«Կա՛մ նոր ընտրական օրենսգրքով դեկտեմբերին արտահերթ ընտրություններ, կա՛մ՝ սաբոտաժ»
Խորհրդարանն արտահերթ նիստով քննարկեց Ընտրական օրենսգրքում լրացումներ ու փոփոխություններ կատարելու կառավարության ներկայացրած նախագիծը: Հիշեցնենք, որ այս փոփոխություններով առաջարկվում է հրաժարվել ռեյտինգային ընտրակարգից, ամբողջությամբ անցում կատարել համամասնական ընտրակարգի, ընտրվելու նվազագույն շեմի նվազեցում, կուսակցությունների դեպքում՝ 5 %-ից դարձնելով 4 %, իսկ կուսակցությունների դաշինքների պարագայում 7 %-ի փոխարեն 6 %, կանանց ներգրավվածության բարելավում՝ 25%-ի փոխարեն դարձնելով 30%:
Նախագիծը ներկայացրեց արդարադատության նախարարի պաշտոնակատար Արտակ Զեյնալյանը: Վերջինիս խոսքով՝ այժմ խորհրդարանում բացակայում է քաղաքական կայուն մեծամասնությունը, ինչը Սահմանադրության հիմնարար սկզբունքներից է:
«Սա սահմանադրական ճգնաժամ է, որը պետք է օր առաջ լուծվի»,- ասաց Արտակ Զեյնալյանը:
ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Հայկ Բաբուխանյանը, դիմելով նախարարի պաշտոնակատարին, համաձայնեց, որ առաջարկվող փոփոխությունների մեծ մասը դրական է, սակայն նկատեց՝ ժամկետների առումով խնդիր է տեսնում: Բաբուխանյանի համոզմամբ՝ նոր ընտրական օրենսգրքի փոփոխություններից հետո ընդդիմադիր ուժերը հնարավորություն չեն ունենալու ցուցակներ կազմելու և նոր օրենսգրքով ընտրություններին պատրաստվելու համար:
Արտակ Զեյնալյանն արձագանքեց՝ առաջարկվող փոփոխությունները գործող իրավակարգավորումների պարզեցում են ենթադրում:
«Անցում ենք կատարում ամբողջովին համամասնական ընտրակարգի, եղած փոփոխություններն ընդամենը պարզեցվում են. այնպիսի մեխանիզմներ են ներառված, որոնք եղածները կատարելագործում են»,- վստահեցրեց նախարարի պաշտոնակատարը:
Տեղեկացնենք, որ նախագիծն արտահերթ նիստի օրակարգ է ներառվել հատուկ ընթացակարգով, ինչը ենթադրում է, որ նախագիծը առաջինից երկրորդ ընթերցում քննարկվելու է 24-ժամյա ռեժիմով:
Սա էլ առաջացրեց ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Խոսրով Հարությունյանի դժգոհությունը, պատգամավորի խոսքով՝ նման կարճ ժամանակահատվածում հնարավոր չէ առաջարկներ ներկայացնել ու մանրամասն քննարկել:
Զեյնալյանն արձագանքեց՝ 24-ժամյա ռեժիմը տեխնիկական հաշվարկի արդյունք է, հնարավորության դեպքում առաջինից երկրորդ ընթերցման ժամանակ քննարկման ռեժիմը կերկարաձգեն:
«Ծառուկյան» խմբակցության պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանն էլ նկատեց՝ կա՛մ խորհրդարանը նոր ընտրական օրենսգրքով դեկտեմբերին ընտրությունների է գնում, կա՛մ «գնում սաբոտաժի ճանապարհով»:
«Բոլորին հորդորում եմ խոհեմության ճանապարհով գնալ և ունենալ քաղաքական կոնսենսուս ապահովելու ցանկություն»,- ասաց նա:
Արտակ Զեյնալյանն իր եզրափակիչ ելույթում առաջարկեց նախագիծը առաջինից երկրորդ ընթերցում քննարկել 24-ժամյա ռեժիմի փոխարեն 72-ժամյա ռեժիմով, սակայն առաջարկը քվեարկության չընդունվեց: Նախագիծը կքննարկվի 24-ժամյա ռեժիմով:

“Или парламент пойдет на предстоящие в декабре внеочередные выборы по новому Избирательному кодексу, или выберет путь саботажа” – Наира Зограбян
Национальное Собрание на сегодняшнем внеочередном заседании обсудило представленный правительством проект закона о внесении дополнений и изменений в Избирательный кодекс. Этими изменениями предлагается отказаться от рейтинговой системы голосования, перейти полностью на пропорсиональную избирательную систему, снизить минимальный порог прохождения в парламент для партий с 5% до 4%, для блоков – с 7% до 6%, увеличить квоту для женщин с 25% до 30%.
Законопроект представил и.о. министра юстиции Артак Зейналян. По его словам, сегодня в парламенте отсутствует стабильное политическое большинство. “Это конституционный кризис, который необходимо разрешить как можно скорее”,- отметил Зейналян.
Законопроект включен в повестку внеочередного заседания НС для обсуждения по специальной процедуре, которая предусматривает проведение первого и второго чтений в течение 24 часов.
Это вызвало недовольство депутата-республиканца Хосрова Арутюняна, который заявил, что за столь короткое время невозможно представить предложения и обсудить детали.
Зейналян пояснил, что 24-часовой режим – результат технического расчета, при возможности время между первым и вторым чтениями будет увеличено.
Депутат фракции “Царукян” Наира Зограбян отметила, что или парламент пойдет на предстоящие в декабре внеочередные выборы по новому Избирательному кодексу, или выберет путь саботажа.
“Призываю всех проявить благоразумие и обеспечить политическй консенсус”,- сказала Н.Зограбян.
В своем заключительном выступлении глава Минюста предложил провести первое и второе чтения в 72-часовом режиме, однако парламент не проголосовал за это предложение. Проект будет обсужден в течение 24 часов.