ՔՊ անդամ Հրաչյա Հակոբյանը վստահ է՝ Նարեկ Բաբայանը կընդունի իր պարտությունը և կշնորհավորի ընտրված քաղաքապետին
Կապանի քաղաքապետի ընտրություններում «Իմ քայլը» դաշինքի թեկնածու Նարեկ Բաբայանի պարտությունը «հերթական ապացույցն է, որ Հայաստանում լիակատար ժողովրդավարություն է»:
Այս մասին «Հետք»-ի հետ զրույցում ասաց «Ելք» խմբակցության պատգամավոր, «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության անդամ Հրաչյա Հակոբյանը:
«Իշխանության առաջադրած թեկնածուն պարտվեց այլ թեկնածուի. այլևս բոլորի համար ակնհայտ է, որ իշխանությունը որևէ լծակ չի օգտագործել, խոսք չի կարող լինել ընտրակաշառք հասկացության մասին: Եղել են արտահերթ ընտրություններ և արդար ընտրություններում հաղթել է ժողովրդի թեկնածուն»,- ասաց Հրաչյա Հակոբյանը:
Հիշեցնենք, որ երեկ Կապանի քաղաքապետի արտահերթ ընտրություններ էին. Սյունիքի մարզպետի տեղակալ, ՔՊ անդամ Նարեկ Բաբայանը ստացել էր 6443, Կապանի լեռնահարստացման կոմբինատի իրավաբան Էդգար Հովհաննիսյանը՝ 208, իսկ անկուսակցական Գևորգ Փարսյանը՝ ստանալով 8041 ձայն՝ հաղթել:
Մեր հարցին՝ միգուցե իրենց առաջադրած թեկնածուն հայտնի չի՞ եղել Կապանում, և դա է պատճառը, որ վերջինս պարտվել է, Հակոբյանն արձագանքեց.
«Թե ինչ հանգամանքների բերումով է մեր թեկնածուն պարտվել, էական չէ. կարող է նաև անճանաչելիությունը լինել, բայց այդ ամենի վրա չպետք է կենտրոնանալ, շատ ավելի կարևոր բան է տեղի ունեցել, ժողովուրդն ընտրել է իր թեկնածուին»,- ասաց պատգամավորը՝ հիշեցնելով, որ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը օրեր առաջ մեկնել էր Կապան և իր աջակցությունը հայտնել Նարեկ Բաբայանին, բայց փաստորեն դա որևէ կերպ չի ազդել ընտրությունների արդյունքների վրա:
Հրաչյա Հակոբյանը վստահեցրեց՝ Նարեկ Բաբայանը իրենց թիմի լավագույն կադրերից է:
«Չգիտեմ՝ արդեն շնորհավորել է թե չէ, բայց վստահ եմ, որ այն աստիճանի խոհեմություն ունի, որ կընդունի իր պարտությունը և կշնորհավորի ընտրված քաղաքապետին»,- ասաց Հակոբյանը:

Член “ГД” Грачья Акопян уверен, что Нарек Бабаян признает свое поражение и поздравит избранного мэра Капана
Поражение кандидата блока “Мой шаг” Нарека Бабаяна на выборах мэра Капана является “очередным доказательством того, что в Армении утвердилась полная демократия”, заявил в беседе с Hetq.am депутат парламентской фракции “Елк”, член партии “Гражданский договор” Грачья Акопян.
“Кандидат власти проиграл другому кандидату. Теперь для всех очевидно, что власть не использовала какие-либо рычаги и что о раздаче взяток не может быть и речи. Состоялись внеочередные выборы, и в ходе этих справедливых выборов победу одержал кандидат народа”,- отметил депутат.
Напомним, что вчера в Капане прошли внеочередные выборы мэра. Вице-губернатор Сюника, член “Гражданского договора” Нарек Бабаян получил 6443 голоса, юрист Капанского горнообогатительного комбината Эдгар Ованнисян - 208 голосов, а выигравший выборы беспартийный кандидат Геворк Парслян – 8041 голос.
По словам Грачья Акопяна, произошло нечто очень важное – народ выбрал своего кандидата. Наш собесседник также напомнил о том, что несколько дней назад исполняющий обязанности премьера Никол Пашинян прибыл в Капан, чтобы поддержкать Нарека Бабаяна, но это фактически не повляило на исход выборов.
Акопян заверил, что Нарек Бабаян – один из лучших кадров в их команде. “Я не знаю, он уже поздравил победителя или нет, но я уверен, что он признает свое поражение и поздравит избранного мэра”,- добавил Грачья Акопян.