չմիավորման շարժման գագաթնաժողովի Ամփոփիչ փաստաթղթում ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության էությունը խեղաթյուրող դրույթների ներառման վերաբերյալ։
«Ս․ թ․ հոկտեմբերի 25-26-ը Բաքվում կայացած Չմիավորման շարժման գագաթնաժողովի Ամփոփիչ փաստաթղթում ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության էությունը խեղաթյուրող դրույթների ներառումն Ադրբեջանի հերթական փորձն է՝ տվյալ միջազգային ֆորումից կանխապես աջակցություն ստանալ իր քաղաքականության համար՝ ուղղված Արցախի մեկուսացմանը, առճակատման շարունակմանը, Արցախի ժողովրդի կողմից իր անկապտելի իրավունքների և ազատությունների իրականացմանը խոչընդոտելուն։
Գագաթնաժողովի Ամփոփիչ փաստաթղթի ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտությանը վերաբերող ձևակերպումները հակասում են անկողմնակալության ու անաչառության սկզբունքին և միտված են միջազգային հանրության, մասնավորապես, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության՝ հակամարտության խաղաղ կարգավորմանն ուղղված ջանքերի խափանմանը։
Ֆորումի Ամփոփիչ փաստաթղթի տեքստում ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման տրամաբանությանը հակասող դրույթներ ներառելու նպատակով Ադրբեջանի՝ իր ընդունող կողմի կարգավիճակի չարաշահումը ոչ այլ ինչ է, քան Շարժման նկատմամբ բացահայտ անհարգալից վերաբերմունքի դրսևորում։
Ափսոսանք է առաջացնում այն, որ Չմիավորման շարժումն Ադրբեջանին թույլ է տալիս օգտագործել կազմակերպության հարթակը հակահայկական քարոզչության և Շարժման նպատակներին ու սկզբունքներին չհամապատասխանող արտաքին քաղաքական օրակարգի առաջմղման համար։
Կոչ ենք անում Չմիավորման շարժման անդամ պետություններին, որոնց մեծամասնությունն անկախություն և ինքնիշխանություն է ձեռք բերել ինքնորոշման իրավունքի իրացման արդյունքում, հավատարիմ մնալ իրենց իդեալներին ու Շարժման ոգուն և հարգանք ցուցաբերել Արցախի ժողովրդի կողմից իր ինքնորոշման ու զարգացման իրավունքի իրացման փաստի հանդեպ»։

Включение в итоговый документ состоявшегося 25-26 октября в Баку Саммита Движения неприсоединения положений, искажающих суть азербайджано-карабахского конфликта, является очередной попыткой Азербайджана заручиться поддержкой данного международного форума своей политики по изоляции Арцаха, продолжению конфронтации, препятствованию реализации народом Арцаха своих неотъемлемых прав и свобод.
Формулировки итогового документа Саммита, касающиеся азербайджано-карабахского конфликта, противоречат принципу объективности и беспристрастности и направлены на подрыв усилий международного сообщества, в частности, сопредседательства Минской группы ОБСЕ по мирному урегулированию конфликта.
Злоупотребление Азербайджаном своего положения принимающей стороны для включения в текст итогового документа Саммита положений, которые противоречат логике урегулирования азербайджано-карабахского конфликта, является открытым проявлением неуважения к Движению.
Вызывает сожаление, что Движение неприсоединения позволяет Азербайджану использовать свою площадку для антиармянской пропаганды и продвижения внешнеполитической повестки, которая не соответствует целям и принципам самого Движения.
Призываем государства-члены Движения неприсоединения, большинство из которых обрели независимость и суверенитет в результате реализации права на самоопределение, оставаться приверженными своим идеалам и духу Движения и проявить уважение к факту реализации народом Арцаха своего права на самоопределение и развитие.