Իրանյան պատժամիջոցների քաղաքականության հարցերով ամերիկյան փորձագետներն այցելել են Հայաստան
Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատունը տեղեկացնում է, որ ԱՄՆ պետքարտուղարության և գանձապետարանի միջգերատեսչական փորձագիտական խումբը նոյեմբերի 15-16-ին Երևանում էր՝ հայաստանյան կառավարության ու բիզնեսի գործընկերների հետ քննության առնելու Իրանի դեմ ուղղված պատժամիջոցների քաղաքականությունը: Նմանօրինակ այցերի միջոցով աշխարհի տարբեր պետությունների համար հստակեցվում ու պարզաբանվում է ամերիկյան քաղաքականությունը՝ Իրանի դեմ պատժամիջոցների մասով:
Պատվիրակությունը հանդիպեց արտաքին գործերի, էներգետիկայի, տնտեսական զարգացման և ներդրումների փոխնախարարների պաշտոնակատարների, կառավարության աշխատակազմի և արտաքին գործերի, տնտեսական զարգացման և տրանսպորտի նախարարությունների այլ պաշտոնյաների, ՀՀ Կենտրոնական բանկի փոխնախագահի, Հայ-ամերիկյան առևտրային պալատի անդամ հանդիսացող մասնավոր բանկերի ներկայացուցիչների, ակադեմիական շրջանակների ներկայացուցիչների և վերլուծաբանների հետ:
Պատվիրակությունն ընդգծեց Իրանի ռեժիմի բացասական վարքագիծը առավելագույն տնտեսական և դիվանագիտական ճնշումներով փոխելուն ուղղված ԱՄՆ ջանքերը՝ միաժամանակ նախանշելով համագործակցության ոլորտներ գործընկեր պետությունների հետ, ինչպիսին է՝ Հայաստանը:

U.S. Experts on Iran Sanctions Policy Visit Armenia for Talks
An interagency team of subject matter experts from the U.S. Departments of State and Treasury visited Yerevan November 15-16 to discuss Iran sanctions policies with counterparts in the Armenian government and business community.  This visit is the latest in a series of engagements designed to explain U.S. sanctions policy against Iran to governments around the world.
Тhe delegation met with the Armenian Acting Deputy Ministers of Foreign Affairs, Energy and Economic Development and Investment, as well as other officials in the Office of the Prime Minister, and the Ministries of Foreign Affairs, Economy, and Transportation.  They also met with the Deputy Governor of the Central Bank of Armenia as well as with private banks, members of the American Chamber of Commerce in Armenia, and Armenian academics and think tank experts.
The delegation emphasized U.S. efforts to change the Iranian regime’s malign behavior through maximum economic and diplomatic pressure, while also outlining areas for cooperation with partners like Armenia..
Detailed information and answers to common questions about U.S. government sanctions enforcement can be found by visiting the U.S. Department of Treasury Office of Foreign Assets Control’s Frequently Asked Questions here.